Okenní parapety nejen s bylinkami

20.9.2009

První okenní parapety tvořily součást vnitřního vybavení obydlí již dávno. Ani dnes si vybavení interiérů bez okenních parapetů nedovedeme představit. Moderní parapety již neplní pouze funkci nutné ochrany zdiva pod okny, ale jsou také významným estetickým prvkem v celkovém vzhledu exteriéru i interiéru domu.

Okenní parapety nejen s bylinkami

Vnitřní parapety dnes slouží nejen k technickým a praktickým účelům, ale tvoří významný estetický doplněk interiéru, který dokáže svým designem vhodně doplnit styl zařízení zbytku místnosti. Na okenním parapetu se můžeme těšit například z bylinek, i když je za oknem sníh. Sklizeň nebude taková jako v létě, ale i hrstka voňavých lístků pro dobré jídlo i atmosféru stačí.

Parapetní kanály
K modernímu způsobu života patří stále více technika v nejrůznějších podobách. Parapetní kanály z plastu, oceli i hliníku slouží jako speciální rozvaděče kanálů, umožňující ukládat vedení. S moderním funkčním designem jsou nadčasovým řešením elektroinstalace, které například zcela oddělenými komorami vyřeší datové a silové vedení.

Pokud jde o tvar, nabízejí se obvykle parapety s takzvaným "nosem", anebo bez něj. Nosem je míněn vertikální přední přesah, což je vlastně prodloužení okraje parapetu směrem dolů. Z pohledu zpředu se tak parapet jeví jako "tlustší", jeho přední hrana je široká. Opakem jsou tenčí, subtilní, jen asi 2 až 2,5 cm silné parapety, které nenásilně okno dotvářejí, ale nedominují, netvoří pod ním výraznou linku. Parapet „bez nosu“ je možné využít např. na nízko položená okna nebo pro docílení jemného a elegantního dojmu.

Vnitřní parapety
Stejně jako už okna nedělíme jen na bílá a hnědá, tak už i parapety vnitřní i vnější prošly velkým rozvojem, co se týče materiálu i barevné škály. Vnitřní parapety mohou být z nejrůznějších materiálů jako například teracco (dříve velmi oblíbené, pevné, odolné), nebo luxusní mramorové. Ve starých domech se vyskytují třeba pískovcové. Běžně se používají dřevotřískové, a to i k oknům plastovým. Pomineme-li kovové a kamenné parapety, které v interiéru mohou působit dosti chladným dojmem a dřevěné, které nemají na dnešní poměry dostatečnou trvanlivost, je asi nejvíce doporučovaným materiálem dneška laminát kombinovaný s dřevotřískou.

Základním konstrukčním materiálem vnitřních okenních parapetů bývá dřevotřísková deska (DTD) tloušťky 16 mm dle EN 312, na níž je vysoce oděruvzdorný laminát (CPL/HPL) o tloušťce 0,6 mm. Ten se běžně používá na pracovní desky a je dodáván předními výrobci laminátu v Evropě. Spodní hrana je opatřena impregnovaným protitahem zabraňujícím vniknutí vlhkosti. Výsledkem jsou parapety pro všechny typy interiérů, které vynikají stálostí barev jednotlivých dekorů, vysokou pevností a tuhostí nosného materiálu. Jsou odolné proti UV záření, běžným domácím chemikáliím a vysokým teplotám.

Parapetní desky, vyráběné postformováním, jsou kombinací voděodolné dřevotřísky a laminátu, mají dostatečnou trvanlivost a jsou vysoce odolné proti oděru, vodě, vysokým teplotám a chemickým čisticím prostředkům. Vyrábějí se v různých profilech, tloušťkách a barevných provedeních, často se setkáváme s dekorací, která imituje dřevo. K dostání jsou parapety bez dřevotřískového jádra, které je nahrazeno ušlechtilou plastovou stabilní směsí.

Pouze tam, kde je v místnosti vyšší vzdušná vlhkost, se k plastovým oknům přidávají parapety plastové. Vnitřních plastové parapety se vyrábějí z tvrdého polyvinyl-chlóru, tedy stejného materiálu, jaký se používá při výrobě plastových oken a dveří. Je tak dosaženo dokonalého povrchového a vzhledového souladu. Komůrkové vnitřní parapetní desky z tvrdého PVC, určené pro použití v interiérech splňují nároky na ekologii - jsou plně recyklovatelné a neobsahují formaldehyd. Povrchová úprava je z vysoce odolné fólie na bázi pryskyřice z materiálu melamin.

Venkovní parapety
Z nabídky venkovních parapetů lze doporučit spíše parapety hliníkové, protože jejich předností je, že oproti pozinkovým nekorodují a jsou i pevnější. K dřevěným oknům jsou hliníkové parapety také vhodné, zejména ve shodném tvaru a barvě s okapnicí dřevěného okna.

Především dokonalá povrchová úprava zaručuje ale i u tradičních venkovních parapetů z pozinkovaného plechu jejich odolnost proti povětrnostním podmínkám na desítky let. Vnější kovové parapety se mohou vybírat z téměř 200 barevných odstínů, stejně jako plastová okna. Tak se může dosáhnout naprosté barevné shody - lze mít třeba oranžová nebo olivová okna i parapety.

Pod okenní parapet začne většinou po pár letech zatékat. Zabránit zatékání může buď kompletní výměna okna a parapetu, anebo kvalitní silikon či pěna. Při silných vichřicích dochází mnohdy k uvolnění plechového parapetu, který následně rachotí a neplní dobře svojí funkci. V tu dobu je nutné zvážit, zda parapet vyměnit, anebo provizorně připevnit.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firem Okna Ševčík, ExpoWin