Teplo z interiéru uniká prostřednictvím oken hned několika způsoby – prostupem, sáláním přes sklo i rám a přísunem studeného vzduchu škvírami mezi křídlem a rámem. U většiny starších oken je potřeba odstranit především netěsnosti mezi rámem okna a zdí. K tomuto účelu lze použít samolepící pásky z pěnových materiálů nebo profily z pryží a plastů na bázi pěnového polyetylénu nebo silikonu. Pomoci může také obnova sklenářského tmelu.

Velmi účinným řešením je také izolační folie, která se lepí přímo na sklo. Nevýhodou folie je zejména fakt, že čím je folie účinnější, tím je také tmavší a propouští méně denního světla i tepla. V některých měsících nám tento fakt nevadí, v jiných je naopak dostatek denního světla i tepla žádoucí. Ceny izolačních folií se pohybují od 500 do 800 korun za metr čtvereční.

Dalším způsobem jak snížit tepelné ztráty je přidat před sklo další tabuli skla v samostatném rámu, který se montuje na stávající okenní křídlo. Takzvaným zateplováním oken se v současnosti zabývá již spousta firem a jejich služby jsou hojně využívány zejména tam, kde je výměna oken za nová z nějakého důvodu nemožná nebo příliš nákladná. Ceny dodatečného zateplení oken se pohybují kolem 1 500 korun za metr čtvereční.

Pokud jsou stávající okna v dobrém stavu, vyplatí se uvažovat i jejich obnově, takzvaném repasování. Náklady na obnovu oken jsou totiž vždy několika násobně nižší než jejich výměna za nové. Provádí se nejčastěji tak, že vnitřní sklo je vyměněno za jiné s pokovením. Výměnu vnitřního skla je dobré spojit také s novým nátěrem, popřípadě opravou kytováním a výměnou kování, pokud je to potřeba.
Pokud chceme jedno ze stávajících skel nahradit izolačním dvojsklem, musíme si být jisti, že rám i kování váhu dvojskla unese.

Časté netěsnosti mezi okenním rámem a zdí lze velmi snadno utěsnit polyuretanovými pěnami. Práci s nimi zvládne i laik a zatvrdlý materiál lze navíc snadno opracovat.
K utěsnění prostoru mezi rámem a křídlem okna se dříve používal kovotěs, který byl již ve většině domů nahrazen silikonovým nebo pryžovým těsněním. Tyto materiály samozřejmě mnohem lépe těsní a mají také mnohem delší životnost. Jsou odolné vůči vnějším vlivům i tvarově stálé.

Při snaze o co nejvyšší utěsnění oken bychom však měli pamatovat na to, že určitý pohyb vzduchu mezi vnitřním a vnějším prostředím je nezbytný. Při snížení prostupnost hrozí růst vnitřní vlhkosti a vznik plísní.

Foto: archiv firmy Apis zateplování oken