I když si to mnozí z nás neuvědomují, vnitřní dveře dokreslují v místnostech tu správnou atmosféru. Správně vybraný typ dveří by měl korespondovat nejen s pořizovacími předměty, popřípadě podlahou, ale také s interiérem obecně. Zákazníci nejsou jako v minulosti odkázáni pouze na omezený výběr povrchových úprav, sortiment je velice pestrý a každý výrobce disponuje jinými variantami dveřního kování, prosklení, vzorů, rámů, výplní a mnoho dalšího.
Základní rozdělení interiérových dveří
Interiérové dveře se vyrábějí ve standardizovaných rozměrech nebo přesně na míru do stavebního otvoru. Můžeme je rozdělit do několika skupin podle různých kritérií. Nejběžnější rozdělení tkví ve způsobu jejich otevírání. Rozlišujeme klasické dveře otevírané jedním směrem, kývavé, posuvné, otáčecí, skládací a zvedací. Dveře můžeme dále rozdělit podle materiálu, účelu použití nebo počtu dveřních křídel. Samotná konstrukce dveřních křídel se také liší, mohou být hladká, rámová, palubková nebo speciální pro konkrétní způsob použití, kam spadají například dveře protipožární, protihlukové, bezpečnostní, rentgenové, tepelně-izolační, klima dveře atd. Interiérové dveře se speciálními vlastnostmi se v běžných domácnostech používají velmi zřídka. Hodí se například pro oddělení garáže od zbytku domu, což může být vyžadováno zákonnou legislativou.
Protipožární dveře Sapeli
Moderní trendy v bydlení
Současné trendy bydlení nabízí mnoho různých dostupných možností, jak si zkrášlit dveře a zárubně. Interiérové dveře jsou plnohodnotným kusem nábytku, který dotváří finální podobu místnosti. Pořídit si můžete nejen inovativní vzory dveří, ale také rozličné materiály dveřních výplní, zárubní i dveřního kování. Všechny detaily pořídíte v mnoha různých dekorech a tvarech a navíc se nemusíte spoléhat pouze na základní sortiment, protože zvláště při návrhu grafických podkladů dveřních výplní můžete popustit uzdu vaší fantazii.
Celoskleněné dveře
Zatímco v 90. letech minulého století byly v módě částečně prosklené dveře s neprůhledným sklem zasazeným do výrazných zaoblených rámečků, novodobý svět prahne po jednoduchosti, geometrických vzorech a pravoúhlých tvarech. Stále častěji je jediná skleněná část dveří nahrazována třemi, čtyřmi i více menšími skleněnými výplněmi.
Celoskleněné dveře Pampeliška od CAG a Fly od Hanák nábytek
Nadčasové je využití celoskleněných dveří, které mohou být jak průhledné, barevné nebo částečně průhledné s různými abstraktními motivy. Interiérové celoskleněné dveře skvěle provzdušní a prostorově zvětší jakoukoliv místnost. Mohou být jak jednokřídlé, dvoukřídlé, tak otočné nebo posuvné. Skleněné výplně vykouzlí nezapomenutelnou atmosféru a jsou rovněž praktické na údržbu, stačí je pouze otřít hadříkem s běžně dostupným saponátem.
Co se týče materiálů, aby celoskleněné dveře vydržely i ránu kladivem, jsou vyrobeny ze speciálního tvrzeného skla. Pro ozdobení dveří je mezi dvě skleněné tabule zalaminována látka nebo fólie s grafickými motivy. Kalené sklo je možné upravovat i samo o sobě inovativními technologiemi - digitálním tiskem libovolně potisknout, pískováním vytvářet vzory či gravírováním do skla vyrýt ornamenty. Jestliže prahnete po originálním designovém kousku, vyberte si takovou firmu, která je schopna vytisknout vaši vlastní fotografii ve vysokém rozlišení a zalaminovat ji mezi dvě skleněné dveřní výplně. Výrobce J.A.P. pro lepší představu výsledného vzhledu dveří dokonce nabízí bezplatný internetový konfigurátor, kde si můžete prohlédnout všechny dostupné grafické varianty skleněných povrchů.
Dveře nejen do dětského pokoje
Výrobci interiérových dveří nezapomínají ani na děti. Do popředí zájmu se stále častěji dostávají moderní kartonové dveře, které jsou pro děti jako stvořené. Jejich povrch tvoří naimpregnovaný karton, díky němuž je možné dveře natřít stejnou barvou nebo na ně nalepit stejnou tapetu, jaká se nachází v blízkém okolí. Kartonové dveře jsou schopny pohledově zcela splynout se zdí a děti po nich mohou neomezeně malovat. Barvy nebo polepy můžete měnit opakovaně dle vaší aktuální potřeby. Ve své nabídce je má například Sapeli, nejstarší výrobce v České republice, jenž nedávno představil také další novinku do dětského pokojíčku v podobě veselých dveří Safari navržených uznávaným architektem Bořkem Šípkem. Jejich smyslem je usnadnit dítěti průchod z pokoje do pokoje. Dítě nemusí otevřít celé dveře, ale pouze jednu z menších částí ve tvaru roztomilého zvířátka.
Zajímavou možností je taktéž chytrý systém společnosti Solodoor. Její interiérové dveře z modelové řady Vertigo jsou podobně jako klasické vchodové dveře vybaveny rámovou konstrukcí, která umožňuje dveře využít pro mnoho dalších účelů. Do dveří je možné vsadit zrcadlo, poličku, věšák, závěsný program nebo třeba i magnetickou tabuli na kreslení našich nejmenších ratolestí.
