Orientace na trhu oken není pro spotřebitele příliš snadná, protože materiálů a technologií je mnoho. Navzájem si konkurující trojlístek materiálů – dřevo, plast a hliník - má různé přednosti i nedostatky. Každý materiál má své špičkové výrobky i zmetky a volba vždy záleží zejména na zcela konkrétním případě použití okna.
Základní pravidla
Spotřebitel by se měl obracet se svým výběrem na takové výrobce, kteří svým technickým zázemím a sortimentem profilů dávají možnost výběru a dodržení doby záruky, která by měla být 5 let. Každé okno by mělo být řádně certifikováno, protože dává jistý přehled o kvalitě výrobku z hlediska tepelně technických a mechanických vlastností.
Zákazník by měl trvat na montáži od výrobce, protože jen odborně zabudovaná okna dobře těsní a poskytují požadovanou tepelnou i zvukovou izolaci. Důležitá je variabilita systému z hlediska statiky, trvanlivosti, barevnosti a světlostálosti. O úrovni výrobku a o technologii, kterou byl zpracován, mnoho napoví optická kvalita. Cena by měla odpovídat přesně popsanému profilu.
Komorový systém dutin
Od počtu komor je odvozována tepelná vodivost oken. Znamená to, že čím více komor okna mají, tím menší je jejich tepelná vodivost a tím méně má zima z venkovního prostředí šanci projít přes komorový systém. Vícečetný komorový profil tak zajistí znatelné snížení nákladů na topení.
Díky revoluční technologii používá například společnost Slovaktual v křídlech nových oken z 8-komorových profilů sklo pevně slepené s křídlem. Stavební hloubka 85 mm a počet komor v křídle umožňuje zlepšit tepelnou i zvukovou izolaci a zachovat pevnost celé konstrukce bez potřeby ocelové výztuže. Tato okna jsou tak lehčí, bezpečnější a nedochází k odtahování profilu od skla. Zvýšila se tak odolnost okna proti vloupání díky pevnému spojení skla po celém obvodu. Tabule skla se nedá z křídla vytlačit ven, ani v případě vypáčení zasklívací lišty. Okna z 8-komorového systému jsou certifikována pro nízkoenergetické a pasivní domy.
Izolační vlepovaná skla – trojité těsnění
Okenní profily mají zpravidla výplně zasklené izolačním dvojsklem. Izolační skla mohou být různého složení jako čiré, ornamentální, bezpečnostní aj. Kromě klasických obvodových hliníkových rámečků se objevuje na trhu novinka – rámečky plastové tzv. Swisspacer, kterými je dosahováno nižších hodnot prostupu tepla vztaženého na jeho délku.
V oblasti profesionální výroby je vlepování izolační skel inovací. Vlepování izolačních skel umožňuje stabilizaci okenního křídla bez dosud používané ocelové výztuhy. Místo ní byly přidány komory, které zlepšují tepelnou i zvukovou izolaci. Izolační sklo je v těchto případech pevně slepeno s profilem křídla. Díky tomu je okno lehčí a bezpečnější. Okna vyrobená tímto způsobem se téměř nesvěšují. Skla lze i v těchto případech při jejich rozbití bez potíží vyměnit.
V dnešní době by u žádného kvalitního okna konstrukce s trojitým těsněním neměla chybět. Toto stanovisko zaznělo mimo jiné také na celostátním semináři otvorových výplní stavebních konstrukcí v Hradci Králové, kde se tímto tématem zabývají stavební inženýři. Z praxe mají odborníci zkušenosti, že systémy s dorazovým těsněním (dvojitým) mají řadu nedostatků, které výrazným způsobem zhoršují užitné vlastnosti okna.
Jak se orientovat v nabídce okenních rámů?
Dřevěná okna
K výrobě okenních rámů bylo původně užíváno dřevo. Dnešní moderní dřevěné okno označované jako eurookno má výrazně lepší vlastnosti a stabilitu mu dává více vrstev dřeva, které zamezují narušení tvarové stálosti. Dřevěné rámy jsou odolné a mají dlouhou životnost. Hlavní výhodou eurooken v porovnání s ostatními materiály je fakt, že dřevo má jako materiál nejlepší tepelně izolační vlastnosti a netvoří tepelné mosty jako ostatní umělé materiály. Navíc vysoká tvárnost dřeva umožňuje širokou škálu architektonických řešení. Ekologové by neopomněli zdůraznit, že pro výrobu dřevěného okenního rámu je spotřeba energie jen poloviční proti výrobě rámu z plastu.
Plastová okna
Plastové okenní rámy se vyrábějí převážně z PVC s přidanými látkami pro zlepšení houževnatosti a barevné trvanlivosti. Plastové rámy se velmi dobře ošetřují, mají dobré tepelně izolační vlastnosti a mají dlouhou životnost. PVC však nepodléhá rozkladu a až okna jednou doslouží, nastoupí nutnost recyklace. Standardní součástí každého plastového okna je izolační dvojsklo s vysokou tepelnou izolací, která je zajištěna naplněním skelního meziprostoru plynem argonem.
Vzduchová izolace okna má vliv na pohodu čistoty vzduchu a na energetickou náročnost budovy spojenou s tepelnými ztrátami v důsledku infiltrace vzduchu. V případě plastu se nabízí možnost využití vícekomorové struktury materiálu k tomu, aby se provětrávalo rámem, neboť vzduch proniká labyrintem komor uvnitř profilu. Výsledný větrací systém má minimální ztráty tepla a poskytuje akustickou pohodu. Odpadá tak námitka, že plastová okna jsou až příliš těsná.
Dnešní okna z plastových profilů poskytují široké možnosti flexibility. Novinkou na trhu v plastových oknech jsou okna z profilového systému Trocal 88+, neboť disponují nebývalým statickým potenciálem, vynikajícími tepelně-technickými vlastnostmi a v poměru cena-výkon nemají na tuzemském trhu srovnatelnou konkurenci.
Hliníková okna
Okenní rámy z hliníku jsou relativně drahé, neboť zpracování hliníku je energeticky náročné. Okna z hliníkových profilů jsou reprezentativního charakteru a dá se říci, že pro spotřebitele z rodinného domu je pořízení hliníkových oken nadstandardem, který vlastně ani nepotřebuje. Hliníková okna najdou uplatnění všude tam, kde jsou otvorové výplně více namáhané, jako jsou například vstupy do objektů nebo tam, kde to vyžadují konstrukční požadavky jako třeba u větších prostorových ploch, prosklených fasád a u zimních zahrad. Z oken na bázi hliníku lze zhotovit všechny typy oken u luxusních administrativních budov a finančních institucí, kde je předpoklad, že budou vyšší maximální povolené rozměry než u plastu nebo dřeva.
Estetický výběr
Pokud nám při výběru záleží především na estetickém hledisku, určitě bychom měli okna sladit s fasádou. Například bílá plastová okna budou asi rušit celkový dojem třeba při rekonstrukcích či modernizacích klasických či historických budov, k nimž po staletí patřila okna dřevěná.
Využití barev dává prostor oživit fasádu domu. Probarvené profily jsou voleny zejména pro novostavby a stavby s modernějším vzhledem. Povrch rámu by se měl vyznačovat vysokou odolností vůči různým povětrnostním vlivům.
A na závěr připomínka, že ať už vybereme jakékoliv okno, mělo by svým tvarem, povrchovou úpravou a barevností ladit i s okenním parapetem a kováním.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firem Slavona, Slovaktual, Delmont, Schüco, Proton