Co může dělat nájemník
Že se při výměně oken můžeme setkat s potížemi, dokládá dotaz, zveřejněný na portálu spotřebitel. cz. Nájemník, který bydlí v nájemním domě, se dožaduje výměny okna, protože „se dá otevírat pouze prostřední křídlo, pod kterým je umístěno plynové topidlo. Při mytí oken nelze použít štafle, jediný způsob je mytí vstoje z parapetu, což je ve třetím podlaží nebezpečné.“ Nájemník je dokonce ochoten doplatit cenový rozdíl dle typu okna tak, aby se daly otevírat všechna křídla. Ale bohužel – narazil na odmítavé stanovisko majitele domu. Má na to „domácí“ vůbec právo? Ano má, protože o opravách bytu rozhoduje výlučně jeho vlastník, nikoli nájemce. Při dobré vůli (a souhlasu) obou stran, by jediným řešením byla úprava jednotlivých křídel bez nutnosti měnit celá okna za jiný typ. Takovou opravu lze provést bez souhlasu stavebního úřadu a o finančních nákladech může majitel domu a nájemce sepsat notářsky ověřenou smlouvu.
Bydlíme ve vlastním
Vyměnit okna v nájemním domě, kde máme byt v osobním vlastnictví, jen tak o své vůli, také nemůžeme. Přesto, že je byt výlučně náš, musíme respektovat stanovisko správce domu, kterého jsme povinni požádat o vyjádření a souhlas. Žádost se podává písemně na předepsaném formuláři. Po získání kladného stanoviska provedeme ohlášení místně příslušnému stavebnímu úřadu a můžeme začít s výměnou oken. Ať už se rozhodneme pro okna plastová, z hliníku či dřevěná musíme zachovat barevnost, členitost a rozměr původních oken. Výměna oken za jiný rozměr podléhá stavebnímu povolení, což není totéž jako ohlášení stavby. Veškeré náklady spojené s výměnou oken si hradí vlastník bytu, tedy my.
Když je vlastníkem domu družstvo
Stejný postup platí pro nájemníka družstevního bytu. Rozdíl je pouze v tom, že jednotlivec žádá o souhlas bytové družstvo, od něhož musí získat souhlas vlastníka s prováděnou stavební úpravou, které přikládá k ohlášení na stavebním odboru. Výměnu oken si platí sám. Jiná situace nastane při hromadné výměně oken. Pak je možné část nebo i celou opravu platit z fondu oprav. Celý proces se odvíjí od členské schůze, následované představenstvem družstva, případně shromážděním delegátů, kde je projednáváno a schvalováno jednak členění oken, typ profilu a barva rámu. Je vypracován harmonogram výměny oken a dohodnut způsob financování. Z jednání vzejde usnesení závazné pro nájemce družstevních bytů, tak i vlastníky bytů – členy družstva.
Co (ne)může vlastník domu
Bez souhlasu stavebního úřadu může provádět pouze opravy křídel oken. Při výměně oken stejného rozměru stačí ohlásit stavbu písemnou formou stavebnímu úřadu. A jedná-li se o výměnu oken za jiný rozměr je nutné žádat o vydání stavebního povolení. Přiložená dokumentace musí obsahovat souhlas vlastníka domu, současný stav a budoucí stav bytu. Tato projektová dokumentace musí být potvrzená autorizovaným projektantem. Co se týče vlastní stavby, nelze ji zadat firmě ani fyzické osobě, která není oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací jako předmětu své činnosti ve smyslu § 44 odst. 1 stavebního zákona. Kompetenci stavební firma prokazuje živnostenským listem, případně výpisem z obchodního rejstříku s uvedeným předmětem podnikání.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Plastová okna a dveře Lock