Mnohdy stačí vyleštit skleněné okenní tabule a opatřit okenní rámy novým nátěrem. Prokouknou tak nejen okna, ale celý váš dům a to jistě stojí za to! Někteří lidé, místo aby oknům dopřáli nový nátěr, je raději celé vymění. To je však mnohdy zbytečné a hlavně finančně nevýhodné. Stará okna mají něco do sebe, jsou většinou spjatá s celkovým vzhledem fasády a mnohdy působí daleko estetičtějším dojmem, než všelijaké moderní verze. Díky starým oknům pomůžete vašemu domu zachovat si své osobité kouzlo spojené s jeho historií.

Pokud jste se tedy rozhodli, že je čas oplatit oknům službu, kterou po celá léta v domě vykonávala a věnovat jim trochu pozornosti a péče, pusťte se do práce. Abyste nátěrem oken docílili nejen estetického dojmu, ale hlavně také dlouhé životnosti, je třeba se držet správného postupu.

Nezbytní pomocníci

Aby byla vaše okna jako ze škatulky, budete k práci potřebovat speciální materiály i nářadí, které seženete v některém z hobbymarketů. Z materiálu se vám bude hodit odbarvovač, základní impregnační nátěr, nátěrová hmota (lazura, lak), tmel na dřevo, 2 hrubosti brusného papíru, malířskou pásku a ochrannou fólii. Co se týče nářadí, pohledejte doma opalovačku, špachtle, drátěný kartáč nebo brusnou houbičku, vibrační brusku, 2 ploché štětce (na odbarvovač a na finální nátěr), kulatý štětec, lakýrnický váleček a štětec, lakýrnickou vaničku s mřížkou na otírání, roušku proti prachu a rukavice. Pokud něco z toho nemáte, vyrazte na nákupy.

Renovace krok za krokem

Při renovaci oken je důležité chránit především skla. Proto okna, která se chystáte renovovat, před natíráním vysaďte a díly, se kterými nebudete pracovat, odmontujte. Skleněné části pak polepte ochrannou fólií a malířskou maskovací páskou. Nejlepší je pracovat venku, při práci se totiž bude prášit a navíc chemikálie, které budete používat, zapáchají. Z toho důvodu je také nutné mít nasazenou roušku proti jemnému prachu, který byste mohli snadno vdechnout.

Základem renovace oken je odstranění starých nátěrů, tedy jejich obroušení. Pokud byste tak neučinili a na starý nátěr dali nový, brzy by se začal loupat i on. Na plochách, kde nejsou příliš silné vrstvy starého nátěru a kde nátěr ještě poměrně dobře drží, je nejlepší použít smirkový papír s hrubostí 240. Okna obruste a očistěte štětkou nebo smetáčkem. Jestliže oken máte více a ruční broušení vám nahání hrůzu, použijte vibrační brusku. Hrubší smirkový papír pak použijte na staré a silné nátěry.

Je ovšem možné, že na vašich oknech zůstal silný, několikavrstvý nános starého nátěru. Ten bude třeba sundat speciálním odstraňovačem nátěrů. Naneste jej pomocí širokého štětce a 20 minut vyčkejte. Na povrchu by se měly objevit puchýře, které pak jednoduše odstraníte špachtlí. Přitom je třeba dávat dobrý pozor, abyste neudělali vrypy do dřeva! Z některých povrchů jdou nátěry hůře dolů, práce chce trpělivost a opatrnost. V případě nutnosti je možné použít odstraňovač nátěrů opakovaně.

K odstranění starých povrchů se také skvěle hodí opalovací pistole. Poslední pozůstatky po staré barvě pak už sundáte brusnou houbičkou. Tím se navíc uvolní póry dřeva pro nový nátěr. Na profilované povrchy je dobré použít zakulacenou škrabku, jemný drátěný kartáč nebo brusnou houbičku. Nakonec se použije brusný papír. Další alternativou je použití vibrační brusky. Ta se však nejlépe hodí na místa, kde došlo k rezivému zabarvení stykem dřeva a kování.

Pokud máte okna očištěna od starých nátěrů, můžete přistoupit k tmelení. Malé jamky a vrypy se vyplní tmelem na dřevo a po zaschnutí přebrousí. Tmely se dnes prodávají přímo v barvě dřeva. Pokud je ve vašich oknech patrný starý popraskaný tmel, odstraňte ho a očištěné plochy napusťte fermeží. Poté znovu zakytujte.

Nyní již můžete nanést základní bílý impregnační nátěr na dřevo. Nanášejte jej širokým štětcem kratšími táhlými pohyby tam a zpět ve směru struktury dřeva. Kromě štětce můžete použít klidně i lakýrnický váleček. U křídla nejdříve natírejte příčky, teprve poté rám. Po 24 hodinách, když je barva dokonale zaschlá, je možné provést přebroušení jemným brusným papírem. Dělá se to kvůli případným nedostatkům a nerovnostem u prvního nátěru, druhý nátěr již nepřebrušujeme. Plochu poté znovu očistěte.

Došli jste do finální fáze, kdy se nanáší konečný nátěr. U něj postupujte jako u nátěru základního. Pro ten nejlepší výsledek je vhodné použít speciální barvy na okna, které jsou odolnější povětrnostním vlivům, pevnější a pružnější v rozích. Okna montujeme zpátky do rámu, až když jsou nátěry úplně zaschlé! Okna máte jako nová a teď už nezbývá, než důkladně očistit veškeré pomůcky od zbytků barev, aby byly použitelné i při dalším natírání.

- jap -

Foto: Obi, Keliwood