Kvalitní venkovní stínící technika je dnes neodmyslitelnou součástí energeticky úsporných domů. V zimních měsících dokáže zabránit úniku tepla okny, úspora spotřeby energie činí okolo 20–25 %. V létě naopak zamezuje pronikání sluneční paprsků, dokáže zablokovat až 90 % veškerého tepla zvenčí a udržet tak v útrobách příjemné klima. Další nespornou výhodou předokenních rolet a žaluzií je snížení úrovně hluku, který vstupuje z venkovních prostor, až o 7 dB. Pokud se však rozhodnete instalovat exteriérové stínění na rodinný dům, je dobré tuto otázku řešit již v projektové dokumentaci. „Řešení úzce souvisí se skladbou zateplení, musí být specifikovány překlady nebo podhledy v nadpraží okna pro následné osazení venkovní žaluzií, venkovní roletou nebo svislou látkovou clonou a v neposlední řadě je nutná příprava rozvodů dle zvoleného ovládání. Pokud je požadováno, mělo by se stínění řešit již ve fázi projektu,“ upozorňuje Radim Křeska z opavské společnosti ISOTRA, která se zabývá stínící technikou již více než čtvrt století.

Venkovní žaluzie nebo rolety? Lze je i kombinovat!

Základními typy exteriérového stínění jsou venkovní žaluzie a venkovní rolety. Obě řešení pomáhají ke zvýšení tepelné izolace a úspoře nákladů za energii. Žaluzie mají výhodu v možnosti regulace světla prostřednictvím naklopení lamel do libovolné polohy. Zároveň umožňují větrání, i když jsou stažené. Rolety zase dokážou vytvořit 100% zatemnění i lepší bariéru proti nevítaným návštěvníkům. Zároveň jsou odolnější při silném větru – tento handicap lze však u žaluzií řešit montáží senzoru větru. Venkovní stínění lze vhodně použít prakticky u jakéhokoliv architektonického stylu. Při výběru designu venkovních rolet a žaluzií berte v úvahu barvu fasády a dalších prvků domu, vybrat si můžete z celé řady barevných provedení, případně si objednat individuální odstín. Výběr však není jen otázkou designu. „Samozřejmě výběr typu stínění souvisí s požadovanými rozměry oken a požadavky uživatele na daný produkt – stínění, zatemnění,“ vysvětluje Radim Křeska. Možná je rovněž kombinace venkovních rolet a žaluzií u jedné stavby. „Kombinace stínění je spíše estetická věc a souvisí i s členitosti a typem fasády. Ideální je instalace venkovních žaluzií do překladu/podhledu. V tomto případě systém zajíždí pod fasádu a nesnižuje tak světlost oken,“ dodává odborník. Při přípravě projektu je vhodná vzájemná komunikace mezi zpracovatelem projektové dokumentace a montážní firmou.

Plisse designově doladí interiér 

Venkovní stínění se dá efektivně doplnit tím vnitřním. „Exteriérové stínění lze kombinovat například s interiérovou skládanou látkovou žaluzií Plisse, která má mnoho variant provedení a je možné s ní skvěle designově doladit interiér domu,“ radí Křeska. Plisse si můžete nechat zhotovit i v atypickém tvaru, proto je ideální také do zimních zahrad, anebo všude tam, kde nelze nainstalovat klasickou vnitřní stínicí techniku (např. atypická okna, střešní okna atd.). U klasických oken lze vybírat i z dalších typů vnitřního stínění: vertikálních či horizontálních žaluzií, vnitřních rolet, japonských stěn... Všechny tyto typy je možné instalovat bez předchozích příprav, pouze v případě použití motorizovaného ovládání je třeba vyřešit vhodně rozvody.

Motorizované systémy usnadní život – myslete na ně při plánování rozvodů!

Venkovní stínění lze sice instalovat i na již hotový dům, je pak ale nutné počítat s určitými kompromisy či komplikacemi. „Při dodatečné montáži se musí většinou řešit atypický, nebo komplikovaný systém kotvení, a ještě mu obvykle produkt ubírá ze světlosti okna – např. dodatečná montáž venkovní žaluzie na rám okna do špalety. Pokud nemáte připravené elektrorozvody, je nutné ještě dodatečné hledat řešení – například sekáním, protažením atd. Vždy je to již určitý kompromis s nějakým omezením,“ nastiňuje Radim Křeska možné komplikace.

Žaluzie a rolety mohou být ovládány různými způsoby, například pomocí kliky, táhla, ovládací tyče, motoru s vypínačem či dálkovým ovladačem. Ruční ovládání postupně ustupuje a je nahrazováno moderním elektrickým ovládáním, které je šetrnější k lamelovým zámkům, což prodlužuje životnost předokenní rolety či žaluzie. Navíc pak můžete ovládat zastínění celého domu třeba i z pohodlí gauče či postele. 

