Střešními okny přivádíme do jinak temného podkroví denní světlo, v zimě nám však mohou pomoci dokonce vytápět interiér tím nejlevnějším možným způsobem – pomocí slunce. Stačí si jen tento přírodní tepelný zdroj, tedy sluneční paprsky, pustit dovnitř. Kromě dostatku světla získáme i příjemné teplo, které nic nestojí. Když je sluníčka málo a teploty klesají pod bod mrazu, můžeme provést opatření, které zaručí, že nám okny nebude unikat žádné teplo. Stačí jen vybavit okna venkovními či vnitřními roletami.
Venkovní rolety zaručí tepelnou pohodu
S pomocí venkovních rolet se bude proti nepřízni počasí lépe bojovat. Tyto stínicí doplňky dokážou výrazně ovlivnit tepelnou pohodu uvnitř místnosti. Jsou jednoduchým řešením, které pomůže ušetřit peníze za energie, a dopomohou k tomu, že budete mít doma i v chladných dnech příjemné teplo. Venkovní roleta dokáže zlepšit tepelně – izolační vlastnosti okna v zimě tím, že až o 16% sníží tepelné ztráty. Oceníte ji však také v letním období, protože umí snížit prostup tepla až o 96%. Kvalitní venkovní roleta se tedy pyšní hned několika výhodami, chrání místnost v létě před přehříváním, v zimě spoří energie, umožňuje úplné zatemnění a redukuje hluk během deště či krupobití. Zároveň však poskytuje i dostatek soukromí a chrání střešní okno před rozbitím.
Venkovní roleta na střešním okně. Foto: Fakro
Vnitřní roleta zdokonalí izolaci
Dalším pomocníkem v boji s unikajícím teplem je vnitřní dvojitě plisovaná roleta, která umí zlepšit izolační vlastnosti okna až o 21%. V plisované roletě se spojuje elegance s kvalitními tepelně – izolačními vlastnostmi, které jsou dány hliníkovou fólií umístěnou na vnitřní straně dvojitého plisé. Kromě kvalitního zateplení tak zaručí i příjemné zatemnění místnosti. Tyto rolety je možné ovládat pomocí horní i spodní ovládací lišty.
Dvojitě plisovaná roleta zlepší izolační vlastnosti okna až o 21 %, navíc je nastavitelná v jakékoli pozici okna, můžete si tak zatemnit místnost podle libosti. Dvojitě plisovaná roleta má na vnitřní straně hliníkovou vrstvu, která zlepšuje její tepelně-izolační vlastnosti. Foto: Velux
Střešní okna vybírejte pečlivě
Abyste měli v podkroví v zimě příjemně teploučko, musíte si správně vybrat střešní okno. Je důležité se zaměřit na taková okna, která mají pozitivní energetickou bilanci. Tento pojem je možné vysvětlit jako poměr tepelných zisků a ztrát. Představuje tedy schopnost střešního okna využívat pasivní tepelné zisky ze slunce a zároveň udržovat teplo uvnitř místnosti i během zimních měsíců. Energetická bilance bývá označována jako „U“ (součinitel prostupu tepla) a „g“ (součinitel prostupu tepelného slunečního záření).
U součinitele prostupu tepla jsou důležité indexy, které za ním následují. Nejdůležitější z hlediska tepelných parametrů je součinitel prostupu tepla celým oknem označovaný jako „Uw“. Naopak parametr „Ug“ je označením součinitele prostupu tepla pouze sklem. Obecně pak platí, že čím nižší je hodnota „U“, tím méně tepla bude skrze okna v zimním období unikat.
Co se týče písmena „g“, tedy součinitele prostupu tepelného slunečního záření, tak to udává, kolik tepla z přímých slunečních paprsků okno propustí. V tomto případě platí, že čím je koeficient vyšší, tím více tepelného záření projde přes zasklení do interiéru. Tepelnou pohodu v podkroví ovlivňuje také zasklení střešních oken, proto je lepší se při jejich výběru poradit s odborníky.
Foto: Velux
Aby teplo neunikalo rámem
Velmi často nám teplo uniká kolem oken, proto bychom neměli zapomínat na kvalitní zateplení. Důkladně zateplit okolí střešního okna můžeme pomocí systémových zateplovacích sad, které přispívají ke snížení tepelných ztrát. Pokud si je necháte namontovat některým z renomovaných výrobců, získáte tak i prodlouženou záruku na střešní okna. Kvalitním lemováním si zase zajistíme precizní osazení střešních oken a vodotěsné napojení na střešní plášť. V dnešní době jsou k dostání i zateplená lemování, která jsou velmi praktická, protože v sobě spojují dva prvky – zateplovací sadu i lemování. Existuje také zapuštěné zateplené lemování, kterým docílíme zapuštění střešního okna v řádu 4 cm do konstrukce střechy. Tím se zmenší ochlazovaná plocha rámu okna a střešní okno tak bude lépe chráněno proti nepřízni počasí. Okno ležící v rovině plochy střechy navíc vypadá velmi elegantně, protože se tak stává její nedílnou součástí.
- jpa -