Výměna dveří není předmětem tohoto článku, nicméně s výměnou zárubně obvykle úzce souvisí. Cílem článku je naznačit jaké jsou možnosti výměny původních zárubní pro vstupní dveře, jaké jsou nároky na přípravu a provedení a jak rychle se to dá zvládnout. Předpokládejme přitom, že s ohledem na účel, který mají zárubně pro vstupní dveře plnit, jde v tomto případě o náhradu původní ocelové zárubně za novou opět ocelovou zárubeň, ale odpovídající konstrukce.
Zárubeň pro vstupní dveře s úpravou pro bezpečnostní dveře
Proč není vhodné ponechat pro vstupní dveře původní zárubně? Většinou proto, že nevyhovují z různých důvodů pro osazení novými dveřmi. Pokud zvažujeme pořízení nových dveří, tak by nemělo být hlavní hledisko jen to, aby byly nové dveře hezké, ale aby byly i plně funkční a to po řadu let, po kterou je předpokládána jejich životnost. Ocelové zárubně jsou ve starších objektech zabudovány mnohdy se snadno zjistitelnými deformacemi, které omezují použití pro dveře propracovanější konstrukce a navíc jsou obvykle v nejjednodušším provedení (např. chybí v zárubni těsnění v polodrážce, které by dnes již mělo být v zárubních standardem). To je zpravidla realita, se kterou je třeba se vypořádat.
Důvodů proč vyměnit i zárubeň, byť to není zrovna snadná záležitost, bychom určitě našli více, obvykle jsou to ale tyto:
1. V dřívějších letech se vyráběly a do staveb osazovaly v masové míře zárubně bez těsnění v polodrážce, které mohly a doposud mohou sloužit pro vnitřní bytové dveře, pro dveře vstupní jsou však v posledních letech doporučovány zárubně s integrovaným těsněním v polodrážce (není jen nalepené, ale je vsunuté do drážky, která je zhotovena v zárubňovém profilu).
2. Ocelové zárubně mají v nejběžnějším provedení spodní díly závěsů odpovídající hmotnosti lehkých interiérových dveří, pro dveře složitější konstrukce (dveře požární nebo bezpečnostní) je nosnost závěsů nedostatečná. Ocelové zárubně, které se standardně prodávají ve stavebninách, jsou určeny pro interiérové dveře s hmotností do 50-ti kg. To v případě vstupních dveří nestačí a je třeba, aby měly zárubně spodní díly závěsů s vyšší únosností, tj. minimálně 70 kg.
3. Dřívější výroba zárubní byla mnohem méně přesná, než je tomu dnes. Rozdíly v průchozích rozměrech řádově v několika milimetrech nebývaly výjimkou. Značné výrobní odchylky se bohužel týkaly i rozmístění spodních dílů závěsů, kdy v extrémním případě dveře „visely“ na dosedací ploše jediného závěsu.
4. Problémy s rozměry zárubní po zabudování do stavby se též týkaly i úrovně provedení montáže. Dříve nebyla při zabudování zárubní vyžadována taková přesnost montážních nebo zednických prací jako dnes a často tak můžeme být svědky toho, že jsou zárubně uprostřed průchozí šířky zúženy o několik milimetrů nebo jsou „do vrtule“. O výškovém usazení zárubní to platí podobně, neboť není zcela běžné, aby byla u zabudované zárubně dodržena normovaná průchozí výška 1970 mm (dveře se pak musely zkracovat nebo naopak prodlužovat).
To jsou asi základní hlediska, která by měla být zvážena při rozhodování o výměně vstupních dveří a zárubní. Ne všechny zárubně mají výše uvedené vady, zejména ve starší zástavbě je možné najít ocelové zárubně plně funkční, s odpovídajícími závěsy, jen to těsnění v polodrážce chybí a nelze jej jednoduše doplnit, protože to souvisí přímo s konstrukcí zárubně. Nároky kladené na novou zárubeň by zároveň měly respektovat i to, jaké dveře se budou do zárubně osazovat.
