Desetiletí, kdy ve stínění interiéru hrály prim poněkud chladně působící žaluzie, pomalu přechází do nové éry. Rolety, které jsou v současnosti na trhu a jejichž nabídka se neustále rozšiřuje, se od původních fádních rolet velmi liší. Zásadní změnu zaznamenal hlavně vhled rolet, tedy barvy, vzory i použité materiály. Látky mají speciální povrchovou úpravu, která usnadňuje navíjení rolet a drží požadovaný tvar.
Systém ovládání rolet je dnes mnohem dokonalejší a umožňuje plynulý pohyb rolety i její nastavení do libovolné polohy, a tudíž lepší regulaci zastínění místnosti. Brzdy potom dovolují pozvolné a šetrné zastavení rolety. Vše je chráněno pružinovým mechanismem, který zároveň prodlužuje životnost výrobku. Výraznějšího efektu při stínění lze docílit u rolet s boční krycí lištou – tyto rolety se montují přímo do zasklívací lišty okenního křídla. Oblíbené jsou také kladkové rolety, které se odvíjení odspodu. Vyloučena není ani kombinace závěsů a rolet. Vkusně zvolené látky působí velmi elegantně a navíc je zastínění opět výraznější, neboť světlo neproniká ani po stranách. Dokonalého zatemnění potom docílíme při použití látky typu Blackout.
Na střešní okna existují speciální rolety, jejichž látka je neustále natažená a nepověšuje se. I zde máme na výběr několik mechanismů – buď se do rámu okna instaluje kovová lišta umožňující zafixování do dvou poloh nebo je střešní roleta opatřena pružinovým mechanismem a aretačním kolíčkem, který umožňuje zastavit roletu v jakékoliv poloze a okno je zastíněno po celém obvodu.
Římské rolety jsou velmi atraktivním a důmyslným stínícím prvkem. Po vytažení tvoří pravidelné vodorovné sklady, což umožňují speciální navíječe v hliníkovém profilu. Látka je k profilům připevněna suchým zipem a lze ji tak velmi snadno odejmout a vyčistit nebo vyprat. Americké rolety jsou pak vyráběny z pružného dřevitého materiálu nebo dřevitých tkanin, při stahování se řasí do rovnoměrných skladů.
Zejména v interiérech, kde potřebujeme opticky oddělit 2 místnosti (například spací a obývací část v malém bytě) je výborným pomocníkem tzv. mobilní stěna. Hliníková konstrukce je připevněná na strop a podle délky místností, resp. mobilní stěny je konstrukce složena z dvou až pěti kolejniček. Mobilní stěna se shrnuje ručně nebo pomocí ovládací šňůrky. Podobně jako u římských rolet je látka k profilům připevněna suchým zipem.