Vnitřní parapety dnes slouží nejen k technickým a praktickým účelům, ale tvoří významný estetický doplněk interiéru, který dokáže svým designem vhodně doplnit styl zařízení zbytku místnosti. Na okenním parapetu se můžeme těšit například z bylinek, i když je za oknem sníh. Sklizeň nebude taková jako v létě, ale i hrstka voňavých lístků pro dobré jídlo i atmosféru stačí.

Parapetní kanály
K modernímu způsobu života patří stále více technika v nejrůznějších podobách. Parapetní kanály z plastu, oceli i hliníku slouží jako speciální rozvaděče kanálů, umožňující ukládat vedení. S moderním funkčním designem jsou nadčasovým řešením elektroinstalace, které například zcela oddělenými komorami vyřeší datové a silové vedení.

Pokud jde o tvar, nabízejí se obvykle parapety s takzvaným "nosem", anebo bez něj. Nosem je míněn vertikální přední přesah, což je vlastně prodloužení okraje parapetu směrem dolů. Z pohledu zpředu se tak parapet jeví jako "tlustší", jeho přední hrana je široká. Opakem jsou tenčí, subtilní, jen asi 2 až 2,5 cm silné parapety, které nenásilně okno dotvářejí, ale nedominují, netvoří pod ním výraznou linku. Parapet „bez nosu“ je možné využít např. na nízko položená okna nebo pro docílení jemného a elegantního dojmu.

Vnitřní parapety
Stejně jako už okna nedělíme jen na bílá a hnědá, tak už i parapety vnitřní i vnější prošly velkým rozvojem, co se týče materiálu i barevné škály. Vnitřní parapety mohou být z nejrůznějších materiálů jako například teracco (dříve velmi oblíbené, pevné, odolné), nebo luxusní mramorové. Ve starých domech se vyskytují třeba pískovcové. Běžně se používají dřevotřískové, a to i k oknům plastovým. Pomineme-li kovové a kamenné parapety, které v interiéru mohou působit dosti chladným dojmem a dřevěné, které nemají na dnešní poměry dostatečnou trvanlivost, je asi nejvíce doporučovaným materiálem dneška laminát kombinovaný s dřevotřískou.

Základním konstrukčním materiálem vnitřních okenních parapetů bývá dřevotřísková deska (DTD) tloušťky 16 mm dle EN 312, na níž je vysoce oděruvzdorný laminát (CPL/HPL) o tloušťce 0,6 mm. Ten se běžně používá na pracovní desky a je dodáván předními výrobci laminátu v Evropě. Spodní hrana je opatřena impregnovaným protitahem zabraňujícím vniknutí vlhkosti. Výsledkem jsou parapety pro všechny typy interiérů, které vynikají stálostí barev jednotlivých dekorů, vysokou pevností a tuhostí nosného materiálu. Jsou odolné proti UV záření, běžným domácím chemikáliím a vysokým teplotám.

Parapetní desky, vyráběné postformováním, jsou kombinací voděodolné dřevotřísky a laminátu, mají dostatečnou trvanlivost a jsou vysoce odolné proti oděru, vodě, vysokým teplotám a chemickým čisticím prostředkům. Vyrábějí se v různých profilech, tloušťkách a barevných provedeních, často se setkáváme s dekorací, která imituje dřevo. K dostání jsou parapety bez dřevotřískového jádra, které je nahrazeno ušlechtilou plastovou stabilní směsí.

Pouze tam, kde je v místnosti vyšší vzdušná vlhkost, se k plastovým oknům přidávají parapety plastové. Vnitřních plastové parapety se vyrábějí z tvrdého polyvinyl-chlóru, tedy stejného materiálu, jaký se používá při výrobě plastových oken a dveří. Je tak dosaženo dokonalého povrchového a vzhledového souladu. Komůrkové vnitřní parapetní desky z tvrdého PVC, určené pro použití v interiérech splňují nároky na ekologii - jsou plně recyklovatelné a neobsahují formaldehyd. Povrchová úprava je z vysoce odolné fólie na bázi pryskyřice z materiálu melamin.

Venkovní parapety
Z nabídky venkovních parapetů lze doporučit spíše parapety hliníkové, protože jejich předností je, že oproti pozinkovým nekorodují a jsou i pevnější. K dřevěným oknům jsou hliníkové parapety také vhodné, zejména ve shodném tvaru a barvě s okapnicí dřevěného okna.

Především dokonalá povrchová úprava zaručuje ale i u tradičních venkovních parapetů z pozinkovaného plechu jejich odolnost proti povětrnostním podmínkám na desítky let. Vnější kovové parapety se mohou vybírat z téměř 200 barevných odstínů, stejně jako plastová okna. Tak se může dosáhnout naprosté barevné shody - lze mít třeba oranžová nebo olivová okna i parapety.

Pod okenní parapet začne většinou po pár letech zatékat. Zabránit zatékání může buď kompletní výměna okna a parapetu, anebo kvalitní silikon či pěna. Při silných vichřicích dochází mnohdy k uvolnění plechového parapetu, který následně rachotí a neplní dobře svojí funkci. V tu dobu je nutné zvážit, zda parapet vyměnit, anebo provizorně připevnit.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firem Okna Ševčík, ExpoWin