Zahrady jsou oázou klidu – a terasy jejich srdcem
Staré známé přísloví praví: „Můj dům, můj hrad.“ Naše domovy se zvláště v období omezeného cestování staly útočištěm a bezpečným přístavem našich životů, proto není divu, že místo, kde trávíme většinu svého času, chceme mít co nejútulnější a vylepšit ho k dokonalosti. Kdo má navíc vlastní zahradu, stává se pro něj oázou klidu v rozbouřeném světě. Terasa pak tvoří přirozený přechod mezi zelení a interiérem a vytváří prostor, kde si lze vychutnat odpolední kávu, prostřít nedělní rodinný oběd anebo díky přenosnému notebooku proměnit v home-office na čerstvém vzduchu. Abyste vytvořili co nejpříjemnější zázemí, je vhodné ji proto zastřešit. Jaké jsou v této oblasti novinky a trendy? „Bioklimatické hliníkové pergoly a screenové látkové rolety do nich instalované si již na trhu získaly své místo, ale neustále se pracuje na jejich vývoji a vylepšování,“ říká Radim Křeska ze společnosti ISOTRA, která se zabývá stínící technikou a pro letošní rok chystá rozšíření nabídky o možnost zasklívání stěn pergol. Díky tomu vznikne útulná zimní zahrada, kde lze pobývat i v chladných měsících a zároveň ochránit vybavení před rozmary počasí i prachem.
Screenové rolety jsou „in“ nejen letos
Screenové rolety jsou trendem nejen v oblasti stínění pergol, ale stávají se rovněž žádaným doplňkem, který uchrání všechny místnosti v domě před slunečními paprsky i zraky sousedů a kolemjdoucích – a zároveň zachovají výhled z okna, jelikož zajišťují optimální úroveň přirozeného světla v interiéru. Skelné vlákno, PVC a polyester navíc dávají dohromady tkaninu odolnou vůči povětrnostním vlivům. „Screenové látkové rolety neustále u zákazníků stoupají v oblibě. Společnost ISOTRA v minulém roce uvedla na trh screenovou roletu ALFA a letos chystá její rozšíření v podobě ALFA PLUS, následně budeme nadále pracovat na její modernizaci a vylepšení,“ představuje Radim Křeska novinky v oblasti stínění domu.
Žádané jsou exteriérové žaluzie v šedém odstínu
Podle zástupce společnosti ISOTRA jsou dlouhodobě oblíbené rovněž venkovní žaluzie, které přebírají žezlo nad těmi interiérovými. Popularita exteriérové stínicí techniky vzrůstá z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že díky ní lze snížit únik tepla okny v zimních měsících (úspora spotřeby energie se pohybuje okolo 20–25 %) a v létě naopak dokáže zablokovat až 90 % veškerého tepla, protože paprsky zachycuje ještě dříve, než projdou sklem do interiéru. Díky tomu je možné v parných týdnech ušetřit výdaje za používání klimatizace. Navíc předokenní žaluzie chrání okna před větrem, mrazem či kroupami, zmírňují hluk zvenčí až o 8 decibelů a zajišťují dokonalé zatemnění, čímž podporují zdravý spánek. V neposlední řadě jsou i moderním doplňkem fasády, který plní estetickou funkci. „Pokud jde o barvy či vzory, je to různé napříč celým trhem, ale u nás co se venkovních žaluzií týká, jsou nejčastěji žádané odstíny šedé (RAL 9007, RAL 7016),“ popisuje barevné preference zákazníků Radim Křeska. Ostatně, šedá barva se stala rovněž barvou roku 2021, kterou zvolil Pantone Color Institut v New Yorku, považovaný za autoritu v oblasti barevných trendů.
Řešení přesně na míru: Individualita hraje prim!
Díky pestré nabídce na trhu si dnes může každý zvolit přesně takové stínění, které „sedne“ k jeho domu jak z funkčního, tak i estetického hlediska. Ruku v ruce s rozšířenými možnostmi se zvyšují i nároky zákazníků. Ti hledají mnohdy individuální řešení také pro atypické prostory. „V současné době je více a více požadavků na venkovní stínění štítových trojúhelníkových oken,“ uvádí Radim Křeska poznatky z praxe. „Vždy je nutné řešit konkrétní případ. Nicméně neobvyklé tvary oken se z hlediska exteriérového řeší šikmou venkovní žaluzií Cetta 80 flexi TE a z hlediska interiérového pomocí skládané látkové žaluzie plissé, vnitřní žaluzie nebo vertikální látkové žaluzie,“ dodává odborník. U šikmé venkovní žaluzie hliníkové lamely, vedené v ocelovém lanku, kopírují úhel horního rámu a jsou s ním rovnoběžné. Žaluzie obsahuje speciální mechanismus vyrovnávající rozdílné délky textilních pásků při sjíždění a zvedání žaluzie. Oblíbené plisse pak může tvořit moderní doplněk interiéru, jímž barevně doladíte celkový design domova. Skládanou látkovou žaluzii je možné realizovat i v atypickém tvaru, proto je ideální do zimních zahrad, anebo všude tam, kde nelze nainstalovat klasickou stínicí techniku, například u střešních či atypických oken (trojúhelníkových, kulatých, lichoběžníkových a dalších rozličných tvarů). Jejich výhodou je také možnost stažení jak do horní, tak i do spodní části okna, takže můžete stínění přesně přizpůsobit denní době a úhlu slunečních paprsků.
- PR článek -