Požadavek zákazníka na výměnu již nevyhovujících vstupních bytových dveří, třeba takových jako jsou znázorněny na obrázku č. 1 a 2, je nejčastější ve starší bytové zástavbě, tj. v činžovních nebo panelových domech. V dobách jejich výstavby nepatřily výplně otvorů, ať již se jednalo o dveře nebo okna, k výrobkům, které by mohly splnit i současné nároky uživatelů a mnohdy byly do staveb zabudovány i v nízké kvalitě nebo s nedokonalými technickými parametry. Není tak divu, že se řada uživatelů bytů zabývá myšlenkou na jejich výměnu.
Obrázky 1 a 2 - původní vchodové dveře
Jak tedy na to? Nejprve by si měl uživatel bytu ujasnit, co od plánované výměny očekává. Zda požaduje provést jen výměnu dveří za dveře podobných parametrů, dle dnešních požadavků se musí jednat minimálně o dveře s odpovídající požární odolností, anebo se rozhodne pro nové dveře, které zároveň pomohou lépe ochránit jeho byt a majetek, tj. pro bezpečnostní dveře. Takové dveře mívají zesílenou konstrukci, vícebodový zamykací systém, odolný dveřní zámek a dostatečně pevné dveřní kování, které ochrání vložku zámku (viz detaily na obrázku nových dveří). V takovém případě je nejvhodnější obrátit se na zkušenou, profesionální firmu, která dokáže provést výměnu způsobem „na klíč“, tak aby co nejméně výměnou dveří ovlivnila život uživatele bytu.
Obrázek 3 - demontáž zárubně
Prvním krokem je obhlídka konkrétní stavební situace, posouzení stavu zárubně, ve které jsou stávající vstupní bytové dveře osazeny. V podstatě se totiž nabízí 2 základní možnosti, tj. výměna dveří s ponecháním původní zárubně a výměna dveří včetně výměny původní zárubně. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Prioritní je to, v jakém stavu je původní zárubeň. Technik firmy MONTKOV pečlivě prohlédne vlastní zárubeň a zaměří se na podstatné detaily, tj.:
- jaké jsou rozměry stávající zárubně, měří se přitom šířka a výška zárubně v polodrážce,
- jaké spodní díly závěsů jsou na zárubni, jaký mají rozměr a zda jsou dostatečně upevněny k zárubni,
- jak je zárubeň do stavby zabudována, tj. zda je dostatečně pevně spojena se stěnou a zda není nějak zdeformována, důležitá je i plošná rovinnost na straně dveří.
Pokud zárubeň po zaměření vyhovuje a zákazník přímo nepožaduje výměnu zárubně, tak je možné v určitých případech zárubeň ponechat. Firma MONTKOV dokáže nainstalovat certifikované bezpečnostní dveře i do zárubně již zabudované do stavby. V takovém případě se při montáži nových bezpečnostních dveří zhotoví v polodrážce zárubně potřebné otvory pro zamykací systém a je hotovo. Výměna dveří, resp. instalace nových bezpečnostních dveří zabere zpravidla cca 3-4 hodiny času. Výhodou tohoto řešení je to, že není nutné provádět hrubší stavební práce, spojené s hlukem a nepořádkem, který zpravidla výměnu zárubně provází. Nevýhodou ale je, že zárubeň zůstává v takovém provedení, v jakém byla původně vyrobena, např. neobsahuje integrované těsnění v polodrážce, a odchyluje se tak od dnes již běžného standardu.
Obrázky 4 a 5 - nové vchodové dveře
V případě, že zárubeň posouzená při zaměření nevyhovuje, tak je jedinou možností její výměna. A právě výměna zárubně je tím nejobtížnějším pracovním úkonem, spojeným s výměnou vstupních bytových dveří za bezpečnostní dveře. Je to právě z důvodu, že je pevně spojena se stavbou, tj. stěnou, ve které je zpravidla zazděna a často i zapuštěna v podlaze. Výměna zárubně s sebou nese zmíněné hrubé stavební práce, zároveň ale umožňuje použít ocelovou zárubeň, která je již z výroby konstrukčně upravena pro příslušné bezpečnostní dveře (má již zhotoveny zesílené otvory pro vícebodový zamykací systém) a po její montáži do stěny není zpravidla nutné provádět další náročné úpravy, maximálně jen drobné úpravy, související se seřízením osazených dveří.
