Interiérové rolety jsou velmi praktické, protože se postarají o zastínění prostoru, snadno se s nimi zachází a navíc chrání před UV zářením. Hlavní součástí vnitřních rolet je lehká tyč (zpravidla hliníková), na kterou se navíjí stínící tkanina. Ta může být z různých materiálů, a to v závislosti na tom, zda se snažíme docílit pouhého rozptýlení světla či úplného zatemnění. Nejčastěji se tak používá polyester, bavlna, plátno, ale výjimkou není ani len či viskóza.

Nabídky jednotlivých výrobců zahrnují širokou škálu dekorů i barev, včetně dětských motivů, ze které si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Aby látka zůstala stále napnutá, je v její spodní části umístěn tenký hliníkový profil. Při pravidelné údržbě pak stačí roletu pouze vysát ručním vysavačem nebo setřít prach suchým hadrem. Podle způsobu ovládání můžeme rolety dělit na rolety s pružinovým mechanismem, řetízkové rolety a rolety s elektrickým ovládáním.

Bambusové roletky
Výjimkou už dnes nejsou ani rolety například z bambusu, které působí velmi přirozeným, přírodním dojmem a oplývají nevšedním designem. Bambusová roleta nemá za úkol zcela zatemnit, protože je z části průhledná. Průhledy obstarávají drobné mezery mezi bambusovými vlákny. Bambusové roletky mohou být z bambusových tkanin, dřevěných tkanin nebo tkanin jutových.

 

Spolehlivý mechanismus mívá závěsný systém a ovládání provázkem, který lze v kterékoli výšce zastavit. Ovládací mechanismus je schován pod převisem rolety. Rolety z bambusu pořídíte pouze v ustálených rozměrech (výška 180 cm, šíře 60, 90, 120 a 150 cm) vždy jako kompletní sadu včetně držáků. Cenové rozpětí se podle šířky pohybuje zhruba od 255 do 700 korun včetně DPH.

Ovládání rolet a roletek 

Rolety s pružinovým mechanismem
Nejklasičtější a nejrychlejší mechanismus, na který si všichni pamatujeme ze 70. a 80. let. Stačí lehce zatáhnout za šňůrku a roleta se sama vysune. To vše bez zbytečných klik a složitých mechanismů. V jednoduchosti tkví však nejen krása, ale i případné nástrahy. Pružina se může časem opotřebovat a ovládání rolety se pak stane činností pouze pro jedince s pevnými nervy. Výhodou je relativně nižší pořizovací cena ve srovnání s ostatními typy, která se v závislosti na typu materiálu pohybuje mezi 600-900 korunami za metr čtvereční.

Řetízkové rolety
Jak již název napovídá, roleta se ovládá tahem za kuličkový řetízek. Ten můžeme kdykoliv upevnit do brzdy, jež je zabudována v rámu okna a nastavit tak roletu do požadované výšky. Při použití látek s vyšší gramáží je však třeba roletu spouštět pomalu a jen se zvýšenou opatrností. Nevýhodou je i mírné narušení celkového estetického dojmu volným řetízkem. Oproti roletám s pružinovým materiálem si budete k jejich pořízení muset připlatit přibližně 100 korun na m2.  

Rolety s elektrickým ovládáním
Modernizace se nevyhnula ani roletám, a tak je pomocí dálkového přístroje můžete ovládat z pohodlí svého křesla. Tiché motory jsou umístěny přímo do tyče a svým plynulým a rovnoměrným chodem zbytečně nezatěžují navíjecí mechanismus, čímž se výrazně prodlužuje celková životnost rolety. Elektrické ovládání je vhodné zejména tam, kde je k roletám zhoršený přístup. Pomocí časového spínače můžete také zvýšit bezpečí svého domova v době své nepřítomnosti.

Rolety na střešní okna

Střešní okna jsou příliš vystavená slunečnímu svit, a proto je nutné vybavit je stíněním. Jednou z nejčastějších variant stínění jsou látkové rolety. Jedná se o klasické střešní rolety vyráběné na míru do všech typů střešních oken. Pro střešní rolety se používají speciální pružiny, které zaručují neustálé vypnutí látky. Roleta se upíná jen v polohách, v nichž jsou namontovány háčky střešní rolety.

 

K základním druhům střešních rolet se řadí rolety klasické, které mají dvě polohy fixace a patří k nejlevnějším. Dražší varianta – rolety s krycími profily (Delux) nabízí libovolné polohování. Nejluxusnější a také nejdražší variantou jsou rolety do oken Velux, které mají nejsnadnější montáž, ale pořídíte je pouze do oken Velux.

Autor: Alexandra Rohanová, -sup-

Foto: archiv firem Rolrols, Eurosun, Optimal