Střešní okna jsou jediným řešením pro všechny, kdo nemají možnost v podkroví umístit okno například do štítové zdi. Stanou se tak přirozeným zdrojem denního světla a podkroví dostatečně prosvětlí. To, jak okna na střeše rozmístíme, si musíme dopředu dobře promyslet, aby v podkroví nevznikla tmavá či stinná zákoutí. Míra přirozené osvětlenosti interiéru je dána velikostí prosklené plochy vzhledem k užitné ploše místnosti. Plocha střešních oken by měla ideálně představovat 10 – 12,5% celkové užitné plochy místnosti. Součet šířky všech oken by se měl rovnat 55% délky místnosti.
Orientace střešních oken
Také je třeba počítat s orientací střechy a oken vůči světovým stranám, protože střešní okno výrazně ovlivňuje mikroklima v podkroví, zejména v horkých letních dnech. Tato orientace pak rozhodne, zda hrozí místnosti přehřívání, nebo bude naopak ochlazována. Okna situovaná na jih je třeba chránit před přehříváním. Tato okna je dobré vybavit skly se speciální úpravou, která pomůže snížit prostup tepla o 25 až 40%. Jako nejefektivnější se v dnešní době jeví prosklení oken s integrovanou fólií Heat Mirror, u níž je tepelná odrazivost skla zajištěna vrstvou vzácných kovů. Povlak fólie vytváří polopropustné zrcadlo, které propouští světlo, ale zároveň odráží infrafialové záření, které přenáší teplo. Tepelné záření je tak odráženo zpět ke zdroji – v létě ven a v zimě dovnitř místnosti.
Tzv. balkónová střešní okna. Foto: Velux
Zasklení střešních oken
Střešní okna by měla mít také dobré tepelně-izolační vlastnosti, které se vyjadřují koeficientem U, což je koeficient prostupu tepla. Čím jsou tyto hodnoty nižší, tím budou nižší i tepelné ztráty. Prostup tepla celým oknem (Uw), tedy sklem a rámem dohromady, by měl odpovídat celkovému zateplení domu. Střešní okna mohou být zasklená dvojsklem i trojsklem. Pokud tedy fasádu domu osadíme okny s trojskly, měli bychom stejný typ zasklení zvolit i pro střešní okna. Je zde ovšem malý rozdíl – střešní okna musí mít ještě mnohem větší míru zateplení, protože jak je známo, tak teplo stoupá vzhůru.
Materiály střešních oken
Lepším tepelně-izolačním vlastnostem by měla u střešních oken odpovídat nejen kvalita zasklení, ale i konstrukce okenního rámu. Jinak by sebelepší zasklení nemělo smysl, protože by teplo unikalo rámem. V současné době se velké oblibě těší střešní okna plastová a také střešní okna dřevěná.
Plastová střešní okna
Díky konstrukci z plastu jsou plastová střešní okna vhodná do místností se zvýšenou vlhkostí. Je vhodné je instalovat do koupelen, kuchyní, bazénových prostorů, skleníků apod. Ale samozřejmě se hodí i do klasických podkrovních místností.
Výhody plastových střešních oken:
• jsou odolné proti vnitřní vlhkosti – nedochází ke kondenzaci vlhkého vzduchu na vnitřní ploše skla
• jsou bezúdržbová a barevně stálá díky vícekomorovému probarvenému profilu z PVC
• jsou typově i barevně jednotná s plastovými fasádními okny
• mají výborné tepelně-izolační vlastnosti
• mají neomezenou životnost
• jejich cena je příznivá
Dřevěná střešní okna
Tento typ oken je ideální do obývacích pokojů, ložnic, pracoven, dětských pokojů, šaten a dalších místností. Na kvalitní okna je používáno dřevo nejvyšší kvality. U dřevěných střešních oken je důležité ošetření jejich povrchu, včetně impregnace proti plísním a hnilobám. Dřevěné prvky oken jsou vakuově impregnovány a následně lakovány ekologickým nezávadným transparentním akrylovým lakem. Dřevěné elementy oken bývají z vnější strany zabezpečeny hliníkovým oplechováním potaženým polyesterovou vrstvou odolnou vůči atmosférickým vlivům a UV záření.
Výhody dřevěných střešních oken
• vysoká kvalita
• dlouhá životnost
• bezpečnost
• funkčnost
• přírodní vzhled
• minimální roztažnost, pružnost a celková pevnost
• velmi dobré termoizolační parametry
Poplastovaná střešní okna
V dnešní době jsou známá také poplastovaná střešní okna, která jsou tvořena dřevěným jádrem a na povrchu opatřena polyuretanem. Kombinace dřeva a polyuretanu zaručuje oknům vysokou odolnost proti zašpinění a vlhkosti. Okna mají také hladký a esteticky vyvážený povrch bez rohových spár, což usnadňuje jejich čištění. Polyuretanový povrch je stálý, bílý lak si zachovává svou barvu po celou dobu životnosti okna. Ani léty používání není zapotřebí povrch okna ani lak nijak obnovovat.
Typy střešních oken
Střešní okna je možné rozdělit také dle konstrukčního řešení a způsobu otevírání. Konkrétní způsob otevírání střešního okna je dobré vybírat dle výšky osazení okna nad podlahou, protože od ní se odvíjí možnost s oknem manipulovat. Známy jsou čtyři základní typy střešních oken:
Kyvná okna – jde o nejrozšířenější typ střešních oken, která se při otevření otáčejí kolem vodorovné osy v půlce své výšky. Jejich horní polovina se tak vyklápí do místnosti. Za jejich hlavní nevýhodu je považován fakt, že vyklopené křídlo může vadit nejen ve výhledu, ale také přímo v interiéru.
Výsuvně kyvná okna – tento typ střešních oken je již mnohem komfortnější, okna totiž mají posunutou osu otáčení do své horní třetiny. Při kyvném pohybu se tak okno současně vysune směrem ven z místnosti, takže nebrání ve výhledu. Oceníte je také při mytí, protože se k nim mnohem lépe dostanete.
Výklopně kyvná okna – jde o nejmodernější a také nejdražší typ střešních oken. Při otevření se vyklopí kolem horní osy ven z místnosti. U tohoto typu se také uplatní celoobvodové kování, díky kterému se v zavřeném stavu křídlo dokonale přitáhne k rámovému profilu a dostatečně rovnoměrně stlačí těsnící elementy profilu křídla i rámu podél celého obvodu.
Střešní okna s bočním otevíráním – tento typ oken umožňuje v případě potřeby snadný výstup na střechu.
Správné osazení střešních oken
Ať už si pořídíme jakákoliv střešní okna, nikdy nebudou dokonale plnit svou funkci, pokud nebudou správně osazena. Osazování střešních oken je často oříškem při rekonstrukcích starších objektů. Někdy je zapotřebí prostor pro osazení okna zúžit přidáním dodatečné krokve, jindy je třeba zase příliš úzký prostor rozšířit a přikročit k tzv. překládce. Bezchybná instalace střešního okna je možná pouze s využitím odvodňovacích a ochranných prvků, s nimiž je třeba pracovat v návaznosti na různé typy krytin. Namontovat střešní okna do střechy pokryté taškami není nijak snadné, sami řemeslníci jsou však toho názoru, že vůbec nejobtížnější je instalace střešního okna do šikmé plechové střechy. Výrobci střešních oken tak své řemeslníky odborně školí, aby byla zaručena opravdu kvalifikovaná instalace jejich oken.
- jpa-