Tam, kde již vévodí jiné výrazné prvky, je lepší volit dveře jednodušší, které vám do okolí dobře zapadnou, naopak méně členitému a výraznému interiéru mohou zajímavě řešené dveře dodat chybějící prvek k upoutání pozornosti.
Přinášíme vám desatero otázek, které byste si při jejich volbě měli položit:
1. Z jakého mají být materiálu?
Vnitřní výplně dveří se dnes používají různé – stále ještě se hojně setkáte s papírovou voštinou, jejíž výhody tkví především v lehkosti dveří (tedy snadné manipulaci s nimi) a také velmi dostupné ceně tohoto materiálu a tudíž i celých dveří.
Přeje-li si zákazník přeci jen o něco pevnější výplň, která dveře lépe ochrání i proti případnému průhybu, nebo větší ochranu proti hluku z vedlejších místností, má možnost objednat si do dveří děrovanou či plnou dřevotřísku.
2. Jaký mají mít povrch?
Interiérové dveře se dnes vyrábí v různých druzích povrchu – od nejlevnějších folií (které jsou samozřejmě určeny ke standardnímu použití v domácnosti, bez zvýšené zátěže – tj. je třeba přihlédnout k domácím mazlíčkům s ostrými drápky a malým dětem, hrajícím si s kovovými hračkami, a čistit dveře šetrnými prostředky), dále pak lamináty (CPL), které jsou stále ještě cenově velmi dobře dostupné, ale jejich povrch je průmyslově tvrzený, takže daleko lépe odolá případným oděrům, a kromě toho, že se i lépe udržuje (snese i dezinfekční prostředky), jeho dekory jsou téměř k nerozeznání od pravého dřeva. Ještě tvrdší je pak HPL laminát – vhodný i pro komerční účely, neboť se vyznačuje vysokou odolností při zachování stejně povedených dřevodekorů.
Materiály jako dýha nebo masiv, kromě toho, že jsou pro mnohé cenově nedostupné, mají velkou nevýhodu v barevné nestálosti – jakožto přírodní materiál prostě s časem „pracují“ a mění svou barvu v závislosti na dopadajícím světle a době expozice. Laminát zůstane i po letech stejně krásný, jako když jste si jej vybírali.
3. Jaký odstín mám zvolit?
Dekor dveří a zárubní je třeba v prvé řadě vždy sladit s podlahou. Není třeba přeceňovat úlohu barvy okenních rámů, které se jednak nachází dál ode dveří a navíc se mnohdy překryjí záclonou. Nicméně podlaha (tím spíše, máte-li je v různých místnostech různé) vám musí ladit s dveřmi na každý pád.
Nemusí to být ale nic náročného - jde hlavně o to, nesnažit se za každou cenu sladit dvě stejné dřeviny co nejpodobnějšího odstínu – takový výsledek totiž většinou nakonec vypadá jako „špatně trefený“ či „těsně vedle“ - a proto je lepší, aby vám mezi podlahou a dveřmi vznikl jistý kontrast – ovšem při zachování stejné či podobné struktury dřeva. Například k dubové podlaze se skvěle hodí ořech, ale nikoliv např. sukatá olše. Dobrý prodejce vám rád věnuje kousek vybraného dekoru, abyste si jej mohli doma porovnat – vždy je ale výsledná kombinace daleko lépe vidět, pokud máte možnost přinést si kousek podlahové krytiny do vzorkovny dveří a přiložit ji ke dveřím.
4. Prosklené či plné?
Donedávna se tradovalo, že na toalety a koupelny se hodí pouze dveře plné – dnes je již tento přežitek překonán a mnozí lidé ocení i zde decentní prosklení, které například upozorní na zapomenuté rozsvícené světlo, anebo dokonce větší plochy matného skla, které propustí světlo, nikoliv však obraz – takže si zachováte svůj diskrétní prostor a přitom jej odlehčíte. Plné dveře se i nadále hodí pro komory, spíže, sklepy, technické místnosti apod.
