Kvalitní okno pro většinu investorů znamená hlavně vysokou tepelnou izolaci (tedy malý součinitel prostupu tepla Uw). O tom již bylo mnoho napsáno a principy jsou vcelku jednoduché: čím menší prostup tepla celým oknem, tím lepší má toto okno tepelně-izolační vlastnosti. Součinitel prostupu tepla celým oknem se skládá ze tří položek: součinitele prostupu tepla sklem (Ug), součinitele prostupu tepla rámem (Uf) a lineárního součinitele Ψ(psí).

teplo uvnitř a hluk venku

Avšak při pozornějším rozboru si uvědomíme, že okno musí splnit také další požadavky. Především dobrou ochranu proti hluku zvenčí anebo odolnost proti vyšší vlhkosti, která často působí v kombinaci s agresivními solemi a výpary z kuchyňských a koupelnových prostor, domácích bazénů, vířivek, wellness apod.

Výborná zvuková ochrana

Ochrana před hlukem úzce souvisí se stabilitou, tuhostí a rozměrovou přesností oken (profily třídy A). Zvuk proniká především funkční spárou mezi rámem a křídlem a také připojovací spárou mezi rámem okna a ostěním (pokud je nesprávně provedena).

teplo uvnitř a hluk venku

Rozměrové nepravidelnosti některých plastových okenních rámů a křídel, které mohou být způsobené nepřesnou či nekvalitní výrobou mohou dosáhnout až několika milimetrů. Logicky se pak výrazně zhoršuje těsnost oken, následně jejich tepelně izolační schopnost a samozřejmě se zhoršuje i hodnota vzduchové neprůzvučnosti, neboli akustického útlumu.

Tradiční čeští výrobci, jako je Stavona, dosahují díky špičkové výrobní technologii maximální rozměrové odchylky do 0,5 mm. To ve svém důsledku zaručuje vysokou těsnost oken a následně výborné hodnoty vzduchové neprůzvučnosti ( akustického útlumu). Na stavbě při montáži je potom nutné věnovat řádnou pozornost vzduchové neprůzvučnosti připojovací spáry, tedy jejímu preciznímu provedení.

teplo uvnitř a hluk venku

Zvuková izolace oken se vyjadřuje hodnotou „indexu vzduchové neprůzvučnosti“ Rw. Čím je uvedená hodnota Rw vyšší, tím lepší jsou zvukově izolační vlastnosti okna. Jakékoliv srovnání akustického útlumu je pro běžného člověka poněkud abstraktní rovina. Ale pro představu uvedeme tento příklad: původní špaletová okna anebo dobře známá zdvojená okna (paneláková) se hodnotou Rw pohybovala na úrovni 25-26 dB.

A tady jsou výsledky laboratorních měření tzv. "vážené laboratorní vzduchové neprůzvučnosti", kterou si nechala Stavona vypracovat u akreditované zkušebny pro okna s izolačními dvojskly a trojskly. 

Hodnoty celého okna s izolačním dvojsklem včetně rámu dle typu okna : Rw = 34 dB až 44 dB 
Hodnoty celého okna s izolačním trojsklem včetně rámu dle typu okna: Rw = 36 dB až 46 dB 

Jde o velmi dobré hodnoty, které ale může pohoršit nekvalitní montáž na stavbě. Uvedená hodnota Rw okna je hodnota „laboratorní“. V reálu je však nutné brát v úvahu hodnotu Rw okna v zabudovaném stavu na stavbě. Tato skutečná hodnota (Rw´) je obvykle o 2 až 4 dB nižší než hodnota Rw. Při velmi kvalitním zabudování se mohou laboratorní i "stavební" hodnota rovnat (Rw = Rw´).

Odolnost proti solné vzdušné vlhkosti

Odolnost oken v interiérech bazénů, lázní, v kuchyních, koupelnách, tělocvičnách, posilovnách atp. je dalším, neméně důležitým tématem. Vlhkost vzduchu nezřídka dosahuje plného nasycení, tedy 100 % relativní vlhkosti.  Vzdušná vlhkost, která někdy přechází v mlhu, se sráží na chladných oknech. Kapénky mlhy mohou obsahovat různé soli. Jemná sůl může být unášena i vzduchem. Kombinace vody, solí, chlóru (v bazénech) a případné jiných látek vytvářejí více či méně chemicky agresivní roztok. A ten může naleptávat povrch okenních a dveřních kování, které jsou pak náchylné ke korozi. Plast je vůči tomuto působení odolnější než dřevo nebo hliník.

teplo uvnitř a hluk venku

Dosud neexistovalo kování s takovým povrchem, který by odolával popsanému zvýšenému zatížení, tj. působení slané mlhy a vody. Solí je zde míněna jakákoliv přírodní sůl, přítomná v minerálních pramenech nebo ve slané vodě.

Inovativní povrchová úprava na kování MACO nabízí dlouhodobé až trvalé řešení tam, kde vzduch s vodní párou obsahuje velké množství solí, ale i tam, kde je kování vystavováno zvýšeným chemickým zátěžím. 

„Při zkouškách se solnou mlhou v solné komoře bylo dosaženo nejvyšších hodnot odolnosti podle DIN 50021-SS. Kromě toho okna Stavona s MACO TRICOAT nabízí vysokou odolnost proti působení kyselin a zásad. Ochranná vrstva spodního rohového ložiska a horního ložiska nůžek je navíc vytvořena speciální metodou práškového povlaku. Povrch s jemnou strukturou je extrémně odolný proti korozi, poškrábání, vodě a špíně,“ píše se v technické zprávě MACO.

Spojení oken Stavona a moderního kování MACO Multi-Matic TRICOAT znamená nový vzorec proti korozi kování oken v prostorách, jež jsou jako doplňkové užívány v rámci bydlení anebo které slouží ke skladovým nebo výrobním účelům.

Další články firmy STAVONA:
Bezpečnostní kování oken vám ochrání majetek i soukromí
Novinka - okna a dveře z profilů Stavona Dynamic

- PR článek -