Pojďme se nejprve blíže podívat na jednotlivé typy balkónových dveří.
Nejlevnějších způsobem, jak vyřešit vstup na balkón nebo terasu, jsou klasické balkónové otevíravé dveře, ať už jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Dvoukřídlé balkónové dveře bez sloupku umožnují otevřít obě křídla, čímž vznikne široký průchod a větší propojení interiéru s exteriérem. Při výběru konkrétního okna je dobré myslet i na možnost ventilace. Výhodou otevíravých balkónových dveří je především nízká cena ve srovnání s dalšími typy balkónových dveří. Nevýhodou je pak prostor, který otevřené dveře v interiéru zabírají, a také samovolné otevírání a zavírání nezajištěných dveří při průvanu. Pokud máte omezený rozpočet nebo chcete balkónové dveře do bytu, který budete časem prodávat, jsou klasické balkónové dveře dobrou volbou.
Většina zákazníků dnes při výběru nových balkónových dveří dává přednost dveřím posuvným.
U posuvných balkónových dveří se aktuálně můžete setkat se třemi typy:
1. Posuvně-sklopné dveře (PSK) – které se skládají z pevné části a posuvného okenního křídla. Díky speciálním PSK pojezdových lištám se křídlo vysunete přibližně 10 cm do místnosti a dále se posouvá před fixním oknem. Kolejnice nejsou dole v profilu, ale pojezdové kování vyčnívá při otevření z křídla. Díky celoobvodovému kování okna dobře těsní po celém obvodu i v rozích.
Výhodou PSK balkónových dveří je především cenová dostupnost, nízká hmotnost i možnost montáže svépomocí.
Za nevýhodu lze považovat existenci spodního prahu, který je po otevření dveří vysoký přibližně 6 cm, a také rozměrové omezení dveří.
2. Smart Slide – systém, který kombinuje výhody PSK a HS portálu. Posuvné okno se pohybuje po kolejnici, ovládání je přitom velmi snadné. Díky nízké hmotnosti je i u systému Smart Slide možná montáž svépomocí.
Výhodou je nižší cena než u HS portálů, nižší práh než u PSK a možnost montáže svépomocí.
Nevýhodou je pak rozměrové omezení (nelze montovat na velké plochy bez omezení, montáž do rohu apod.) a práh na spodní straně dveří, který je sice nižší než u PSK, ale stále patrný.
3. HS portál – bezprahový systém zdvižně posuvných dveří, které se otočením kliky mírně nadzvednou a velmi snadno posouvají. Dveře je možné v jakékoliv pozici znovu spustit a zamknout, čímž vznikne užší průchod nebo jen malá mezera pro ventilaci. HS portál snese zatížení až 400 kg a je možné jej osadit těmi nejlepšími izolačními trojskly, proto jsou ideálním řešením pro velké prosklené plochy a zimní zahrady. HS portál lze využít i v místnostech s proskleným rohem, protože jeho konstrukce umožňuje spojení křídel pod úhlem 90 stupňů bez nutnosti montáže rohového sloupku.
Nevýhodou HS portálů je jejichvyšší pořizovací cena, montáž svépomocí vyžaduje větší zkušenosti a je možná pouze do šířky 4 metry.
HS portál představuje to nejlepší, co si aktuálně můžete pořídit z hlediska designu i technického zpracování. Nabízí bezbariérové řešení pro velké prosklené plochy ovšem s vynikajícími izolačními vlastnostmi. V komerčních objektech se nejčastěji používají HS portály hliníkové, v rodinných domech se setkáme i s HS portály plastovými.
Širokou nabídku posuvných dveří a HS portálů najdete na zde
Foto: Domo okna