Technik při zaměření změří tloušťku stěny, ve které je původní zárubeň osazena a podle toho zvolí vhodný typ nové ocelové zárubně i způsob jejího zabudování do stěny. Obvykle se volí ocelová zárubeň jednodílná, kotvená na ocelové trny, nebo zárubeň dvoudílná, obložkové konstrukce. Zárubeň se poté vyrobí, případně opatří finální povrchovou úpravou a připraví společně s novými dveřmi k provedení výměny.
V případě kompletní výměny dveří včetně zárubně začínají práce zpravidla co nejdříve v dopoledních hodinách, tak aby mohly být práce dokončeny nejpozději odpoledne téhož dne a bylo možné byt opět uzavřít.
Vlastní výměna dveří začíná tím, že se nejprve vysadí původní dveře a případně se demontuje původní dveřní práh. Následně proběhne demontáž stávající zárubně – viz obr.2. Zárubeň se obvykle naruší několika řezy úhlovou bruskou a poté se ze stěny zcela odstraní, snahou přitom je co nejméně narušit zdivo, protože se do něj bude kotvit nová ocelová zárubeň. Aby mohla výměna zárubně proběhnout rychle a zároveň bylo možné ještě týž den do zárubně osadit nové dveře, tak se používá ocelová zárubeň již z výroby konstrukčně upravená pro dané bezpečnostní dveře a s pevnými kotvami přivařenými uvnitř zárubňového profilu, které slouží pro ukotvení k ocelovým trnům. V připraveném stavebním otvoru se vyznačí místa, kde jsou na zárubni přivařeny pevné montážní kotvy a v těchto místech se do stavebního otvoru zavrtají ocelové trny. Poté se nová ocelová zárubeň vsadí do otvoru, srovná podle vodováhy a následně přivaří k ocelovým trnům. Tím je zajištěno dostatečně pevné spojení zárubně se stěnou. Následuje nutné vyplnění vnitřní části zárubňového profilu a zaplnění napojovací spáry speciální rychle tuhnoucí zdící maltou. Po dokončení zednických prací je možné pokračovat v montáži dveří. U zabudované zárubně se nejprve očistí spodní díly závěsů a opatří se mazacím tukem. Následně se do polodrážky zárubně osadí profilové těsnění a poté se již do zárubně opatrně zavěsí nové bezpečnostní dveře. Veškeré tyto práce je nutno provádět opatrně a šetrně, s ohledem na ne zcela vyzrálou zdící maltu. V případě, že je možné dveře volně zavírat, tak se na dveře namontuje příslušné bezpečnostní kování. Po jeho připevnění na dveře se provede zkušební zavření a zamčení dveří. Pokud je to nutné, tak se mírně upraví otvory pro střelku a závoru zámku, tak aby dveře doléhaly po celém obvodu na profilové těsnění a zároveň je bylo možné bez vynaložení většího úsilí zavřít a zamknout.
Dále je možné dokončit montáž příslušenství, kterým zpravidla bývá dveřní kukátko, zajišťovací řetízek a dveřní práh. Tím je montáž nových dveří z pohledu jejich funkčnosti dokončena a nové dveře jsou připraveny k používání (viz ilustrační foto).
Obrázky 6 a 7 - nové vchodové dveře - detail zámku, kování a závěsu
Následně ještě zbývá provést dokončovací zednické a malířské práce, tj. začištění míst kde je nová zdící malta štukovou omítkou a po jejím zaschnutí nová malba, minimálně v blízkém okolí dveří. Tyto práce je ale možné provést až po cca 3 dnech od montáž dveří, kdy je již zdící malta dostatečně vyzrálá a nehrozí již její vznik drobných prasklin, ke kterým běžně dochází při tvrdnutí a schnutí.
Nově instalované dveře pak mohou vypadat jako ty, které jsou znázorněny na obrázcích 4 a 5. Po instalaci nových dveří je nutné v době do cca 3 dnů zavírat nové dveře opatrně, bez zbytečných nárazů do zárubně, s ohledem na dostatečnou fixaci zárubně a dveří do stěny.
Celkový potřebný čas je na kompletní výměnu původních dveří a instalaci nových bezpečnostní dveří je cca 8 hodin.
Přečtěte si také články
Kovové zárubně do bytu? A proč ne!
Ocelové zárubně MONTKOV – řešení pro rychlou výměnu vstupních bytových zárubní a dveří
- PR článek -