Trh se nabídkami různých firem jen hemží, správná volba je proto docela těžká. Avšak může nás těšit fakt, že za posledních několik let došlo v tomto směru k obrovskému pokroku. Jednak díky technologickému vývoji, ale i tím, že mnoho neseriózních firem odpadlo a již se vyprofilovali dodavatelé osvědčení, kteří mohou nabídnout tradici, kvalitu a dobré reference.
Přesto není radno výběr oken podcenit. Vždyť stále jde pro většinu lidí o poměrně významnou investici, u rekonstrukce starších objektů navíc spojenou s nepříliš oblíbenými bouracími a zednickými pracemi. A v každém případě jde o prvek, který by měl vydržet řadu let, či spíše desítek let. Navíc jakákoliv pozdější oprava, nebo dokonce výměna, je již dosti problematická.
Problém je samozřejmě ten, že kvalitu či spíše nekvalitu laik pozná, až když jsou okna zabudována do stavby, a to už je dosti pozdě. Přesto existují jistá vodítka, kterými se při výběru můžeme řídit. Nejdříve si řekněme, že plastová okna nejsou tak úplně plastová. Většinou jde o ocelovou konstrukci, na níž je plášť z tvrzeného PVC. Výsledné vlastnosti profilu a potažmo celého okna pochopitelně závisejí na všech jednotlivých částech.
Ještě před několika málo lety byly pro výrobu okenních rámů běžné tří- nebo čtyřkomorové profily. V současnosti je již standardem profil pětikomorový nebo dokonce šestikomorový. Tyto profily mají obecně velmi uspokojivé tepelně-izolační i mechanické vlastnosti a není příliš pravděpodobné (i když nic nelze vyloučit), že by se v blízké budoucnosti objevily např. profily osmikomorové, neboť další zvyšování počtu komor již nezlepšuje vlastnosti okna a tudíž postrádá smysl (alespoň při současných technologiích). Nelze také říci, že více komor rovná se automaticky lepší termoizolační vlastnosti. Záleží také na konstrukci, tvaru a uspořádání komor a celého rámu, na použitém těsnění atd.
Zvolený profil by měl být certifikován státní zkušebnou (CSI nebo ITC), a nejlépe by měl mít i zahraniční atesty RAL a DIN a certifikát ISO 9000. Aby se profil nekroutil a vůbec měl odpovídající vlastnosti, jeho stavební hloubka by neměla být menší než 58 milimetrů. Rovněž důležitá je tloušťka PVC stěn profilu, jež by měla být alespoň 3 mm. Rámy z profilů se slabšími stěnami nemívají dostatečné mechanické vlastnosti. Výsledná tuhost okenního rámu ovšem závisí na celkové konstrukci profilu.
O tepelně-izolačních vlastnostech profilu vypovídá součinitel přestupu tepla, který se většinou pohybuje v hodnotách kolem 1,4 - 1,6 Wm-2K-1. Převedeno do srozumitelnější řeči toto číslo udává, kolik Wattů tepelné energie je materiálem předáno na ploše 1 m2 za hodinu při tepelném rozdílu 1 Kelvin mezi teplou a studenou stranou. A úplně nejsrozumitelněji – čím je hodnota nižší, tím to více izoluje…
Neméně důležité jsou i kvalitní okenní skla. Nejčastěji se používají izolační dvojskla, případně trojskla. Rovněž by měly mít atest od státní zkušebny, součinitel přestupu tepla by pak u skel měl být menší než 1,3 Wm-2K-1. Dosti běžné jsou přitom hodnoty kolem 1,1.
Ale zpět od čísel k výběru okna. Když to shrneme – měli bychom si zvolit okna, která mají dostatečné tepelně-izolační i mechanické vlastnosti a jsou vyrobena z kvalitních součástí (profily, skla, těsnění, kování…). Zárukou by měly být veškeré komponenty od renomovaných výrobců.
Důležití však nejsou jen dodavatelé, ale i firma, která provádí samotnou montáž a celou zakázku zastřešuje. Dlouhá záruka je výborná věc, ale co když firma za pár let zanikne? Proto se ptejme, jak dlouho společnost na trhu působí a jaké má zkušenosti. Nejlepší jsou pozitivní reference, avšak ne od zaměstnanců firmy. Ideální je najít někoho nezávislého, kdo s ní má zkušenosti. Nejlepší reklama je doporučení přátel… A rozhodně není vhodné se při výběru řídit jen cenou. Teď možná pár tisíc ušetříte, ale v budoucnu se zakázka může pěkně prodražit na servisu, opravách, ale i na zbytečně protopené energii.
Text: Michal Hamšík