Pokud máte doma plastová okna, tak vězte, že přestože nevyžadují příliš častou údržbu, zcela bezúdržbová také nejsou. Ideálně ještě před prvními mrazy byste měli zkontrolovat kování a těsnění. Pravidelná údržba se časem zúročí v bezproblémovém fungování oken a úspoře za vytápění.
Mytí oken a péče o povrch
Okna byste měli umývat minimálně dvakrát ročně a to jak zasklení, tak rámy. Je to vhodná příležitost okna důkladně prohlédnout a zjistit, zda není jejich povrch v některých místech poškozen. Na mytí postačí voda se saponátem a běžný leštič na sklo. Na skleněné plochy jsou velmi oblíbené také vysavače na okna, které vám usnadní práci a výsledek je dokonalý. Vyvarovat byste se měli použití drsných houbiček, čisticích prášků a chemikálií a rozpouštědel, která mohou povrch oken naleptat a poškodit.
Rámy dřevěných oken je dobré co nejdříve po umytí utřít suchým hadrem. Plastová okna už nevyžadují po umytí další péči o povrch, dřevěným oknům se ale budete muset věnovat. Vlivy jako UV záření, změny teplot a povětrnostní podmínky narušují povrch lazury, proto dřevěné rámy alespoň dvakrát ročně (ideálně před a po zimě) ošetřete speciálním balzámem na dřevo. Balzám osvěží povrch a celkový vzhled a zacelí také mikrotrhlinky, které by při zanedbané péči mohly nechat ve dřevu výrazné stopy.
Vysavač na okna Vileda
Kontrola kování a těsnění
Během mytí oken očistěte také gumové těsnění, na jehož kvalitě závisí izolační schopnosti oken. Těsnění by nemělo být vytržené z drážek v profilu ani nijak poškozené. Jednou za rok jej potřete silikonovým olejem, aby zůstalo pružné a v bezvadném stavu. Poničené těsnění je nutné vyměnit, předtím si ale u výrobce zjistěte vhodný typ, protože nevhodné těsnění, které se rozhodnete upevnit sami, může okno nenávratně poškodit. Silikonový olej využijete i na celoobvodové kování. Tento poměrně složitý mechanismus táhel a čepů je dobré alespoň jednou ročně promazat kápnutím oleje do otvorů vyznačených na kování nebo v návodu k použití.
Schéma míst pro promazání. Obrázek: Vekra
Při mytí oken zkontrolujte též odvodňovací otvory, které se nacházejí v dolní části rámu. Ty slouží na odvádění zkondenzované nebo dešťové vody, která by se mohla dostat do okna při silném dešti. Někdy se otvory v rámu mohou stát útočištěm hmyzu, ale také se do nich zanáší prach nebo pyl. Jejich prohlédnutí a případné vyčištění je proto na místě.
Seřízení oken
Pokud kování nebo okna při otevírání a zavírání drhnou, jde špatně otáčet klikou nebo cítíte, že nějakou škvírou táhne, seřízení oken by mělo tyto problémy snadno vyřešit. Pokud si na seřízení oken netroufáte, obraťte se raději na servis dodavatele nebo přímo výrobce. Někdy je potřeba dotáhnout šroubovákem také vruty a šrouby, kterými jsou jednotlivé díly kování připevněny.
Seřízení dolního závěsu.
Seřízení horního závěsu a přítlaku.
Autor: Kateřina Smolíková ve spolupráci s firmou Vekra
Foto: Vileda, Vekra