Zpravidla jsou vstupní bytové dveře s požární odolností, která je často kombinována ještě s požadovanou nebo stanovenou bezpečnostní třídou. Obvykle jsou vstupní bytové dveře s bezpečnostní třídou 2, resp. RC2 (staré značení též BT2), nebo s bezpečnostní třídou 3, resp. RC3 (staré značení též BT3). Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými bezpečnostními třídami a jak se konstrukčně bezpečnostní dveře liší, je možné zjistit u příslušných výrobců bezpečnostních dveří. Rovněž je možné si zvolit, zda budou vstupní dveře dřevěné nebo kovové konstrukce. Co je v případě bezpečnostních dveří důležité, je to, že zárubeň musí plnit i příslušné normové požadavky, tj. zárubeň se řeší jako součást celé sestavy dveřního uzávěru a měla by tak být posuzována jako systémový prvek.
Firma MONTKOV, která již více než dvě desetiletí vyrábí ocelové zárubně má ve své nabídce i zárubně, které jsou speciální konstrukce, a jsou určeny pro bezpečnostní a zpravidla současně požární dveře. Zárubním pro požární uzávěry byl již věnován jeden z minulých článků, dnešní je tak více zaměřen spíš na zárubně určené pro vstupní, případně bezpečnostní dveře. Pro bezpečnostní dveře, ať již dřevěné nebo kovové konstrukce, jsou zárubně již ve výrobě konstrukčně upraveny tak že mají kromě závěsů, odpovídajících předpokládanému zatížení, v polodrážce zárubně zhotoveny funkční otvory pro zamykací systém příslušných bezpečnostních dveří a není tak nutno do zabudovaných zárubní již nic dodatečně dodělávat.
V případě že se rozhodnete vstupní bytové dveře vyměnit a nahradit je novými dveřmi požárními nebo požárními a bezpečnostními, tak je třeba dobře zvážit a předem posoudit:
- jaký je časový prostor pro provedení výměny zárubně s ohledem na celkový rozsah prací při stavební rekonstrukci,
- v jakém provedení budou nové dveře na vstupu do bytu a do jaké stěny se bude osazovat nová zárubeň
Z pohledu výměny stávajících zárubní je třeba nejprve zjistit do jaké stěny a jakým způsobem byla původní zárubeň zabudována. Vstupní bytové zárubně byly zpravidla osazovány do zděných (cihelných stěn), kdy po jejich vybourání vznikne členitý stavební otvor, který není příliš vhodný pro použití zárubně pro dodatečnou montáž – např. obložkové zárubně. Většinou se tak v těchto případech používá zárubeň pro zazdění (dozdění nebo dobetonování) do vzniklého stavebního otvoru. Pokud je nutno práce spojené se zazděním nové zárubně urychlit, tak je možné použít ve výrobě upravenou zárubeň, která se nejprve do stavebního otvoru ukotví přivařením k ocelovým trnům zavrtaným do stavebního otvoru a následně se dozdí nebo dobetonuje. Toto řešení je trochu náročnější na zámečnické práce (nutnost sváření) ale zároveň umožňuje již po přivaření zárubně k ocelovým trnům osadit do zárubně dveře. To u zárubní zazdívaných nebo dozdívaných nedoporučujeme, protože by se dveře do zárubně neměly osazovat dříve, než dostatečně ztuhne vyzdívka (jinak hrozí to, že dojde u zárubně k deformaci nebo uvolnění ze zdiva což může při dalším provozu způsobit problémy). Jednodílné zárubně pro dozdění nebo dobetonování je možné zvolit na celou tloušťku stěny a to až do tloušťky zdiva 380 mm, nebo tak, že se dozdí nebo dobetonují do špalety obvyklé tloušťky cca 150 mm.
V případě že jsou původní zárubně osazeny do panelové stěny – dříve se tak osazovaly dvoudílné zárubně nebo se zárubně přímo zalévaly do panelů při jejich výrobě, tak je možné původní zárubeň buď odstranit zpravidla jednoduchou demontáží (vyšroubováním spojovacího a kotvícího materiálu) nebo u zárubně zalité do panelu vyříznutím původní zárubně z panelu za pomoci řezného kotouče. Při tomto provedení vznikne zpravidla stavební otvor pravidelného obdélníkového tvaru, do kterého lze osadit novou zárubeň obložkové konstrukce, tak že obepne stěnu v celé její tloušťce nebo v tloušťce původní špalety.