Motorizované systémy lze rovněž využít jako součást konceptu smart home – bezdrátově se dají připojit k řídící jednotce a můžete si pak navolit například různé typy scénářů pro jednotlivé typy stínicích prvků nebo světové strany. U elektrického pohonu existuje rovněž možnost instalovat větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí. Tyto možnosti zajišťují pohodlí a šetří čas. 

Motorizované předokenní rolety se také doporučují i uživatelům, kteří bydlí v přízemí a je pro ně důležitý pocit bezpečí. Chcete-li však využívat výhody motorizovaného ovládání, již při přípravě projektu přizpůsobte tomuto faktu rozvody elektřiny – a to nejen v případě exteriérového stínění, ale i toho interiérového, jak již bylo zmíněno. „Každý systém ovládání má jiné požadavky na přípravu a mnohé nejdou mezi sebou poté zaměnit,“ upozorňuje Křeska. 

Domov bez obtížného hmyzu

K modernímu domu patří rovněž sítě proti hmyzu, které jsou prevencí vniknutí nevítaných létajících návštěvníků v podobě komárů, much či vos do domu. Díky sítím můžete i v létě v poklidu větrat, aniž byste se báli, že se to pak bude ve vaší ložnici či obýváku hemžit jako na louce. Také v případě plánovaných sítí je však vhodné promyslet některé aspekty dopředu. „Je třeba vždy zhodnotit, zda při montáži stínící techniky zůstane na rámu dostatek místa pro instalaci sítě – např. kolize vynašeče vodící lišty a lemu rámu sítě apod. Vždy může vzniknout nějaký limit v souvislosti s potřebným místem na rámu okna,“ poukazuje Křeska.

Vybírat si můžete z několika typů síťovin, k dostání jsou i protipylové pro alergiky, anebo zvláště odolné proti protrhnutí, které se vyplatí například majitelům psů nebo koček. Existují také různé mechanismy, které se dají volit individuálně tak, aby vám co nejlépe sedly do interiéru. „Sítě v pevném hliníkovém profilu nevyžadují žádné zásahy do rámu okna, bez použití nářadí je můžete nasadit nebo vyjmout. Rolovací sítě, u nichž se síťovina pohybuje ve vodicích lištách a navíjí se na hřídel umístěnou v boxu, je už potřeba do rámů vrtat.

Do klasických a dvoukřídlých oken, dveří a extrémně velkých otevíracích otvorů se nejlépe hodí plisované sítě,“ radí Ing. Jakub Vaněk ze společnosti ISOTRA. Tento typ sítí je zabudován v hliníkovém profilu, který lze jednoduše namontovat pomocí otočných klipů. „Nabízíme je v několika variantách podle rozměrů a možností otevírání: vertikální, středově vertikální a oboustranně vertikální dveřní síť, okenní sítě s horizontálním nebo vertikálním výsuvem. Největší předností plisovaných sítí je maximální funkčnost, více než patnáctiletá životnost a snadná údržba,“ dodává odborník. Díky nízkému spodnímu profilu v úrovni podlahy jsou bezbariérové, takže jsou vhodné i na frekventovaných místech, v domácnostech s dětmi, staršími osobami nebo lidmi s postižením. Navíc tyto sítě opticky neruší a dají se designově sladit s rámy oken a dveří, s fasádou i se stínícími prvky v interiéru.

Terasu situujte na jih

K domu snů patří i krásná terasa, kde si člověk může posedět s knihou, vypít odpolední kávu nebo posedět s přáteli či rodinou při víkendovém grilování. Myslete na ni už při projektování samotné budovy, protože se stane přirozeným prodloužením obytného prostoru. Na kterou světovou stranu je nejvhodnější terasu naplánovat? „Určitě bych doporučil situovat terasu na jižní stranu, kde je přes celý den nejvíce sluníčka a toho si chceme přeci užít především,“ nabádá Radim Křeska. Pokud ovšem sluneční paprsky v létě žhnou až příliš, je dobré se připravit i na variantu, kdy budete chtít spočinout ve stínu. 

„Doporučujeme hliníkovou bioklimatickou pergolu ARTOSI, kde se střecha pergoly skládá z lamel, které se dají rozdělit na několik samostatných sekcí samostatně ovladatelných. Můžete si tak volit polohu lamel v závislosti na poloze slunce či prouděná větru. Strany pergoly lze také dovybavit screenovou látkovou roletou, zasklením a LED páskem... Sezónu pobytu venku na terase lze tak značně prodloužit,“ dodává specialista. Díky bioklimatické pergole můžete také snadno čelit náhlému dešti – stačí lamely sklopit úplně vodorovně a tím zamezit pronikání kapek. Nemusíte proto narychlo sklízet z terasy nábytek, polštáře či podsedáky ani právě nachystaný oběd ze strachu, že vše zmokne. 

Přečtěte si také další články o stíníc technice ISOTRA
Stínění 21. století: Jaké jsou trendy roku 2021?
Trend v oblasti stínění: Jaké jsou přednosti screenových rolet?
Podzimní trendy v bydlení: Inspirace přírodou vládne i v oblasti stínicí techniky!

- PR článek -