Na začátku je základem správného fungování dveří a jejich dlouhé životnosti výběr kvalitních dveří a jejich odborná montáž. Dále už je to hlavně o údržbě a o prevenci poškození.
Materiál interiérových dveří a jejich údržba
Nejčastěji se interiérové dveře vyrábějí z těchto materiálů:
Dřevěné dveře. Dřevo je přírodní materiál a dveře z masivního dřeva tak skoro vždy vypadají moc dobře. Nevýhodou je však vysoká pořizovací cena a také náročná údržba. Dřevo je potřeba pravidelně lakovat a dbát i na další údržbu. Navíc se nehodí do vlhkého prostředí, tedy do koupelny je nedávat.
Laminátové dveře. Laminátové dveře jsou levné a zároveň odolné. Jednoduše je omyjete, nelze je příliš poškodit a poškrábat, nevadí jim vlhkost ani výkyvy teplot. Laminát je vzhledem k výše uvedeným vlastnostem pro interiérové dveře nejpoužívanější, navíc je seženete v nejrůznějším barevném provedení, stejně tak i v dřevěném dekoru. O životnosti dveří rozhoduje kvalita jejich výplně.
Dveře z dýhy. Tyto dveře vypadají jako dřevěné, částečně i dřevěné jsou, protože dýha je tenký plát dřeva, který se lepí na nosný materiál. Jedná se o relativně levné interiérové dveře, které bývají celkem kvalitní. Co se údržby týče, je potřeba se jim věnovat více než laminátovým dveřím, ale méně než dřevěným. Tedy časem je budete muset nalakovat (až začne barva blednout).
Prosklené dveře. Dalším materiálem, který je dost specifický, je sklo. Můžete mít celoskleněné dveře nebo třeba dřevěné dveře s prosklením. Tady je údržba jednoduchá a životnost je velmi dlouhá. Sklo nerozbijete, maximálně bude poškrábané. Prosklené dveře se hodí tam, kde chcete dostat přes dveře nějaké světlo. Pomáhají prosvětlit byt.
Prevence poškození a ochrana interiérových dveří
Ochrana interiérových dveří spočívá především v údržbě. Když máte dřevěné dveře, je dobré je natřít kvalitním ochranným nátěrem, laminátové dveře by pak měly být odolné samy o sobě. Jednou za čas zkontrolujte, jestli dveře dobře fungují (lehce se otevírají a zavírají, nedrhnou apod.). Když je jakýkoliv problém, dveře seřiďte nebo nechte seřídit. Snažte se minimalizovat vlhkost, tedy dostatečně větrat, aby netrpěly hlavně dřevěné nebo dýhované dveře. Údržbu dveří (hlavně lakování) dělejte pečlivě podle návodu.
Důležitost pravidelné údržby a vhodných čisticích prostředků
Od každého prodejce interiérových dveří byste měli dostat návod, jak se o své dveře starat. Umývat dveře, případně je nalakovat. Tady je potřeba vyhnout se abrazivním čisticím prostředkům, abyste dveře omylem sami nepoškrábali, co se týče nátěru, taky je potřeba vybrat vhodný olej nebo lak. Frekvence a metody pravidelné údržby záleží na materiálu, ze kterého jsou dveře vyrobeny.
Co dělat při poškození dveří
Údržba dveří je jedna věc, druhou věcí je pak poškození dveří. Jak opravit dveře? Tady je nejlepší zavolat odborníky, ale některé menší opravy možná zvládnete sami. Základem je nový nátěr. Někdy je potřeba odstranit starý nátěr, ale to se týká spíše starých dveří, jinak stačí dveře jen znovu přetřít. Horší to je, když máte interiérové dveře promáčknuté nebo proražené. Můžete použít tmel, který poté přebrousíte a dveře natřete. Případně vyříznete kus dveří a vložíte do díry nový kus dřeva a zase použijete tmel.
TIP: Přečtěte si, jak vybrat ty správné interiérové dveře.
Základem je dobře se o své interiérové dveře starat, nezanedbat údržbu, a když se něco stane, ideálně si nechat dveře opravit odborníkem nebo si rovnou koupit nové dveře.
- PR článek -