Netradiční povrchové úpravy
Před nákupem dveří je třeba především zohlednit jejich povrchovou úpravu. Nejdůležitějším kritériem by při vašem výběru správného materiálu dveří měl být charakter vaší domácnosti. Každý povrch je typickými jinými vlastnostmi, odolností a stálostí barvy, a tudíž záleží především na vašich prioritách na údržbu.
Nejlevnějším a zároveň nejméně odolným povrchovým materiálem interiérových dveří je fólie. Je k dostání s různými vzory nebo imitacemi dřeva, ale bohužel se nejedná o opravdové dřevo, takže se u fólie často setkáme s mechanickým poškozením. Tento typ povrchu není vhodný do domácností s dětmi nebo zvířaty, které by jej mohli snadno poškodit nebo znečistit. Na druhou stranu dveře s foliovanou úpravou mohou se správnou péčí dělat radost dlouhá léta.
O něco odolnějším materiálem je takzvaná CPL fólie. Tento laminátový povrch se díky svým vlastnostem, kam se řadí odolnost proti poškrábání, vyblednutí či vlhkosti, hodí do domácností s domácími mazlíčky. Dveře s CPL povrchem mohou být umístěny jak v pokojích, tak v koupelně nebo kuchyni, kde by obyčejné dveře kvůli zvýšené vlhkosti neobstály. Povrch se ošetřuje běžnými čisticími prostředky.
Přírodní strukturované materiály jsou u zákazníků nejoblíbenější. Dají se dobře kombinovat s ostatními zařizovacími předměty a struktura dřeva nikdy neomrzí. Dřevěná lakovaná dýha je typickým zástupcem autentického přírodního povrchu, který je složen z tenké vrstvy masivu a vrstvy transparentního laku. Povrch není barevně stálý, vlivem dlouhodobého slunečního záření může odstín dveří o několik tónů zesvětlit. A jelikož mluvíme o přírodním produktu, je třeba pečlivě dbát také na výběr čistících přípravků.
Bezfalcové interiérové dveře
Neodmyslitelnou součástí dveřního kompletu je zárubeň, tedy rámová konstrukce dveří, která se vyrábí z oceli, dřeva, hliníku nebo plastu. V českých domovech se nejběžněji vyskytuje dřevěná obložková zárubeň. Vyrábí se ve stejném odstínu jako křídla dveří, aby zbytečně nelákala pozornost. Klasické polodrážkové zárubně vystupují do prostoru místnosti, což znamená, že zárubeň není v jedné rovině ani s dveřmi, ani se zdí. Tento druh zárubní je v současnosti stále hojně používán, nicméně se jedná o nemoderní přežitek, který je již dávno nahrazen mnohem elegantnějším řešením.
Skryté zárubně Filomuro
Moderní vlna vzdává hold inovativnímu bezfalcovému provedení, kdy je celé dveřní křídlo vsazeno přímo do prostoru zárubně obdařené skrytými panty. Závěsy se seřizují ve třech směrech, aby byla zajištěna pravidelná mezera po celém obvodu dveří. Bezfalcové zárubně jsou v jedné rovině s dveřmi a mají zpravidla stejný dekor jako dveřní křídlo. Zavřené dveře doléhají na zárubeň bez jakéhokoliv přesahu, takže nevystupují do místnosti. Bezfalcová zárubeň vyčnívá ze zdi pouze o 16 milimetrů. Příkladem bezfalcového provedení mohou být interiérové dveře společnosti Hanák, které jsou vyráběny s výškou křídla v rozmezí od standardních 1970 až do 2500 milimetrů.
Ještě efektivnější alternativou jsou bezfalcové dveře se stínovou drážkou, které uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. V tomto případě se skutečně snoubí estetická čistota a dokonalost, neboť zárubeň, dveře i zeď tvoří jednu rovinu. Bezfalcová zárubeň se skrytými panty je vsazena do speciálního montážního hranolu. Zárubeň je od zdi oddělena pouze nepatrnou centimetrovou spárou, které se říká stínová drážka. Výsledek je skvostem pro oko. Dveře a zárubně budou společně se zdmi působit uhlazeně a dají vyniknout dalším bytovým doplňkům interiéru. Bezfalcový dveřní komplet se skrytými panty a stínovou drážkou společnosti Sepos vyjde zhruba na něco málo přes pět tisíc korun bez daně. Doba dodání trvá šest až sedm týdnů. Firma je samozřejmě schopná podobně jako většina dalších výrobců zajistit i montáž bezfalcových dveří kvalifikovanými řemeslníky.
Klasika v moderním pojetí
Pokud máte rádi klasický design, ale přece jen si potřebujete pořídit nové dveře, také pro vás existuje řešení. Vsaďte na interiérové dveře a zárubně, které napodobují zaběhnutý styl, avšak v novém podání a s novými materiály. Například společnost Šimbera si na starobylém designu dveří zakládá a výrobě kazetových a klenbových interiérových dveří se věnuje již několik desítek let. Tento typ dveří se hodí především do penzionů, horských chatrčí, venkovských domů nebo starobylých objektů, kde získají největší kouzlo ve spojení se starožitným nábytkem.
Klasické interiérové dveře Šimbera
Autor: Olga Kolková