Skleněné dveře v interiéru už nejsou ani v našich domácnostech žádnou novinkou, přesto všechno má valná většina z nás přeci jen jisté obavy i respekt z tak velké skleněné plochy, se kterou může být, ať už nechtěně, nebo v afektu či hádce pořádně bouchnuto. I to bylo jedním z důvodů, proč nebyl tento typ dveří dosud příliš v našich domovech k vidění, když už se někde přeci jen celoskleněné dveře v interiéru objevily, většinou to bylo u extravagantních lidí nebo samotných designérů. Ovšem těm dobám je dnes již konec a skleněných dveří se nemusíte bát ani vy. Přinesou vám do bytu nejen podstatně více světla a opticky zvětší prostor, ale také dodají vašemu domovu punc originality, elegance a neotřelý vzhled. Mohou plnit kromě funkce estetické i funkci praktickou, to když je umístíte do místnosti, kde nejsou žádná okna, případně do předsíně či tmavé chodby. Zvláště úzké, tmavé a dlouhé vstupní chodby po skleněných dveřích přímo volají.
Bezpečnost na prvním místě
Když už se pro investici do skleněných dveří rozhodnete, vždy vybírejte od renomovaných a hlavně pak certifikovaných výrobců. Dveře musí být vyrobeny z kvalitního, pevného a odolného skla. Nejčastěji je k jejich výrobě používáno sklo o síle osmi nebo deseti milimetrů to podle velikosti a plochy dveří a jde o sklo kalené neboli tvrzené. Taková skla jsou vyráběna speciálním technologickým postupem, při němž dochází k ohřátí skla na teplotu zhruba šesti set stupňů a následně k prudkému ochlazení. Tento postup zajistí sklu dostatečnou odolnost jak v tahu, tak v ohybu i při nárazu a hlavně se v případě nechtěného rozbití nerozpadá na ostré střepy, ale na drobné a neostré úlomky, o které už nehrozí vážné poranění.
Jaké dveře vybrat?
Na trhu je k dostání celá řada typů skleněných dveří a to co se barvy týká, tak i jejich variant. Vyrábějí se dveře jednokřídlé, dvoukřídlé s oboustranným otevíráním, k dostání jsou dveře posuvné i dveře skládací. Velmi oblíbené jsou dveře posuvné, které kromě elegance a světla přinesou do místností prostor, nečekejte od nich však v žádném případě přílišnou zvukotěsnost. Nemusíte se ale zase trápit, na kterou stranu budete dveře otvírat a složitě vymýšlet postavení nábytku tak, aby nepřekážel otvírání dveří. Můžete zvolit posuv do tradičního pouzdra, nebo podél nábytku či stěny. Pokud už jste si objednali pouzdro na dveře a chtěli byste místo klasických dýhovaných vyzkoušet právě skleněné, pak klidně můžete. Pouzdra se dají jednoduše přizpůsobit. V podstatě jsou stejná, jako pro dveře dýhované, jen je potřeba přidat přídavný držák na sklo, což lze udělat kdykoliv. Další možností je využití skleněných dveří otočných. I ty najdete na trhu v různých podobách. Můžete je s klidným srdcem a úsporou peněz nainstalovat do již hotových obložkových dřevěných zárubní. I když podstatně oblíbenější a taky asi vzhledově vychytanější je kombinace skla s kovem, tedy přesněji řečeno s kovovými zárubněmi. Ale skleněné dveře si můžete pořídit, i když nemáte zárubně vůbec žádné. Ty se potom upevňují pomocí rohového kování, což jsou mohutné a dostatečně nosné kovové panty připevněné ke stropu a podlaze. Tento typ dveří ale kvůli způsobu uchycení není možné umístit tam, kde vedou rozvody podlahového topení.
Čiré nebo s dekorem?
