Novinky ve střešních oknech
Střešní okno již dávno nevnímáme jako pouhý otvor, kterým do podkrovních místností proudí denní světlo. S postupem času se stalo důležitým stavebním prvkem, jež výrazně zvyšuje atraktivitu celého prostoru.
Střešní okna neustále prochází intenzivním vývojem. Mění se nejen jejich velikost, tvar, způsob otvírání, ale především se zdokonalují tepelné a izolační vlastnosti. Téměř všichni výrobci tak dnes ve svém standardním provedení běžně nabízí dřevěná okna s dvojsklem. Žádnou výjimkou už také nejsou střešní okna na zcela plochých střechách, kde se nezbytného sklonu dosahuje pomocí speciálních montáží. Podívejme se společně na to, jaké novinky patří v posledních letech k nejžádanějším.
Dvojsklo je vám málo?
Náročnost klientů roste ve všech směrech a zvláště pak ve stavebnictví. Výrobci se však snaží splnit přání i těch nejnáročnějších klientů. Dnes, kdy popularita nízkoenergetických domků dosahuje svého vrcholu, tak můžeme pořídit i energeticky úsporná okna, která splňují i ty nejvyšší požadavky na tepelně izolační vlastnosti. Jedná se o okna s předsazeným tvrzeným sklem na vnější straně. Z vnitřní strany jsou navíc vybavena bezpečnostní fólií, která zároveň zvyšuje ochranu osob v místnosti. Někteří výrobci nabízí přímo okna, jež jsou přizpůsobena pro zasklení izolačním trojsklem.
Dřevo nebo plast?
Většina střešních oken je vyráběna z tuzemských dřev, přičemž nejčastěji se jedná o borovicové dřevo. Rám okna je opatřen základní impregnací, díky které odolává škůdcům i nepříznivým povětrnostním vlivům. Avšak v místnostech se zvýšenou vlhkostí se mohou časem objevit určité problémy. Také v místech, kde je zvýšený výskyt plísní, je údržba dřevěných oken poměrně náročná. Vhodnou alternativou jsou pak střešní okna celoplastová. Ta jsou vyráběna z PVC profilů s vysokou odolností proti průrazu a jsou navíc vyztužena ocelovými profily, které zabraňují případným deformacím.
Chytrá okna
Komfort a pohodlnost oken s dálkovým elektrickým ovládáním ocení nejen uživatelé s omezenou pohyblivostí. Můžeme jej použít jak jedno samostatné okno, tak i na všechna okna najednou. Stejným způsobem pak lze ovládat i vnitřní žaluzie či předokenní rolety. Ale vývoj šel ještě dál, a tak dochází k plné automatizaci ovládací jednotky. Součástí některých oken je totiž citlivý senzor, který v případě náhlé změny počasí a zvýšení vlhkosti sám spustí zavírací mechanismus. Proto už nemusíme mít obavy, když začne pršet a my zapomeneme v některé místnosti otevřená okna. Ta se díky senzoru zavřou automaticky sama. Okna na dálkové ovládání lze však samozřejmě otevírat i manuálně.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firmy Velux