Zloději se za vidinou snadného a rychlého obohacení zaměřují nejčastěji právě na rodinná obydlí. Nejsnadnější kořist pro lupiče představuje špatně nebo nedostatečně zabezpečená domácnost situována v opuštěných nebo okrajových částech města. Investice do kvalitního zabezpečovacího systému však může potencionálního lupiče odradit, protože on především touží po snadném lupu, při němž bude muset vykonat co nejméně náročné a hlasité práce. Moderní elektronické bezpečnostní systémy jsou velmi užitečná věc, nicméně bez klasického mechanického zabezpečení se neobejde žádný rodinný dům, chalupa nebo chata. I když si myslíte, že vám zloděj nemá co ukrást, vězte, že prevence před zloději je lepší, než jim dávat všanc odcizení svých osobních věcí, případně znehodnocení vnitřního vybavení.
Bezpečnostní visací zámek a petlice Tokoz
Nejslabšími místy, kudy mohou pachatelé proniknout do našich domovů, jsou veškeré stavební otvory (okna, dveře), které zloděje lákají přibližně v 80 procentech všech případů vloupání. Téměř v polovině případů pronikají pachatelé do objektu přes dveře, druhý největší počet krádeží se realizuje přes okna. Především při vloupání do bytu v bytovém domě pachatel nejčastěji využívá nezajištěných nebo špatně zavřených dveří. Policie v největší míře zaznamenává uskutečněné domovní krádeže v pracovních dnech mezi devátou hodinou ranní a čtrnáctou hodinou odpolední, kdy jsou lidé ve svých zaměstnáních. Rekreační objekty jsou v hledáčcích lupičů nejvíce mimo sezónu, během zimy a pracovních dnů, kdy na chatě většinou nikdo není.
Bezpečnostní dveřní kování Rostex
Bezpečnostními prvky dveří
Jak již bylo řečeno, vstupní dveře do domu nebo bytu jsou tím nejkritičtějším místem pro naši bezpečnost. Bohužel u stavby není možné dveře vynechat, a proto, pokud chceme mít klidné spaní, je musíme obdařit potřebnými mechanickými zábrannými prostředky. Bezpečnost dveří výrazně ovlivňují všechny součásti dveřního prostoru, jmenovitě máme na mysli zárubeň, dveřní křídlo, uchycení dveří a uzamykací mechanismus, který by měl být základem všech vchodových dveří.
Součástí uzamykacího mechanismu je bezpečnostní zámek, jenž je ve většině případů ukryt uvnitř dveřního křídla. Aby byl zámek odolný proti odtržení, navrtání, odlomení a odšroubování, musí být obdařen cylindrickou vložkou, případně tzv. motýlkovým klíčem trezorového typu. Cylindrická vložka je nejdůležitější částí celého mechanismu. Mezi nejznámější značky patří FAB, GUARD, ABLOY, MUL-T-LOCK, EVVA.
Provedení závory zámku se doporučuje minimálně na dva západy, měla by být široká a masivní. Dveře mohou být zajištěny na několika místech najednou. Například bezpečnostní dveře NAPAKO disponují devíti aktivními čepy a závorou zámku, přičemž splňují několik bezpečnostních certifikátů. Dalším neméně důležitým prvkem je štít (kryt) zámku, který chrání zámkovou vložku před běžným napadením.
Bezpečnostní třídy bezpečnostního kování
Bezpečnostní kování se vyrábí s různými stupni ochrany. Nabízí se typy základní a samozřejmě také vyšší, které se od sebe liší barvou a číselným kódem. Pro zjednodušení jsou definovány celkem čtyři bezpečnostní třídy. Čím větší číslo, tím je zaručena vyšší bezpečnost. První představuje tu nejzákladnější ochranu a je označena šedou barvou. Druhá bezpečnostní třída zelené barvy spadá do klasické dostatečné ochrany. Třetí třída bezpečnosti znamená vysokou ochranu a je charakterizována modrou barvou. Poslední čtvrtá bezpečnostní třída představuje velmi vysoký stupeň ochrany, její barvou je červená.
Obecně platí, že byste si pro svůj dům či byt měli zvolit minimálně třetí bezpečnostní třídu a to nejen kvůli vašemu bezpečí, ale také kvůli pojišťovně. Jestliže totiž dojde k nahlášení pojistné události, pojišťovna v případě proplacení škod přihlíží ke dveřím jako k celku, tedy i na typ použité vložky a kování. Všechny bezpečnostní prvky dveří by tedy měly mít stejný stupeň bezpečnostní třídy, neboť celý systém je natolik bezpečný, jak je bezpečný jeho nejslabší článek.
Například bezpečnostní kování značky Bernat spadá do třetí bezpečnostní třídy, takové výrobky disponují ocelovou kalenou krytkou a podložkami, které zamezují případné odvrtání bezpečnostní klíčové vložky. Aby nebylo možné kování demontovat zvenčí, jsou navíc prošroubovány skrze dveře pevnostními šrouby, jejichž konce jsou doplněny o ocelovou krytku proti odvrtání.
K bezpečnostnímu kování bezpochyby patří také bezpečnostní klika, kterou volíme podle rozteče kování, tedy podle vzdálenosti od osy zámku k ose kliky. Dalšími rozhodujícími faktory při výběru správné kliky jsou typ použitého zámku, tloušťka dveří a jejich orientace. Správné předvrtání otvoru a usazení bezpečnostní kliky by měla provádět akreditovaná firma, aby byla zajištěna správná funkčnost, jak kování, tak kliky.
Bezpečnostní kování Rostex a závora s bezpečnostním visacím zámkem Tokoz
Doplňkové zámky - visací zámky, závory, petlice
Pro zvýšení úrovně zabezpečení nemovitosti vám však nic nebrání v tom doplnit primární zabezpečení o přídavný zámek. Kromě samozamykacích mechanických zámků najdete v nabídce rovněž elektromotorické, vratové, visací, nábytkové či vícebodové zámky. Speciálním druhem zámků jsou bezpečnostní petlice, které se využívají většinou pro pevné zajištění zahradních branek, sklepních prostor, vrat, garáží apod. Podle typu instalace se dělí na přímé, jedno až tříkloubové. Zamykací mechanismus bezpečnostní petlice je buď zabudován, nebo je tvořen kladkou.
Bezpečnostní závora X safety box Tokoz, foto: zámky-trezory.cz
Mnoho společností se zabývá vytvořením komplexního řešení přesně na míru požadavkům zákazníka. Tyto bezpečnostní systémy zahrnují bezpečnostní kování a stavební vložky, nebo speciální typ zadlabacího zámku. Bezpečnostní komplety se vyrábějí ve všech bezpečnostních třídách s roztečí 72, 90 nebo 92 mm. Stačí vědět, pro jaký účel bezpečnostní systém potřebujeme.
Autor: Olga Kolková