Užitečná ochrana okenních skel

25.11.2008

Máte rádi velká okna, ale obáváte se skleníkového efektu? Potřebujete rozjasnit půdu, ale máte strach z krupobití? Rádi byste si pořídili prosklenou zimní zahradu, ale bojíte se vandalů a zlodějů? Možná byste měli zvážit možnosti, které nabízí okenní folie.

Užitečná ochrana okenních skel

Okenní folie představují jednoduchou dodatečnou úpravu skel, která nejenže prodlouží jejich životnost, ale ještě jim výrazně přidá na kvalitě. Jako první s touto samolepící polyesterovou folií přišla v šedesátých letech americká vládní organizace NASA. Původně měla chránit proti škodlivým druhům záření.

V současné době na trhu najdete dva typy samolepících okenních folií. Nereflexní, barvené folie, které sluneční energii především pohlcují, a folie reflexní, neboli metalizované, které sluneční energii navíc i odrážejí.

Dále se okenní folie dělí na autofolie, bezpečnostní ochranné fólie, protisluneční fólie a tepelně-izolační fólie.

Neviditelný ochránce

Protisluneční okenní folie jsou zřejmě nejznámější. Málokdo již ale ví, že kromě viditelného omezení intenzity světla a ochrany před oslněním dokáží okenní folie rovněž regulovat tepla. Samolepící folie použitá na neošetřené sklo může snížit teplo procházející oknem až o 78 %. Tepelně-izolační folie příliš známé nejsou. Stejně jako informace o tom, že pouhým sklem uniká až padesát procent tepla z celkových tepelných ztrát domu. Okenní folie tyto ztráty dokáže snížit i o polovinu.

Rovněž vám pomůže ochránit cenné vybavení interiéru před případným vyblednutím. Je totiž schopna zadržet až devadesát procent škodlivých UV paprsků.

Mezi nejdražší typy okenních folií patří bezpečnostní ochranné folie. Zvyšují odolnost a životnost skla. Minimalizuje také riziko nejen v případech jako je vandalismus a násilné vloupání, ale také neúmyslného poškození, ke kterému může dojít při sportovních aktivitách, nebo při živelných pohromách. Silnější typy bezpečnostních ochranných folií zvyšují odolnost skla například při krupobití (zejména u střešních oken) a při požárech.

Jejich užitečnost spočívá i tom, že přestože neučiní sklo zcela nerozbitným, v případě, že dojde k jeho rozbití, zabrání rozptylu roztříštěných úlomků. Naopak je udrží pohromadě jako nepropustná síť.

Hitem poslední doby jsou tzv. matové folie, které představují obranu před únikem datových informací. Jde vlastně o téměř neviditelnou bariéru pro signál Wi-Fi,  vysokofrekvenční rádiové RF vysílání a jiné bezdrátové přenosy.

Užitečná může být také z estetického hlediska. Vzhledem k její barevné variabilnosti s ní lehce doladíte i celkový vzhled domu.

Způsob použití a údržba

Přestože instalace okenních fólií působí jako snadná, není tomu zcela tak. Aby byla na okně téměř neviditelná, je lépe požádat o pomoc profesionála. Kromě toho, že se snadno zašpiní a tím i zcela znehodnotí, rovněž samotné přilnutí folie k oknu vyžaduje správný postup a dostatečné množství času.

Po nanesení folie na okno se mohou objevit malé bubliny a lehké zamlžení. Způsobuje ho voda použitá při instalaci. Ta se musí nechat odpařit. Jde o tzv. proces “vytvrzování“. Ten může trvat až třicet dní. Nejdéle schnou semireflexní a bezpečnostní fólie.

Po vyschnutí a vytvrzení lze fólii bez obav umývat. Nejlépe mýdlovým roztokem vody, ale použít lze i libovolný středně silný čistící prostředek na sklo. Určitě by se ale k čištění neměly používat abrazivní přípravky či ostré pomůcky fólii poškrábat.

V průměru se cena okenních fólií včetně montáže pohybuje v průměru od 300,- do 500,- Kč / m2. Mezi nejdražší patří termoizolační a bezpečnostní ochranné folie, kde se cena může vyšplhat až na 1000 Kč / m2.

Okenní folie lze nanést prakticky na každé okno, pokud je jeho skleněná výplň hrubá alespoň 3 mm. V případě umělých skel byste měli instalaci nejprve probrat s prodejcem, či přímo s výrobcem. Okenní folie totiž nejsou zpravidla vhodné na plexiskla, polykarbonáty atd. Ale existují i výjimky.

A závěrem ještě jedna rada. Pokud snad s aplikací okenní folie váháte z důvodu zhoršeného výhledu, obáváte se zbytečně. Lidské oko je schopno přizpůsobit se intenzitě světla v okolí a stabilizuje zrak, takže vidění není omezeno, ani když se průnik světla sníží až o sedmdesát procent.

Autor: Blanka Rudinská

Foto: archiv firmy Autosklo Holešovice