V případě speciálních požadavků je možné použít skla bezpečnostní, protihluková, ornamentní, skla barvená a reflexní neboli zrcadlová. Místo základního plochého skla se dají vyžít například skla protisluneční, skla bránící průhledu a tepelně-izolační skla, případně skla protipožární, která mají za úkol po určitou dobu ochránit prostor před požárem, který vznikl například ve vedlejší části domu. Pro zlepšení tepelně izolačních vlastností je možné použít skla se zvýšenou tepelnou ochranou.
Termoizolační vlastnosti okna i zasklení
Plastová a hliníková okna mohou být opatřena izolačním dvojsklem nebo trojsklem. Standardně bývají okna vybavena dvojsklem plněným argonem se součinitelem prostupu tepla Ug = 1,1 W/m²K, což je podobná hodnota jakou má například 30 centimetrová zeď.
Aby byla hodnota součinitele „U“, co nejnižší, používají se k zasklení oken skla, na jejichž povrch je při výrobě nanášeno několik vrstev oxidů vzácných kovů. Tato vrstva způsobuje odraz tepelného záření zpět do místnosti. Proto se vnitřní prostor dvojskla plní plynem s nízkou tepelnou vodivostí, což bývá zpravidla argon nebo krypton.
Na současném trhu je žádanou novinkou izolační trojsklo. Složení tohoto skla spočívá v tom, že je oproti izolačnímu dvojsklu použito tří tabulí skel, z čehož dvě jsou pokovena a dvěma vymezovacími rámečky. Tepelná úspora tohoto skla je vysoká, a proto je s oblibou využíváno u tzv. nízkoenergetických domů.
Izolační skla mohou být zajímavých způsobem kombinována v řadě variant. Jednou z možností je použití skel zabarvených skel, s desénem či skel s reflexí či upravenou pohltivostí. Tato skla jsou průsvitná, avšak neprůhledná. Jsou vhodná zejména u vchodových dveří, garážových oken či do světlíků, toalet a sklepů. Tato skupina se vyznačuje výrazným architektonickým vlivem.
Tepelná zrcadla
Pokud máte zájem ušetřit energii, nabízí se řešení v podobě skel se zvýšenou tepelnou ochranou Heat Mirror. Nejlepší způsob jak si zapamatovat funkci izolačního skla s touto fólií je, že odráží tepelné záření zpět ke zdroji. Znamená to tedy ven v létě, když potřebujeme, aby nepronikalo do místnosti a dovnitř v zimě, kdy chceme, aby teplo zůstalo uvnitř.
Tento typ je opatřen pokovenou fólií napnutou uvnitř izolačního dvojskla, která propouští světlo, ale teplo a ultrafialové záření již ne. Skla se zvýšenou tepelnou ochranou má vlastnosti trojskla, ale váží pouze jako dvojsklo. Zvýšení efektu tepelných vlastností dosáhneme při použití dvou fólií. Takto je možné docílit ještě lepších tepelných vlastností než při použití trojskla. Součinitel prostupu tepla se pak zvyšuje na hodnotu Ug = 0,37 W/m²K.
Bezpečnostní skla
Okna s bezpečnostními skly umisťujeme tam, kde je potřeba poskytnout pasivní ochranu osob a majetku. Bezpečnostní skla mohou mít různé úrovně podle požadovaného zabezpečení. Okna či skleněné výplně s bezpečnostním sklem zpravidla využíváme ve sportovních halách a školách, případně v místech, kde interiér vyžaduje řešení v podobě prosklených stěn nebo celoskleněných dveří. Aby se ze standardního okna stalo okno s bezpečnostním sklem, je nutné vyměnit obvyklé dvojsklo za dvojsklo VSG, což je lepené sklo s fóliemi, jinak známé pod označením Connex. Jde o speciální úpravu skla, která při ráně či příliš prudkém nárazu zabrání vysypání skla. Skutečnost, že se sklo plastového okna udrží pohromadě, zabezpečuje speciální polyvinylbutyralové fólie, která se při výrobě lepí mezi dvě tabule skla. Sklo i poté zůstává plně průhledné a bezbarvé. Tento typ skel také dobře absorbuje zvuk a používají se všude tam, kde jsou zvýšené nároky na zvukovou ochranu.
Často se stává, že sklo Connex je vyžadováno pojišťovnami jako nutná podmínka k uzavření pojistné smlouvy. Proto se tento typ bezpečnostního skla hodí zejména do přízemních oken a jiných prostor, které jsou nějak ohrožena kriminalitou. Sklo Connex se vyrábí také ve variantě neprůstřelné. Své užití najdou také v místech, kde hrozí rozbití a vysypáním skla by mohlo dojít k úrazu, jako jsou třeba dětské pokoje, nebo horizontální, případně šikmé typy zasklení (třeba skleníky a zimní zahrady).