Více prosklené dveře oceníte u obýváku či chodby, zcela individuální je to u pokojů – větší soukromí i zvukový útlum samozřejmě poskytnou dveře plné, navíc je třeba u prosklených dveří si uvědomit, zda vás nebude například rušit ze spánku světlo na chodbě – ale i zde platí, že i při malé ploše prosklení pak dveře působí mnohem lehčeji a vzdušněji.
Dnešní trend dává přednost čistým hranatým nenápadným lištám, obdélníkovým prosklením bez zdobených či rustikálních prvků a mnohdy zákazníci volí jedinečnost dveří tvořenou spíše zajímavým efektním sklem, než jinými kombinovanými prvky.
Foto 1: dveře Fénix - decentní prosklení interiér odlehčí
Foto 2: dveře Maxim se sklem Astral - zajímavé sklo dveře změní
Foto 3: dveře Peggy - klasické dveře plné
5. Jaké mají splňovat funkce?
Dveře kromě samotného uzavření prostoru a estetické stránky slouží jako jistá ochrana.
Např. do pokojů či pracovny je dobré zvážit použití dveří s větším hlukovým útlumem, abyste nebyli při spánku či práci rušeni zvuky z ostatních místností. Někde si použití dveří se speciálními vlastnostmi žádají předpisy, např. bývají vyžadovány dveře (a zárubně) protipožární (případně i kouřotěsné).
Pro ochranu vstupu do bytu můžeme pořídit dveře přímo otestované proti vniknutí a vloupání, označené jako B2 či B3 (čím vyšší číslo bezpečnostní třídy, tím vyšší zajištěná ochrana).
U interiérových dveří řešíme bezpečnost zejména u dveří s celoprosklenou plochou.
Foto 4: dveře Triumf I
Foto 5: dveře Triumf II
Zde je samozřejmě použito bezpečnostní sklo lepené přes speciální folii, takže se vám při případném nárazu například ostrým předmětem nerozsype jako sklo kalené na tisíce malých kousků, ale všechny části skla zůstanou viset na folii jako „pavučinka“. Oproti sklu kalenému také není tak křehké, takže k jeho rozbití je třeba většího nárazu.
6. Jak se mají otvírat?
Dveře otočné, tedy klasické dveře, které jsou zavěšeny na pantech a otvírají se do prostoru místnosti, tvoří stále ještě většinu používaných interiérových dveří. Čím dál větší oblibě se však díky ušetřenému prostoru těší dveře posuvné, a to jak po zdi (zavěšené v garnýži), tak i do zazděného pouzdra, s nímž je třeba počítat již při stavebních pracích.
7. Pravé nebo levé?
Postavte se před otvor, kde dveře budou, tak, abyste je otvírali k sobě (nezáleží na tom, je-li to dovnitř místnosti či ven) a podívejte se, na které straně budou panty. Budou-li napravo, potřebujete dveře pravé. Budou-li vlevo, půjde o dveře levé.
Domluvíte-li si zaměření vašich stavebních otvorů či stávajících zárubní (dobrý prodejce vám tuto službu nabídne zdarma), nemusíte orientaci dveří zjišťovat –uvede ji za vás technik a poradí vám, pokud by bylo vhodnější ji změnit:
Dveře by se měly otevírat tak, abyste při vstoupení do místnosti viděli její větší část.
Vypínače světla by měly být na straně kliky – tak, abyste otevřené dveře nemuseli obcházet.
Po otevření dveří byste se měli dostat snadno ke svému cíli (v koupelně k umyvadlu, na toaletě k míse apod.).
Otevřené dveře by neměly narážet např. do skříní, sprchového koutu apod.
8. Jaké mají mít rozměry?
Standardní dveře bývají označovány jako 60, 70, 80 a 90/197. Tyto šíře ale na dveřích nenaměříte. Standardní „šedesátky“ mají na užší straně (tzv. „ve falci“, tedy tam, kde se zavírají do zárubně) 62cm a na širší straně 65cm. Výška 197cm je skutečnou výškou standardního křídla opět „ve falci“ (celková je 198,5cm). Moderní trend však přeje světlu a eleganci dveří vyšších, a tak se již poměrně často objevují dveře vysoké např. 210cm.
