Pravda a mýty o dřevěných oknech
O dřevených oknech už toho bylo napsáno i řečeno mnoho. Pověry a mýty, jež dřevěná okna provázejí, způsobily, že na ně někteří zcela zanevřeli. Jsou však tyto mýty založeny na reálném základě?
Nevýhoda číslo jedna, která mnohé majitele domů a bytů přeorientovala na okna plastová, je, že dřevěná okna se musí natírat a nátěr často praská. Dnešní vysoce elastické akrylové barvy a lazury jsou však velmi odolné proti povětrnostním vlivům i UV záření. Barva je pružná a pohybuje se spolu se dřevem. Popraskání tak již nehrozí. Ošetřování takto natřených rámů oken je poměrně jednoduché. Speciální přípravek zacelující případné mikrotrhliny a obnovující lesk se nanáší pouze hadříkem nebo houbičkou. Nátěr oken vydrží ve výborném stavu řadu let. Vrstva barvy se sice časem ztenčuje, avšak okna nebude již třeba opalovat, jak tomu bývá u starších oken. Povrch rámu se pouze očistí a natře vodouředitelnou barvou.
Jaké jsou vlastně výhody dřevených oken? Určitě je to přirozený vzhled dřeva, termoizolační vlastnosti a v neposlední řadě také jejich kvalita. Současná eurookna se vyrábějí z dobře vysušených „eurohranolů" lepených z několika vrstev (obvykle tří nebo čtyř), čímž je případné kroucení vyloučeno. K výrobě eurooken se používají tuzemské dřeviny jako smrk, borovice a dub. Z exotických dřevin je to potom především meranti (podobně měkké jako smrk) a merawan, který se svou tvrdostí blíží našemu dubu.
Novela normy o požadavcích na tepelnou ochranu budov z roku 2002 (ČSN 73 0540-2) přinesla velké změny v materiálech i technologiích. Změny se týkají zejména hodnoty součinitele prostupu tepla celého okna (Uw) a hranice nejnižší přípustné teploty na vnitřní povrchu konstrukce. Doposud používané profily IV68 jsou nahrazovány nejčastěji profilem IV78. Rám okna umožňuje i zasklení izolačními trojskly nebo dvojskly s fólií. Taková okna nám do značné míry ušetří náklady na vytápění během zimního období a na klimatizaci v létě.
Izolační skla a tepelné zrcadlo
V poslední době se značně rozšířila izolační trojskla, která ovšem mají také jednu nevýhodu – vysokou hmotnost. Řešením je izolační dvojsklo s folií (tzv. tepelným zrcadlem – Heat MirrorTM). Fólie je napnuta uvnitř dvojskla a výsledkem je tak třívrstvý systém s dvěma nezávislými komorami. Fólie je průhledná a viditelné světlo propouští. Zamezí však přístupu ultrafialového a tepelného záření. Vlastnost fólie funguje samozřejmě oběma směry – v zimě nepustí teplo ven a v létě dovnitř.
Foto: archiv firem Slavona, Internorn okno a Pramos