Další variantou je sklo tvrzené. Tvrzené sklo (ESG, RESTEX) se vyznačuje díky svému speciálnímu tepelnému zpracování zvýšenou odolnost vůči prasknutí. Pokud takový případ přece jen nastane, sklo se rozpadne na malé tupé úlomky, které nemohou způsobit úraz.
Do sklepních prostor se používají takzvaná drátoskla, což je po bezpečnostních sklech Connex asi nejvíce používaným prvkem v zasklení oken. Drátosklo je bezpečnostní sklo Wiredglass, kdy při násilném poškození sklo pouze popraská a je znemožněno jeho vysklení z křídla.
Zvukově izolační skla
Protihluková skla tlumí nežádoucí hluk zvenčí, a tím chrání náš sluch. V běžném provedení mají izolační dvojskla zvukový útlum 32 dB. Jen pro srovnání asi postačí údaj, že původní paneláková okna mají zvukový útlum kolem 15 dB. Plastová okna opatřená protihlukovým sklem jsou vhodné použít všude tam, kde je zapotřební výrazně snížit hluk, který proniká z venkovních prostor dovnitř bytu či domu. Uplatní se především na rušných a hlučných ulicích a křižovatkách s hustou dopravou, případně poblíž sportovních, továrních nebo koncertních hal, blízko diskoték a míst, kde probíhá často a živě rušný noční život.
Svou službu v takových místech určitě splní například zvukově izolační dvojskla INTERM ACOUSTIC, která disponují speciálními úpravami jako je asymetrická tloušťka skleněných tabulí a rozšířená dutina mezi skly. Při jejich výrobě je použito vrstveného skla VSG, které může posloužit také jako bezpečnostní zasklení, případně vrstveného skla nalévaného speciálních pryskyřicí.
Protisluneční skla a další speciálky
Stále oblíbenějšími jsou také reflexní čili protisluneční skla, která regulují prostup slunečních paprsků. Výrobci jsou dodávána v různém zabarvení i pokovení. Například skla se zvýšenou protisluneční funkcí Stopsol nabízejí současně soukromí a vizuální komfort. Vysoká úroveň protisluneční kontroly u těchto skel je žádoucí zvláště v oblastech se silným slunečním svitem.
Vyznačují se užitnými vlastnostmi jako je tvrdý povlak nebo mnohočetnými kombinacemi protisluneční ochrany a prostupu světla. Dají se použít jako levnější varianta výplně u vstupních plastových dveří, kdy z venkovní strany vidíte zrcadlový efekt nebo se strukturovaným ornamentním sklem do společných prostor v domě, jako je například schodiště.
Zajímavým prvkem na trhu se skleněnými výplněmi je novinka loňského roku – sklo ClimaGuard ONE. Jde o hybridní sklo mezi sklem termo-izolačním a protislunečním. Sklo se vyznačuje sníženým prostupem sluneční energie světla do interiéru, a proto je vhodné pro zasklení jižní strany objektu. Hodnota tohoto typu skla je U = 1,0 W/m2K.
Do skupiny speciálních skel patří celá řada dalších úprav a doplňků, které mohou výrazně měnit vlastnosti skel. Jedná se třeba o skla kalená nebo vybavená solárními články. Na trhu existují i skla vybavená v meziskelním prostoru dálkově ovládanými žaluziemi či roletami, které mohou disponovat různými druhy větracích lišt.
Meziskelní mřížky
Skla s meziskelními příčkami jsou elegantním a praktickým řešením pro optické rozdělení oken. Jde o duté hliníkové rámečky s různě barevnou povrchovou úpravou se šířkou 8, 26 a 45 mm. Mřížky se vkládají do meziprostoru mezi izolační skla a jsou pevnou součástí izolačního dvojskla. Výhodou je snadné čištění okna, protože mřížky jsou vkládány mezi dvě tabule. Mřížky při čištění skla nepřekážejí a jsou vlastně chráněny před zvětráváním a nečistotami v průběhu celé životnosti skla. Meziskelními mřížkami vsazenými do dvojitých termoizolačních skel můžete designově doladit okna tak, aby dotvořila celkovou architekturu vašeho domu.
Ornamentální skla
Skla ornamentální neboli dekorativní skla se používají v prostorách, kde je zapotřebí oddělit od sebe dvě různá prostředí při současném zachování prostupu světla sklem. Nejsou hladká, ale opatřená vylisovaným vzorem a můžeme je použít jako výplň tam, kde chcete mít světlo a zároveň budete chránění od zvědavých pohledů jiných.
Matová skla mají podobné využití jako skla dekorativní, ale na rozdíl od nich jsou hladká a neprůhledný efekt je vytvořen buď kyselinou, nebo pískováním. Mají velmi jemný a příjemný vzhled. Současný trh nabízí široký výběr vzorů, barev, rozměrů i členění, z kterého si vybere určitě i náročný spotřebitel.
- ar -
Foto: archiv firmy Fakro