Ale na jaře a na podzim jsou zase sluneční paprsky tak příjemné! Řešením je markýza, tedy nikoliv nějaká paní šlechtického původu, ale zvláštní clona proti slunci.

Markýzy se používají už velmi dlouho, i když v našich zemích nemají takovou tradici, jako na jihu. Třeba ve středomořských kavárnách jsou zcela běžné. Markýza bývá zhotovena nejčastěji z textilu a vyznačuje se tím, že je svinovací. Pokud tedy slunce začne být nepříjemné, stačí ji vysunout, a naopak, když si tepla chceme užít, je možné místo opět snadno odstínit. Tradiční markýzy se svinují ručně, s pomocí kliky. Je to řešení nejjednodušší, již z principu nejméně náročné na údržbu, velmi spolehlivé a bez nároku na energii, když nepočítáme sílu obsluhy.

Protože však jsou lidé od přírody líní (což bylo příčinou vzniku mnoha vynálezů), i markýzy bývají stále častěji poháněny elektromotorem. Ten zajišťuje jejich navinování a svinování, nejčastěji v kombinaci s elektromagnetickou brzdou, spínači a dnes už většinou i řídící elektronikou. Pak stačí zmáčknout tlačítko a markýza se rozvine, respektive svine. Pohon oceníte zejména u markýz větších rozměrů, kde by byla k ovládání potřeba již dosti velká síla, uvítají jej i starší lidé apod.

Zatímco u ručního pohonu můžete samozřejmě markýzu nechat rozvinutou jen částečně – prostě přestanete točit klikou, markýzy s elektrickým pohonem se zpravidla po zmáčknutí tlačítka zastaví v konečné poloze. Většinou si však můžete nastavit i mezipolohu, u jiných systémů pak motor pracuje, jen když tlačítko držíte, takže částečné rozvinutí je možné stejně jako u kliky.

Pro ještě větší pohodlí si můžete dokonce pořídit markýzu s dálkovým ovládáním, takže ani nemusíte vstávat s křesla. Současná elektronika pak umožňuje další „kouzla“ – zařízení může být vybaveno větrnými a dešťovými čidly, které dají příkaz ke svinutí markýzy při špatném počasí, i když nejste doma. Látka je tak chráněna před poškozením či dokonce zničením silným větrem nebo deštěm. Dalším doplňkem je možnost nastavení ovládání v závislosti na čase nebo denním světle.

Co se týče mechanického provedení markýz, existuje celá řada více či méně důmyslných konstrukcí s různými typy nosných ramen a kloubů, určených pro zakrytí různě velkých ploch. U některých druhů zůstává pojezdová konstrukce stále na místě, u jiných se skládá spolu s látkou.

Rovněž si můžete vybrat, zda chcete běžnou markýzu s de facto otevřenými mechanismy, či markýzu kazetovou, která je po navinutí celá ukryta uvnitř kazety. Dokonce je možné dům vybavit tzv. markýzoletou, což je jakoby kombinace markýzy a rolety. Ve svinutém stavu je celá markýza ukryta uvnitř fasády a není prakticky vůbec vidět, což je z estetického hlediska velká výhoda. V případě opravy je samozřejmě situace komplikovanější.

Markýza může sloužit nejen k zakrytí posezení v zahradní restauraci, ale i u vás doma na zahradě, terase, či balkóně.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy Univers