Proč jsou žaluzie a rolety lepší než závěsy?

Co se týče barevnosti je textil nedostižným materiálem, ale žaluzie i rolety mají řadu výhod. Ani nejkvalitnější látka neochrání interiér před vloupáním, hlukem či poryvy větru, který se opírá do oken, tak jako dřevěné rolety. Dekorativnost dřevěných žaluzií je nesporným faktem, který násobí vizuální dojem zevnitř i zvenčí, chrání obyvatele před zvědavými pohledy do interiéru a zabezpečí ochranu před sluncem a horkem.

Vertikála versus horizontála

V interiéru se snáz experimentuje. Dřevěné rolety nebo žaluzie jsou buď ve svislé nebo horizontální poloze, ale každý způsob má svá pro i proti. Horizontální žaluzie je možné instalovat téměř do každého typu okna jako volně visící nebo připevněné na okenní rám. Lamely mohou překrývat okenní rám nebo jsou instalovány v meziokenním prostoru. Způsobu instalace je pak přizpůsobeno i ovládání. Žaluzie v meziokenním prostoru je vhodná i pro šikmé střešní okno, kde při vyklopení nepřekáží, ovládá se lehce šňůrkou i ve sklopené poloze a okno se lehce čistí. Vertikálně řešené žaluzie (rolety) se upevňují pod strop anebo na stěnu. Mechanický systém ovládání šňůrkou nebo řetízkem umožňuje jejich umístění v atypických oknech či dveřích, ale pohodlnější je automatické ovládání moderním dálkovým systémem.

Dřevěná tkanina je hit

Nádherná kresba žaluzií z přírodního dřeva navodí neopakovatelnou atmosféru harmonie, komfortu a útulnosti. Klasickým materiálem dřevěných lamel je, pro své skvělé vlastnosti lípa; zajímavou variantou jsou tropické dřeviny s atypickou kresbou, například teak, mahagon nebo cedr. Odolnost dřevěných prvků proti UV záření je zvýšena cílenou ochranou povrchové úpravy použitím UV-absorberu a UV-stabilizátoru a stejně tak je dřevo ošetřeno proti vlhku, otěru a praskání laku.

Spotřebitelé žádají lamely z dřevěných tkanin, které si -– drží stabilní tvar. Vnější provedení je velmi účinným přirozeným termoizolantem. Díky této vlastnosti napomáhají zajistit příjemné klima v interiéru s maximálním zastíněním i během dne. Jednou z výhod je, že zabezpečují a chrání rámy oken před klimatickými vlivy. Vynikající estetický dojem, tvarová přizpůsobivost - to jsou hlavní trumfy dřevěné tkaniny ze štípaných afrických dřevin. Na rozdíl od klasického dřeva drží tkanina tvar, nekroutí se, ale zároveň je možné ji navíjet nebo skládat. Na výběr je několik barevných kombinací s kvalitní povrchovou úpravou materiálu. Dřevěné tkaniny lze použít v interiéru i exteriéru jako lamely vertikálních žaluzií přes panely japonských posuvných stěn, navíjecí roletu či efektní římskou skládanou roletu.

Venkovní žaluzie

Snad nejznámějším venkovním prostředkem stínění jsou exteriérové žaluzie. Jejich přednosti jsou neocenitelné zvlášť v horkých letních dnech, protože umožňují větrat a stínit zároveň. Elegantní naklápění lamel plynule reguluje světelnou i tepelnou bilanci v interiéru, ale přesto platí, že izolační schopnost moderních oken nesmí být přeceňována. Skutečně kvalitní odstínění (zejména odraz tepla) je nutné uskutečnit dříve, než záření pronikne oknem. Žaluzie se ovládají zpravidla klikou, ale lze je opatřit elektromotory a automatickým ovládáním. Úroveň zvoleného komfortu je pouze na přání zákazníka. Výjimkou nejsou ani časové automatiky nebo nahodilé spouštění žaluzií, imitující "život v domě" v případě dlouhodobé nepřítomnosti obyvatel, což snižuje možnost vykradení. Velmi praktické je venkovní žaluzie vybavit povětrnostním čidlem, které je vytáhne v případě extrémních povětrnostních podmínek, například při prudkém dešti či vichřici. Tím jsou chráněny před poničením a prodlouží se tak jejich životnost.

Dřevo nemá rádo vlhko

Každá věc potřebuje čas od času důkladnou očistu nebo renovaci. Proto i žaluzie či rolety potřebují zbavit prachu alespoň jednou za rok. Pokud dobře slouží jsou po funkční stránce téměř bezúdržbové. Nečistot je zbavíme výhradně suchou cestou - antistatickou prachovkou nebo vysavačem s nasazenou hubicí na textil. Voda a saponát by mohly dřevěné lamely poškodit   (dřevo se pak kroutí a deformuje). Tvarové změny se však netýkají tvrdých exotických dřev jako jsou teak nebo bambus,   který díky svým specifickým vlastnostem vodu nepřijímá a lze jej tedy používat i v prostorách se zvýšenou vlhkostí, například v koupelně, zimní zahradě či u bazénu.

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firmy Bematech