Ocelové zárubně patří k tradičním stavebním prvkům které se v dřívější době nacházely ve většině objektů k bydlení, a to zejména v panelových nebo bytových domech, dále v administrativních budovách, školách, nemocnicích atd. Z technického hlediska jsou prvkem, který zejména slouží k ohraničení průchodu ve „zdi“ z jedné místnosti do druhé a jsou upevňovacím prvkem, na který se osazují dveře. Často jsou tak prvkem poněkud přehlíženým a opomíjeným, bez kterého však nelze většinu staveb realizovat.

Ohlédneme-li se o pár desetiletí nazpět tak můžeme konstatovat, že zlatá éra pro tento výrobek byla v době hromadné výstavby panelových sídlišť, kdy se ocelové zárubně vyráběly ve statisícových množstvích, v té době v relativně omezeném sortimentu odpovídajícímu tehdejším stavebním postupům a používaným stavebním materiálům. V současném stavebnictví je to ale jinak. Ocelové zárubně se pomalu vytrácejí z bytové výstavby, kde je nahrazují „módní“ obložkové zárubně a ocelové zárubně si tak musí hledat nové možnosti uplatnění, které však již nenabízejí tak masový zájem jako v minulosti.

Jak si vedou ocelové zárubně v těchto „nových“ podmínkách je zřejmé z vývoje jejich prodeje a výroby v posledních deseti letech. Na jedné straně dochází k poklesu prodeje „obyčejných“ zárubní určených zejména pro bytovou výstavbu a prodávaných ve stavebninách, na druhé straně roste prodej „speciálních“ zárubní. Jedná se zejména o případy, kdy ocelové zárubně nelze nahradit něčím jiným, jako např. řešení požárních uzávěrů vyšších odolností, při zabudování bezpečnostních dveří nebo tehdy pokud je zapotřebí aby zárubeň plnila vyšší nároky na mechanickou odolnost, odolnost proti povětrnostním vlivům nebo vlivům extrémního prostředí. Své místo má i v případech kdy má poskytnout dlouhou životnost bez nutnosti občasných výměn, tj. kdy má mít vlastnosti které zpravidla nelze čekat od dřevěných nebo na bázi dřeva vyráběných zárubní obložkových nebo zárubní plastových které jsou standardní součástí plastových dveří.

Ocelové zárubně se dnes vyrábějí v několikanásobně širším sortimentu než před cca 15-ti lety a odpovídají novým technologiím i novým materiálům používaným v současném stavebnictví.

Jedním z předních výrobců s ucelenou sortimentní nabídkou je firma MONTKOV, spol. s r.o. vyrábějící ocelové zárubně téměř 20 let. Za dobu své činnosti firma několikrát doplnila svůj sortiment jako odpověď na zavedení nových stavebních materiálů, používaných pro vnitřní příčky nebo pro obvodové zdivo, ve kterých je nutno vytvořit průchozí otvor osazený dveřmi.

V nabídce firmy MONTKOV jsou obsaženy ocelové zárubně určené pro zazdívání do příček z cihelného zdiva, vyzdívaných jak tradičním „mokrým“ způsobem nebo některým z modernějších postupů (lepení příčkových bloků stavebním lepidlem nebo montážní pěnou), dále do zdiva z porobetonových nebo sádrových bloků. S rozšířeným použitím sádrokartonových příček ve stavebnictví došlo k doplnění nabídky též o zárubně do lehkých montovaných příček. Součástí nabídky jsou též ocelové zárubně pro dodatečné osazování připravených stavebních otvorů v monolitických příčkách, ale též v příčkách zděných nebo montovaných.

 

V posledních letech se stále více prosazuje trend zabudovávat ocelové zárubně do připravených stavebních otvorů až ve fázi dokončování stavby. Pro tyto případy má firma MONTKOV řešení v podobě zárubní:
- rohových (nahrazují dřívější úhelníkové zárubně)
- blokových (nahrazují dřívější „jaklové“ zárubně)
- dvourámových (obložkových).

Tyto zárubně se používají zejména při stavbě průmyslových objektů, výrobních hal, logistických center, skladů apod. Nové možnosti uplatnění jsou též ve stavbách kde se ve větší míře používá systém ocelových konstrukcí opláštěných sendvičovými PUR panely.

Ocelové zárubně mohou být dále upraveny pro další různé účely jako např.:
- ocelové zárubně se světlíky k prosvětlení vnitřních částí budov,
- ocelové zárubně pro vnější vchodové dveře s tepelně-izolačními parametry (ve zděných, ocelových nebo sendvičových konstrukcích,
- ocelové zárubně pro bezpečnostní dveře,
- ocelové zárubně pro kyvné dveře (lítačky),
- ocelové zárubně pro posuvné dveře atd.

Při podrobnější analýze výrobku je tak zřejmé že nepochybně dochází k přemístění ocelové zárubně do jiných částí budov (technická zázemí, provozní části, skladovací části) nebo do jiných než obytných budov obecně. Je zároveň však velmi nepravděpodobné že by ocelové zárubně měly zcela zmizet jako překonaný výrobek z českého stavebnictví. Jaká budoucnost tedy čeká ocelové zárubně? S ohledem na zvyšující se požadavky stavebníků nejspíš nedojde k výraznému zvýšení jejich potřeby, nicméně vzhledem k výše uvedeným vlastnostem a možnostem tento výrobek dále inovovat, zejména v době harmonizace technických norem na evropské standardy, se dá očekávat že si udrží své místo ve stavbě jako výrobek který se podílí na zlepšení užitné hodnoty staveb a komfortu při jejich užívání.

- PR článek -