Hliník jako konstrukční materiál vyniká svými statickými vlastnostmi, proto se hliníková okna nejčastěji používají tam, kde jsou otvorové výplně více namáhány. Nalezneme je tedy především v celoprosklených fasádách, zimních zahradách, u exponovaných vchodů a bezrámových konstrukcích, kde se využívá zejména jejich pevnosti a lehkosti. Ve srovnání s dřevěnými či plastovými okny je pořizovací cena hliníkových oken poněkud vyšší, na druhou stranu jsou tato okna velice estetická, a proto jsou často používána v bankách, pojišťovnách a dalších reprezentativních a kancelářských budovách. Navíc nevyžadují téměř žádnou údržbu a zaručují dlouhou životnost. Další výhodou tohoto materiálu je, že z hliníku lze díky jeho snadné zpracovatelnosti zhotovit téměř všechny typy oken. Také maximální povolené rozměry jsou vyšší než u plastových či dřevěných rámů, a proto lze pořídit hliníková okna i v takových velikostech, které se běžně z ostatních materiálů nevyrábějí.
Podle čeho hliníková okna vybírat?
Pokud jste se rozhodli pořídit si hliníková okna nebo dveře, zaměřte vedle ceny svoji pozornost také na následující faktory:
Ochrana proti úniku tepla – jednou z negativních vlastností hliníku je jeho tepelná vodivost, která má za následek promrzání rámů v zimě. Proto výrobci oken vkládají do rámu tzv. „izolační můstek“, který je z nekovového materiálu a zabrání tak vodivosti rámu.
Povrchová úprava – okna bývají vystavena nepříznivým povětrnostním vlivům, proto je důležité pro zachování stejné barvy povrchu použít speciální metodu lakování. Na druhou stranu, díky tomu můžete pořídit hliníková okna v bezpočtu barevných kombinací.
Ochrana proti hluku – zákonné normy běžně splňují standardní izolační dvojskla, pokud však bydlíte nedaleko rušné ulice, dálnice či letiště, je dobré zvážit použití speciálních protihlukových skel, které zajistí výrazné snížení hluku.
Zabezpečení proti vloupání – pokud nechcete o svůj majetek přijít hned první noc, kterou strávíte mimo domov, zvolte nejen bezpečnostní izolační skla, ale také bezpečnostní kování, které zabezpečuje okno proti jeho vypáčení.
Záruční doba a certifikace – každý výrobek by měl splňovat české normy a tak požadujte předložení certifikátu jako určitého důkazu o kvalitě oken z hlediska tepelě technických a mechanických vlastností. Navíc, ačkoliv je ze zákona záruční doba dva roky, seriózní firmy nabízejí na své výrobky pěti až sedmiletou záruku.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem Reynaers, Asokno alu system