Pokud se rozhodnete pro výměnu původní zárubně, tak je třeba se smířit s tím, že je to obvykle hrubá a špinavá práce. Možnosti použití zárubní pro náhradu původní, nevyhovující, zárubně jsou tyto :
Nová zárubeň jednorámová – typ YHt, ZHt, pro standardní zazdění či zabetonování do otvoru vzniklého po vybourání původní zárubně (výhodou je relativně snadná výměna, nevýhodou je delší čas potřebný na výměnu),
Nová zárubeň jednorámová – typ YHt, ZHt, upravená pro ukotvení na ocelové trny, s následným dozděním nebo dobetonováním do otvoru vzniklého po vybourání původní zárubně (výhodou je rychlost výměny – lze zvládnout během jednoho dne, nevýhodou je zvýšená pracnost se zámečnickou přípomocí),
Nová zárubeň pro dodatečnou montáž do připraveného stavebního otvoru. Zárubeň může být jednorámové konstrukce (bloková) – typ ZBt nebo dvourámové konstrukce (obkložková) – typ HDt, HRt (výhodou je menší pracnost při výměně zárubně a též možnost použít zárubeň s finální povrchovou úpravou, nevýhodou je podmínka nutné předchozí stavební připravenost – zárubeň se může osadit jen do otvorů se přesně zadanými a připravenými rozměry).
Detaily provedení uvedených typů zárubní lze nalézt v Katalogu ocelových zárubní zde www.montkov.cz/ocelove-zarubne
S ohledem na výše uvedené je důležité upozornit, že výměna zárubně pro vstupní dveře by měla být vždy svěřena odborně způsobilé osobě (firmě či jednotlivci). Nedoporučujeme tyto práce provádět svépomocí.
V případě že budou nové dveře řešeny jako bezpečnostní, tak je nutno u všech uvedených způsobů výměny zárubně zajistit aby byla celá vnitřní část zárubňového profilu v obou stojkách zárubně dostatečně vyplněna zdící maltou nebo betonem. To platí i u zárubně pro dodatečnou montáž, kterou je nutno po dokončení montáže zalít betonovou směsí. To se provádí pomocnými otvory zhotovenými k tomuto účelu v horních rozích zárubně. Tyto otvory se po provedení zalití zárubně zednicky začistí.
V případě, že se dostatečně koordinuje příprava stavebních prací s výrobou nové zárubně, tak je možné výměnu původní zárubně zvládnout v jednom pracovním dni.
Bližší informace o zárubních i dalších výrobcích firmy MONTKOV, zejména informace o cenách a dodacích lhůtách ochotně poskytnou zaměstnanci firmy Montkov na tel. 466 768 256, 466 768 267 nebo je možné zaslat dotaz na info@montkov.cz.
Další články firmy Montkov s.r.o.:
Ocelové zárubně pro dveře s „reverzním otevíráním“
Lehké ocelové poklopy – výběr z nabídky firmy MONTKOV
Ocelové zárubně pro požární uzávěry - součást nabídky firmy MONTKOV
Novinka firmy Montkov - ocelová tepelně-izolační vrata
Blokové požární zárubně - novinka v nabídce firmy MONTKOV
Ocelové zárubně – konstrukční novinky od firmy MONTKOV, spol. s r.o.
Ocelové zárubně pro posuvné dveře – specialita v nabídce firmy MONTKOV, spol. s r.o.
Bezpečnostní ocelové dveře pro průmyslové použití
Ocelové zárubně pro nové oblasti použití
Ocelové zárubně s děleným tepelným mostem – řešení pro vnější vchodové dveře
Venkovní dveře – novinka v nabídce firmy Montkov, spol. s r.o
Kovové dveře bez polodrážky se závěsy Tectus - novinka
Kontakt:
MONTKOV, spol. s r.o.
Vyšehněvice č.10
Tel.: 466 768 250
E-mail: info@montkov.cz
Web: www.montkov.cz
- PR článek -