Instalace nových dveří není nic snadného a tato činnost vyžaduje již nějaké ty řemeslné zkušenosti a dobrou zručnost. Pokud jste však šikovný kutil, nebude to pro vás až takový problém. Jestliže si však svými schopnostmi nejste až tak jistí, raději práci přenechejte odborníkům. Na trhu je dnes dostatek firem s odbornými pracovníky, které montáže nabízí. Stačí totiž jedna malá chyba a mezi dveřmi a zárubněmi se vám objeví nerovnoměrné mezery, v horším případě vám nebudou dveře dovírat nebo budou při pohybu vrzat.
O to, jak se dveře instalují, byste se měli zajímat už při jejich výběru. Někteří výrobci mají totiž službu započítanou v ceně dveří, u jiných je zase možnost si za ni připlatit. Kdo jiný, než právě výrobce, by si měl s montáží dveří poradit lépe?
Pokud vás ani všechny hrozící nástrahy neodradily a vy jste se přesto rozhodli nainstalovat dveře svépomocí, je nutné se na to dobře připravit. Nejdříve zkontrolujte, jestli máte po ruce všechny pomůcky, které budete potřebovat. Jde o vodováhu, montážní úchyty a montážní polštáře (obojí je možné nahradit truhlářskými klíny různých tloušťek), regulovatelné rozpěrky, těsnící silikon, montážní pěnu, šroubovák a kladivo.
Jestliže chcete dveře instalovat do novostavby, měla by být daná místnost již kompletně dokončená, včetně konečné úpravy stěn a podlah. Než začnete s prací, raději se ještě jednou ujistěte, že otvor ve zdi, do nějž chcete dveře umístit, odpovídá jejich rozměrům. Přeměřte nejen šířku a výšku, ale také nezapomeňte zkontrolovat i hloubku otvoru. Tloušťka zdi by měla být stejná po celé délce průřezu. Pokud vše souhlasí, začněte tím, že průřez zdi očistíte a navlhčíte mokrou houbou.
Následuje příprava zárubní, na které nanesete lepidlo na spojnici vodorovného a svislého trámu. Poté oba díly sešroubujete zápustnými šrouby. V místě, kde jsou oba trámy spojeny, by neměly vzniknout žádné mezery. Do takto zkompletované zárubně je potom možné vmontovat závěsy. V případě, že dveře instalujete do místnosti, kde se počítá se zvýšenou vlhkostí (např. koupelna), je nutné ošetřit spodní díl zárubně těsnícím silikonem. Takto připravenou zárubeň poté umístěte do dveřního prostoru, ale dejte dobrý pozor, abyste přitom nepoškrábali podlahu. Zárubeň se do stěny ukotvuje nad horní příčný trám za využití montážního úchytu nebo truhlářských klínů. Do horních rohů se potom mezi stěnu a zárubeň umisťují další truhlářské klíny nebo velmi praktické montážní polštáře. Zárubeň by měla být v obou rozích zablokována ve stejné vzdálenosti ode zdi. Přesnou polohu si zkontrolujete pomocí vodováhy a případné nepřesnosti můžete korigovat polštáři či klíny. Pomocí regulovatelných rozpěr zabezpečte správnou šířku zárubní po celé jejich délce.
Pokud se vše povedlo, můžete v tuto chvíli nasadit dveřní křídlo. Ujistěte se, že k zárubni opravdu těsně přiléhá. Ke skutečně pevnému usazení zárubně je dobré mezi trámy a zeď v místě rozpěrek aplikovat montážní pěnu. Aplikujeme ji v menším množství, může totiž svůj objem zvětšit až o 150%. Pro tyto účely se tak hodí pěny se sníženou rozpínavostí. Rozpěrky zabraňují rozpínající se pěně, aby deformovala tvar zárubní. Jakmile montážní pěna zaschne, můžete rozpěrky odstranit. Na samotný závěr zasuňte rám z maskovacích lišt, který zakrývá mezeru mezi zdí a zárubní. Ve vlhčích místnostech je dobré na okraj rámu nanést znovu silikon, který zamezí pronikání vlhkosti dovnitř zárubně.
- jap -
Foto: Porta Doors