Dýha, lamino nebo fólie?

Pokud se nebudeme zaměřovat na dřevěné dveře z masivu, můžeme si vybírat ze tří různých druhů dveřních povrchů – laminátových, dýhových a fóliových. Masivnímu dřevu se nejvíce podobá dýha, která je také nejběžnější, ale bohužel dražší a její nevýhodou je i barevná nestálost. Dýha je náchylná na dopadající světlo a tak barva dveří po pár letech vůbec nemusí odpovídat původnímu stavu. Což je ovšem přirozená vlastnost dřeva a mnohdy právě pro ony proměny materiálu v čase si dřevo a dýhu do interiéru pořizujeme. Laminát je jakýmsi mezistupněm mezi dýhou a folií. Základem laminátových dveří je dřevěná výplň pevného rámu a teprve povrch je tvořen laminátem. Laminát má hned několik předností, jako je třeba odolnost vůči otěrům, snadná údržba a čištění povrchu a  oproti masivu a dýze také příznivá cena.


Dýhované dveře rady Natur, Sapeli

Na výběr je jak standardní CPL laminát, tak i tzv. vysokotlaký laminát HPL, který je pevnější a více se hodí do náročnějších kancelářských provozů. Pokud jej však chcete jen do rodinného domu nebo do bytu, jde o zbytečně drahý luxus, který běžná rodina nevyužije. Stále oblíbenějším povrchovým materiálem se tak stávají fólie. Lze je totiž snadno udržovat a jejich pořizovací cena je poměrně nízká. Dveře s folií jsou levnější než dveře s laminátovým povrchem. Ovšem není fólie jako fólie a i v tomto segmentu se pochopitelně setkáváme s různými úrovněmi kvality od fólií velmi pevných a trvanlivých, témeř k nerozeznání od lamina, až po fólie, které připomínají spíše samolepící tapetu z hobbymarketu. Výrobci se tak v poslední době zaměřili právě na tento materiál a neustále přicházejí s novými originálními nápady.


Laminátové dveře řady Praktik, Sapeli

Naposledy byla na trh uvedena speciální fólie věrohodně imitující strukturu kůry dřeva. Na první pohled je nerozeznatelná od masivu a navíc je barevně stálá, odolná vůči vlhkosti i otěru. Takováto fólie tak bez problémů obstojí v každodenním provozu běžné rodiny.


Dveře s folií Portacortex, která věrohodně imituje strukturu kůry dřeva, Porta Doors

Bezfalcové dveře

Do moderně zařízeného interiéru se výborně hodí tzv. bezfalcové dveře, jejichž hlavní kouzlo spočívá v jejich estetické čistotě. Jde o dveře, jejichž křídlo se díky chybějící polodrážce, zavře do zárubně tak, že nevyčnívá do prostoru ani o milimetr. Výsledný efekt pak ještě zdokonalují skryté závěsy zapuštěné do zárubní nebo magnetický zámek zajišťující dveřím velmi tichý chod. Při zavírání takovýchto dveří navíc není nutné ani používat kliku. Bezfalcové dveře jsou velmi populární pro své čisté nerušené linie a ostré hrany, díky kterým jsou ideálním doplňkem moderních interiérů.


Bezfalcové dveře Natura, Porta Doors

Vybrat si můžete ze spousty barev a vzorů sledujících nejnovější trendy, které bezfalcovým dveřím dodávají nádech luxusu. V pestré nabídce jsou kromě jiného také oblíbené přírodní dýhy Teak, Wenge nebo třeba Heban. U bezfalcových dveří je kladen velký důraz nejen na estetickou stránku, ale také na použité materiály. Dlouhověkost je dveřím zaručena kvalitním dřevěným rámem odolným vůči prohýbání a také výplní z pevných HDF desek. Tato bytelná konstrukce snižuje možnost poškození dveří běžným provozem – předčasná výměna tak nebude nutná.

Další možností, jak chytře ušetřit prostor v interiéru jsou bezfalcové posuvné dveře, které zajíždějí do dveřního pouzdra. Jde o moderní variantu klasických shrnovacích dveří, které své využití najdou především v úzkých prostorách, ale i větším interiérům dodají na originalitě.

Bezfalcové dveře kladou poměrně vysoké nároky na instalaci. Namontovat jdou výhradně do bezfalcové obložkové zárubně, proto se při jejich instalaci obraťte raději na odborníky. Důležité je, aby dveře do zárubní hladce zapadly a spára byla po celém jejich obvodu přibližně stejně velká. Správná instalace tak významně ovlivňuje konečný dojem, který ze dveří vnímáme.

Autor: - jap- ve spolupráci s firmou Porta Doors