Aby plastová okna dobře sloužila, je nezbytná správná péče a údržba o ně. Tento materiál se sice snadno ošetřuje a na údržbu je zcela nenáročný, přesto je potřeba dodržovat některé zásady a pravidla. Přinášíme proto několik rad a doporučení, jak správně ošetřovat a udržet dlouhou životnost vašich nových okenních výplní z plastu.
Čištění první a následující
Z plastových profilů je třeba co nejdříve odstranit ochranné fólie. Po ukončení stavebních prací je nezbytné věnovat čištění oken velkou opatrnost. Zbytky malty nebo jiných materiálů je potřeba odstranit za vydatného máčení vodou s malou dávkou mycího prostředku. Nikdy ne na sucho. Zbytky těchto nečistot můžou poškodit kování a těsnění oken.
Při dalším čištění oken už jde jen o umytí prachu. Hladký povrch a zešikmení ploch plastových oken usnadňují údržbu a čištění. Jde to jednoduše vodou s trochou saponátu nebo mýdla. Nikdy nečistěte plastové části za sucha, protože se nabijí statickou elektřinou a přitahují proto prach a nečistoty. Dobré je však používat čisticí prostředky vyvinuté speciálně pro ošetření plastových oken. Takové zpravidla pořídíte u firmy, která plastové profily vyrábí a montuje, případně ve specializované prodejně.
Při silnějším znečištění například od olejových skvrn lze použít čisticí prostředek na bázi lihu. Vyvarujte se použití rozpouštědel (benzín, aceton), výrobků zásaditých (s obsahem čpavku), nebo kyselých prostředků (na bázi kyseliny sírové). Také nejrůznější ředidla a jiné agresivní látky můžou mít na svědomí neopravitelné poškození povrchu profilu. Rozhodně při čištění zapomeňte na ostré pomůcky, jako jsou drátěnky, brusný papír apod.
Barevné profily dávají fasádám a budovám naprosto jedinečný vzhled. U jejich čištění však nikdy nepoužívejte žádný alkohol, a to ani na čištění jejich skleněných výplní. Před příchodem zimy pojistěte svá okna potřením gumového těsnění glycerinem.
Co dokáže správné větrání
Brzo určitě zjistíte, že nová plastová okna dokonale těsní a nepustí sebemenší náznak průvanu ani jiného nežádoucího větrání, ale také zabrání úniku drahocenné tepelné energie. Úsporu energie umocníte zkrácením záclon a závěsů do úrovně parapetu. Vzdálenost mezi oknem a závěsem by se měla pohybovat kolem 30 cm. Tím bude zachována cirkulace vzduchu od topidla, které bývá umístěno zpravidla pod oknem.
Také záhy přijdete na to, že je třeba zabránit nežádoucí vlhkosti, která vzniká už jen tím, že člověk dýchá nebo zásluhou jiných nezbytných činností v kuchyni či koupelně apod. A proto je třeba zcela zásadně změnit zvyky při větrání.
Nejčastěji se provádí tzv. občasné větrání, které má vysokou účinnost. Během 10 až 15 minut je vzduch v místnosti téměř vyměněn. Větrání průvanem mezi dvěma protilehlými okny je rychlé a efektivní. Vyhnete se tak rosení skel a zavlhání zdiva s následnou možností rozbujení nejrůznějších plísní.
Pamatujte však na fakt, že plastová okna nejsou ve svém základu konstruována pro jejich dlouhodobé otevření. Váha izolačního dvojskla je příčinou svěšování křídla, což platí především u rozměrných oken. Proto pro dlouhodobé větrání používejte tzv. ventilační polohu.
Je tedy lepší větrat pomocí mikroventilace. Ta je do plastových oken montována standardně (tzv. 4 poloha kliky). Okno se při otočení klikou o 45° pootevře na škvíru asi 4 mm, takže okno zůstává skoro zavřené. Odtěsní se však křídlo, a je tak zajištěna průběžná výměna vzduchu, i když je okno zavřené.
Údržba a seřízení
Čistota kování zásadně ovlivňuje kvalitu a pohodlí ovládání. Pohyblivé části kování proto udržujte v čistém stavu. Tzv. mazací body (závěsy a uzávěry) by měly svou dávku mazacího tuku nebo oleje dostávat pravidelně. Jak často (min. 1x ročně) závisí především na tom, jak a kde je okno používáno. Jak jste zvyklí často větrat, v jakém prostředí bydlíte, co se týče prašnosti, venkovní teploty apod. Kování by jednoduše řečeno nemělo chodit „na sucho“.
K běžné údržbě tedy patří občasná kontrola kovových dílů okna (kování, šrouby, závěsy). Přezkoušejte čas od času funkčnost všech pohyblivých částí kování a promažte kapkou oleje, který běžně používáte na šicí stroj nebo jízdní kolo. Zkontrolujte těsnost mezi rámem a křídlem, a zvlhčete černé těsnění silikonovým olejem. Pravidelně odstraňujte nečistoty z odvodňovacích kanálků.
Rozhodnete-li se pro rozsáhlejší změny, které se nějak dotknou vašich otvorových výplní, jako je například montáž mechanického nebo elektronického zabezpečení přímo na okna, obraťte se raději na odborníky. Laické zásahy by nemusely dopadnout dobře.
Pozor na správný výběr
Okna by měla splňovat nejen estetické, ale i kvalitativní nároky. Může se totiž snadno stát, že po několika letech profil vašich oken získá žlutý nebo šedivý nádech, který neodstraníte žádným čištěním. Důvodem by nebyla vaše nedostatečná péče, ale nižší kvalita povrchové úpravy profilu. Jestliže okna teprve vybíráte, chtějte u výrobce nebo stavební firmy informace o tom, z jakých profilů jsou okna vyrobena. Ujistěte se, že výrobce prošel certifikačním procesem.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firmy Okna Ševčík