Vybrat vhodné sklo je neméně důležité. To může být čiré a tedy maximálně průhledné, což se hodí do obývacích pokojů či chodeb. Potřebujete-li více intimity, pak zvolte raději sklo mléčné nebo zakalené, vybrat si můžete také kouřové, barevně tónované nebo s pískovanými ornamenty, jež lze použít do místností, kde toužíme po soukromí, ale zároveň i po dostatku světla. Novinkou posledních let je také použití fólií s imitací rostlin, nejčastěji rákosí nebo listů, případně s efektně se prolínajícími geometrickými tvary. Fólie se vyrábějí i v různém barevném provedení včetně netradičních kombinací. Vrací se vitrážové motivy, naopak úplnou novinkou je vsazování dřevěných prvků do vnitřní plochy skla. Skvělým řešením do místností, kde potřebujete soukromí a přesto dostatek světla je sklo ledové, které pod názvem Sanitáto vyrábí společnost VV Sklo s.r.o. Jde o jednostranně leptané sklo, které není průhledné, ale průsvitné. Na přání zákazníka je možné i ledové sklo dodekorovat pískováním, gravírováním, případně pomocí kamenů a fazet. Zajímavě řešené celoskleněné dveře vyrábí i společnost Sapeli. V řadě Arkos nebo Rondo nabízí moderní design, tvrzená skla s vysokou odolností vůči nárazům, možnost vložení dveří do obložkové zárubně a výběr mezi dveřmi dvoukřídlými a jednokřídlými. K dispozici máte také rovnou celý katalog nejrůznějších skel. Pořídíte je podle šíře, zvolených skel a doplňků od zhruba čtrnácti tisíc korun. Výrobci k celoskleněným posuvným i otočným dveřím dnes již standardně nabízejí také možnost zamykání. Skleněné dveře vás lákají, ale nemáte na ně tolik místa? Dáváte přednost co největší úspoře místa v podobě shrnovacích dveří? Pak právě vám by se mohla líbit inovace společnosti VV Sklo s.r.o. v podobě skládacích skleněných dveří, které šetří místo a prosvětlují prostor, navíc propůjčí místnosti jedinečný vzhled. Oblíbený model Stylus® s modře zbarveným sklem o síle 8 mm s kováním Dorma v povrchové úpravě lesklý chrom bude zajímavým doplňkem v každé moderní domácnosti.
Důležité je i kování
Kování u skleněných dveří je důležitější, než u kterýchkoliv jiných typů. Je totiž výrazným doplňkem, který nepřehlédnete vy ani vaše návštěvy. Nemusíte se však obávat, výrobci nabízejí opravdu široký výběr. Nejčastěji se setkáte s kováním nerezovým, které v kombinaci se sklem působí velmi efektně a elegantně. Ke skleněným dveřím se příliš nehodí zdobné kliky a madla, ale spíše jednoduché linie. Jiné kování se používá na dveře otočné a jiné na dveře posuvné, nejlepší bude, pokud si při výběru necháte poradit od odborníků. Ti vám mohou kromě dobré rady nabídnout také katalog, v něž můžete načerpat inspiraci i zjistit, jak právě vámi zvolená varianta bude ve finále vypadat. Oblíbenou povrchovou úpravou je bezesporu leštěný nerez, chrom nebo stříbrný elox. Porozhlédněte se po samouzavíracích pantech, u posuvných dveří vám bude jistě velmi dobře sloužit tlumící dojezd, který znáte například ze šuplíků u kuchyňských linek.
Správná údržba
Skleněné dveře jsou nadčasovou záležitostí do každého interiéru, ale nezastíráme, že údržba a péče o ně není vždy otázkou pár minut. Použijete-li však správné přípravky a vhodné čisticí prostředky, pak se ani toho nemusíte obávat. Na čirá skla si vystačíte s běžně dostupnými čističi s obsahem alkoholu, nebo speciálními utěrkami z mikrovlákna a teplou vodou. Pro skla s povrchovou úpravou však tyto čističe nejsou příliš vhodné, při jejich užívání by mohlo dojít k porušení povrchu skla, v horším případě k jeho nenávratnému zničení. U tohoto typu skel si vystačíte s teplou vodou a obyčejným saponátem, případně mýdlovým čističem. Ideální je hadr dostatečně vyždímat a následně nechat celou plochu samovolně uschnout. Ale můžete jí také důkladně vytřít do sucha jemným hadrem.
Připravila: Petra Martišková
Foto: Skleněné dveře Pilecký