Protipožární dveře - ochrání nás vstupní dveře před požárem?

26.11.2013

Poměrně často se z televizních zpráv dozvídáme o neštěstích spojených s požáry, které postihly obytné domy. V některých případech si tyto požáry bohužel vyžádají zraněné, nebo dokonce mrtvé. Lidské životy i zdraví, ale také majetek dokážou ochránit protipožární dveře, proto by měly být součástí každého domu či bytu.

Protipožární dveře - ochrání nás vstupní dveře před požárem?

Protipožární dveře jsou využívány k ochraně budov se zvýšeným nebezpečím požáru, ale jsou velmi vhodnou součástí každé nemovitosti. Ochrání vás nejen před ohněm, ale mohou být také kouřotěsné (označení SC) a zvukotěsné. Jejich úkolem je zabránit rychlému šíření plamenů a šíření tepelného toku. Poskytnou tak dostatečně dlouhou dobu pro evakuaci.

Požární odolnost

Protipožární dveře se vyrábí ze speciálních materiálů, které jim zajišťují požární odolnost. Jako požární odolnost je označována doba, po kterou je konstrukce dveří schopna odolávat plamenům a vysokým teplotám. Odolnost je testována zkouškou, případně výpočtem. Vše musí odpovídat normám a předpisům. Jedině takové dveře se stanou tou nejspolehlivější ochranou vaší domácnosti. Protipožární dveře je možné rozdělit do několika skupin podle toho, jak dlouho dokážou odolávat plamenům a vysokým teplotám. Základní stupnice požární odolnosti je určena v minutách a to od 15 až po 180 minut.

Označení protipožárních dveří (dle normy ČSN 730810)
EW - odolnost proti plamenům, omezují požár - na straně odvrácené od plamenů se měří teplo vycházející ze dveří
EI - odolnost proti plamenům a schopnost zabránit tepelnému toku, brání postupu požáru - na straně odvrácené od plamenů se měří samotná povrchová teplota dveří

Typy protipožárních dveří

Požární dveře dřevěné - vyrábí se jak hladké, tak i plné kazetové, ale také prosklené protipožární dveře. U dřevěných protipožárních dveří je možné vybírat ze široké škály barevných provedení, rozměrů i povrchových úprav. U prosklených protipožárních dveří je možné si zvolit velikost prosklení dle vlastních potřeb.

Požární dveře ocelové - ocelové dveře mohou být plné, ale také prosklené. Vyrábí se v jednokřídlé i dvoukřídlé variantě, v různých provedeních, povrchových úpravách či rozměrech. Ocelové požární dveře mohou být otočné, skládací, posuvné či teleskopické.

Kdo si nevybere z nabídek firem, které se výrobou protipožárních dveří zabývají, má možnost si nechat kvalitní dveře vyrobit na míru. Pro mnoho výrobců nejsou problémem ani atypické protipožární dveře s různou požární odolností.

Vyžadujte certifikát

Mnohé firmy dnes nepovažují za nutné, aby vstupní dveře měly protipožární certifikát. Každý, kdo se však chystá rekonstruovat dům či byt, by si měl dobře rozmyslet, zda si dveře bez certifikátu koupí. Sice ušetří několik stovek či tisíc korun, ale podstupuje riziko krácení pojistky, v případě, že k požáru skutečně dojde. V takovém případě pak mohou tito lidé přijít ve výsledku až o statisíce. A není dobré zapomínat na to, že při tragických požárech v domácnostech se každoročně zraní, nebo dokonce zemře několik stovek osob, což dokládají hasičské statistiky.

Pokud by se vám tedy nějaká firma snažila namluvit, že protipožární certifikát u protipožárních dveří není třeba, nenechte se zmást. Tyto špatné informace mohou mít fatální následky. Příslušné normy přesně udávají, za jakých okolností musí být vstupní dveře protipožárním certifikátem vybaveny. Protipožární certifikace je tak velmi důležitá a neměla by se podceňovat. Přestože se dlouhé roky nemusí nic stát, v případě že dojde k požáru, jsou ohroženy lidské životy i majetek. Navíc pojišťovna v takovém případě pravděpodobně nevyplatí pojistku vůbec, nebo ji podstatně sníží. Pro experty totiž není nijak složité dokázat, že dané dveře vstupní certifikaci neměly.

Snazší likvidace požárů

Pokud jste se rozhodli koupit si nové dveře, nezapomínejte na původní kolaudační rozhodnutí. V případě, že vyžaduje dveře s protipožární certifikací, měli byste tuto podmínku v každém případě dodržet, jinak zbytečně riskujete. U bytových domů jsou například dveře s protipožárním certifikátem doslova nezbytností, protože slouží jakožto ochrana únikových cest, pokud dojde k požáru. Vynikají totiž mnohem větší odolností, než běžné dveře. Máte u nich zaručeno, že neprohoří dříve jak za 30 minut - právě tento čas může být zásadní pro likvidaci vzniklého požáru nebo pro evakuaci osob či záchranu majetku. Statistiky hasičů bohužel hovoří jasně, v minulém roce hasičské jednotky zasahovaly u více než 20 tisíc požárů, při nichž zemřelo 125 osob a 1286 bylo zraněno. Za nejtragičtější jsou považovány požáry v domácnostech, kterých jen v loňském roce bylo 2684 a škody byly vyčísleny na 430 milionů korun. Požáry v domácnostech mají na svědomí 71 lidských životů a 643 zraněných. Letošní statistiky jsou prozatím o něco lepší.

- jpa -

Foto: HZS, Next