Venkovní stínící technika
K oknům hlavně na jižní straně domu patří bezpochyby zastínění. Výběr je široký, hlavní je rozhodnout, jestli si připlatit za kvalitní venkovní stínění nebo zůstat u vnitřního. Venkovní stínění je obvykle sice dražší, ale udrží za okny nejen světlo, ale i horko. Navíc venkovní rolety i žaluzie fungují i jako ochrana proti zlodějům, zlepšují zvukově izolační vlastnosti oken a v neposlední řadě mohou fungovat i jako estetický prvek. Venkovní rolety a venkovní žaluzie jsou stále oblíbenější, ale do některých míst mohou být zajímavou variantou i markýzy (balkóny, terasy apod.).
Venkovní rolety jsou nejúčinnější stínící prvek, který chrání i před horkem. Fungují i jako ochrana proti zlodějům a zlepšují zvukově izolační vlastnosti oken.
Venkovní rolety jsou dnes již nedílnou součástí většiny novostaveb i komerčních budov.
Vnitřní stínící technika
Když u vás není přehřívání interiéru problém, můžete v klidu zvolit vnitřní stínění. Klasické závěsy, vertikální či horizontální hliníkové žaluzie, vnitřní rolety, screenové rolety, římské rolety, moderní bambusové roletky nebo jakékoliv jiné vnitřní stínění. Rolety zajistí lepší zatemnění, žaluzie zase nabízejí lepší regulaci světla. Při výběru určitě zvažujte i estetickou stránku, aby vám stínící technika ladila k vašemu interiéru.
TIP: Přečtěte si kompletního průvodce výběrem zastínění oken.
Sítě proti hmyzu
Dalším důležitým doplňkem, který oceníte hlavně v létě, jsou sítě proti hmyzu. Můžete si koupit sítě proti hmyzu přesně na míru jen do těch oken, které necháváte v létě otevřené dokořán. Kvalitní sítě vám vydrží dlouhá léta a jejich montáž je úplně jednoduchá. Obvykle můžete vybírat sítě s rámem v nejrůznějších barvách, od klasické bílé až po stejnou barvu, jakou mají rámy vašich oken (např. dekor dřeva). Stejně tak si můžete pořídit i sítě proti hmyzu do vchodových či balkónových dveří.
Sítě proti hmyzu si můžete nechat vyrobit na míru a použít je i do vchodových nebo balkónových dveří.
Parapety a kování
K oknům pak samozřejmě patří i parapety a kování. Parapety mohou být ve stejné barvě jako rámy oken, důležité u nich je, jak budou široké. Široké parapety vypadají obvykle dobře, navíc se dají používat i na květiny nebo i jako posezení u okna. Venkovní parapety musí být hlavně praktické, aby po nich stékala voda správným směrem, vnitřní parapety už jsou více estetické.
Kování bývá vyrobené z různých materiálů (nerez, chrom, nikl, hliník, bronz aj.) a je klíčové pro správnou funkčnost oken. Moderní plastová okna bývají obvykle osazená celoobvodovým kováním, kdy vše řešíte jednou kličkou, která má tyto polohy – zavřeno, otevřeno, mikroventilace, ventilace. Co se týká údržby kování, pak je dobré jednou za čas pozvat odborníka, který vám všechna okna a dveře v domě zkontroluje a seřídí. Prodlužuje se tak životnost oken.
Mezi další doplňky patří pákové mechanismy k otevírání těžko dostupných oken nebo bezpečnostní opatření jako jsou kliky s dětskou pojistkou apod.
TIP na závěr: Přečtěte si podrobnějšího průvodce výběrem doplňků k plastovým oknům.