Ta nejúčinnější bezpečnostní opatření si vyžádají svůj čas na přípravu, právě teď je proto nejvyšší čas s nimi začít. Týkají se především oken a dveří, tedy dvou nejzranitelnějších míst vašeho bytu či domu.

Dveře rozhodně z pevných vícevrstvých materiálů

Právě dveřmi se totiž zloději do bytů dostávají nejčastěji, podle statistik jich tuto cestu volí 9 z 10. Ideálním řešením je zvolit bezpečnostní dveře, které dnes ve svých katalozích nabízí takřka všechny oblíbené značky. „Důležitý je samozřejmě materiál, ze kterého je křídlo dveří vyrobeno. Klasická dřevotříska rozhodně nestačí, měla by proto být proložena minimálně vícevrstvým hliníkovým plechem. Dveře by se navíc neměly prohýbat, aby mezi ně a zárubeň nešlo nasadit například páčidlo. Zákazníkům proto takové dveře nabízíme včetně výměny zárubní a prahu z nerezové oceli,“ říká Radim Grygárek ze společnosti Porta Doors.

Kvalitě dveří by měly odpovídat i jejich další prvky jako jsou panty, zámky nebo cylindrické vložky. Odborníci je doporučují vybírat s ohledem na bezpečnostní třídu podle normy ČSN P ENV 1627. Ta ve čtyřech stupních určuje odolnost jednotlivých prvků např. proti odvrtání, vytržení nebo úderům těžkým předmětem. Kování ideálně doplňte bezpečnostním štítem a profilovou cylindrickou vložku. Pro ještě lepší ochranu pak lze doporučit zadlabací zámek obsahující tzv. prvky pasivní bezpečnosti. Ten při pokusu o rozlomení vložky zablokuje vysunutou závoru. Celkovou bezpečnost dveří lze zvýšit přídavným zámkem uzamykatelným z obou stran nebo bezpečnostním řetízkem.

Na okna bezpečnostní skla a folie

Pokud bydlíte v přízemí nebo v prvním patře, představují pro vás značné riziko i okna. Pokud chcete ulevit vašemu spánku nebo si užít bezstarostnou dovolenou, měli byste proto dbát na jejich důkladné zabezpečení. Základem by mělo být automatické zavírání oken, pokud z bytu odcházíte. To platí i pro nevyklápění okna do polohy mikroventilace. Ani pevně uzavřená okna vám však nezaručí dostatečné bezpečí. Především skleněná výplň oken je pro zloděje velkým lákadlem. Je proto vhodné okno vyztužit minimálně bezpečnostní folií ze slaminovaného polyesterového filmu nebo tvrzeným sklem. Jejich použití přitom nijak nesnižuje prostupnost světla, okno na první pohled vypadá zcela normálně. I proto se případný zloděj na jejich překonání nemůže předem připravit.


Foto: archiv firmy Autosklo Holešovice

Pozornosti by neměly uniknout ani okenní překlady a rámy. Měly by být vyzděny a vybetonovány tak, aby mezi rámem a okolní zdí nevznikla nebezpečná mezera. Stejně jako dveře lze navíc i okna osadit přídavnými zámky a zvýšit tak ještě dodatečně jejich odolnost.

Mříže spíše do sklepa

Pokud v bytě uchováváte skutečně cenné věci, uvažujte o instalaci mříží. Jejich hlavní nevýhodou je samozřejmě vzhled. Pokud se ve svém bytě či domě nechcete cítit jako ve vězení, můžete využít mříže odnímací nebo otevírací. I v takovém případě lze ale očekávat, že své uplatnění naleznou především u sklepních oken. Tam ovšem poskytují zřejmě nejúčinnější obranu před nezvanými hosty. Za jejich estetičtější variantu do interiéru lze považovat dřevěné či kovové zasouvací panely. „Pravidelně se setkáváme s tím, že se lidé začnou zajímat o zabezpečení svých domovů až po první návštěvě zloděje. Je přitom mnohem výhodnější se připravit předem. Například nové bezpečnostní dveře za cenu v řádu tisíců korun mohou v konečném důsledku ušetřit desetitisíce či statisíce,“ upozorňuje Grygárek.

- TZ -