To, jaký rozměr se kam hodí, vychází ze zvyklostí a příslušných právních předpisů. Tak např. dnes se již doporučuje počítat na WC a koupelny dveře šíře 70, dříve bylo běžné 60. Do obytných místností se většinou používají dveře šíře 80cm, tak abyste pohodlně protáhli nábytek apod. Neplatí však, že čím širší, tím lepší – v případě otočných dveří počítejte s tím, že vám otevřené křídlo zabere kus místnosti – a mnohdy pak právě do nábytku naráží.
Záleží také na možnostech vašeho prostoru. Plánujete-li obložkové zárubně (zákazníci dnes často volí tuto variantu zejména z estetických důvodů), musíte počítat jednak se stavebním otvorem o 10cm širším, tj. na „80tky“ potřebujete otvor široký 90cm a vysoký 202cm – a celá zárubeň pak bude mít rozměry 95,2 x 204cm.
(Pozn. Celkové rozměry zárubně se mohou u různých výrobců lišit, my zde uvádíme rozměry našich zárubní, rozměry stavebních otvorů platí pro většinu výrobců stejné.)
Doporučujeme pro určení správných rozměrů vašich dveří nechat si ZDARMA zaměřit naším technikem vaše stavební otvory či stávající zárubně, abyste předešli zbytečným podřezům či situaci, kdy dveře nebude možné osadit.
9. Co všechno vlastně vybírám?
Výhodou objednání dveří přímo u výrobce, který dveře od začátku vyrábí právě pro vás, je možnost ovlivnit i parametry, které vám jinde při skladových dodávkách změnit nedovolí.
U nás si kromě dekoru sami vyberete např. tvar rámečku včetně profilu ozdobné lišty (v mnoha případech jsme schopni vyrobit rámeček atypicky velký či umístěný), barvu pantů, typ zámku (obyčejný dózický, WC zámek, zámek pro vložku FAB).
Samozřejmě si můžete zvolit také typ skla z naší široké nabídky, případně pokud máte speciální přání, můžeme oslovit naše dodavatele s poptávkou přímo Vámi vybraného skla.
Co se týče klik, k dispozici jsou dnes různé tvary, barvy povrchů i způsoby dělení dveřního kování – štíty či dělené rozety - i zde je dobré vybírat s přihlédnutím k typu dveří, tak aby celkový dojem byl co nejlepší.
10. Co je pro mne výhodné?
Dveře si vybíráte na mnoho let, a proto je třeba nepodcenit jak jejich výběr, tak i samotný proces jejich pořízení a osazení.
Samozřejmě si můžete dveře nechat pouze vyrobit s dodáním vlastních rozměrů a pak už si je sami vyzvednout a osadit do zárubní, případně podle přiloženého montážního návodu i namontovat obložkové zárubně do stavebních otvorů.
Nejen v komplikovanějších případech (např. u světlíků, dveří posuvných či požárních a bezpečnostních, které musí být montovány/osazeny proškolenou osobou) se ale vyplatí využít i dalších nabízených služeb – zaměřením stavebních otvorů či stávajících zárubní, které naše společnost nabízí všem svým zákazníkům zcela zdarma, předejdete případným dodatečným úpravám dveří (mnohdy i výrobě nových, když nestačí pouze podřez, ale nevyhovuje například šířka křídla), montáž zkušeným odborníkem vám kromě jistoty správné funkčnosti dveří zajistí i bezproblémové uznání záruky (o kterou byste se mohli nesprávným postupem připravit) a v neposlední řadě také nižší sazbu DPH (při dodržení zákonem stanovené plochy). Zároveň vám tak odpadne i starost, čím a jak bezpečně dveře a zárubně přivézt domů tak, aby se přepravou nepoškodily.
Vždy se vám při posuzování výhodnosti nabídky vyplatí nechat si vypracovat cenovou nabídku na kompletní dílo – nerozhoduje jen cena zboží, ale i služeb (zaměření, montáž, doprava), které se mohou velmi lišit.
- PR článek -