Něco málo o bambusu

Bambus patří do skupiny rostlin z čeledi lipnicovitých, ty nejvyšší dosahují výšky téměř čtyřiceti metrů. Bambus je podobný dřevu a má stejně tak mnohostranné využití. Používá se k výrobě nábytku, nástrojů, dokonce se z něj vyrábí papír nebo oděvy. Je to nejrychleji rostoucí rostlina vůbec, dokáže přežít i extrémní podmínky. Některé mrazuvzdorné druhy lze pěstovat s úspěchem i v našich končinách. Bambus je velmi tvrdý, svými vlastnostmi se podobá oceli a má proto velmi široké využití i ve stavebnictví. Nejen, coby stavební materiál, ale také na výrobu lešení, přidává se do betonu, staví se z něj pergoly a ploty, v Asii a Jižní Americe i celé domy.

U nás a vlastně i v celé Evropě je ještě stále neprávem opomíjen a nemá tak široké spektrum využití, jaké by mu slušelo.

Žaluzie z bambusu

Bambus nepřijímá vlhkost, a tudíž žaluzie z něj můžete bez obav použít i v místnostech, kde by se dřevěné žaluzie zkroutily, třeba v koupelně, sauně nebo u bazénů, ideální jsou i do zimních zahrad, ale dají se použít i k předělení prostoru v místnostech. Žaluzie z bambusu jsou pružné a přesto pevné, jsou vyrobeny z čistě přírodního materiálu. Ochránci přírody ocení jejich ekologičnost, ženy zase nenáročnou údržbu a odolnost.

Vybírat můžete ze dvou šíří lamel. Pětadvacetimilimetrové a padesátimilimetrové. Pro ty užší je typické ovládání za pomoci žaluziové šňůry a k otáčení lamel slouží dřevěné tyčky popřípadě řetízkový ovladač. U širších lamel se používá, podobně jako u předchozích, ruční ovládání, ale dodávají se i s elektrickým. Lamely jsou tenčí, než u dřevěných žaluzií, zpravidla je jejich tloušťka 1,5 či 1,8 milimetrů. Složené lamely tak zabírají na okně o polovinu menší prostor než dřevěné. Spojeny jsou lepením ve smyslu spárovky. I díky tomuto způsobu lepení dosahuje lamela pevnosti, nelámavosti a především tvarové stálosti.

Barvení bambusu není jednoduché. Bambus totiž nesaje běžné typy mořidel, k jeho úpravě se používá speciální lakování velmi často s použitím ochranné vrstvy laku s UV filtrem, které zajišťuje dlouhodobou stálobarevnost. Výrobci nabízejí hned několik barev většinou v tradičních odstínech přírodního dřeva.

Tyto netradiční žaluzie si nemusíte odpírat, ani pokud nemáte zrovna standardní velikost oken. Většina výrobců vám je upraví do tvarů, jaké přesně potřebujete. Můžete mít tvar trojúhelníku, lichoběžníku, dokonce i oblouku a samozřejmě se vyrábějí i pro střešní okna. U těchto atypických řešení je sice plně funkční natáčení lamel, ale logicky omezené jejich vytahování.

Ceny a údržba

Ceny jsou samozřejmě odvislé od velikosti oken i jejich atypičnosti. Žaluzii s šíří lamel padesát milimetrů na okno o velikosti metr na metr pořídíte od zhruba 2600,- Kč, metr na metr a půl vás vyjde na asi 3800,- Kč a cena za žaluzie na balkonové dveře o rozměrech dva metry na osmdesát centimetrů se pohybuje od 4100,- Kč. Cenu vám v případě zájmu specializované firmy vyměří a vypočítají přímo podle vašich potřeb. Některé poskytují i výrazné sezónní slevy. K ceně je nutné ještě připočítat DPH a případnou cenu za montáž.

 

Pravda, bambusové žaluzie nepatří mezi zrovna nejlevnější, ovšem jejich dlouhá životnost, originalita, neotřelost a v neposlední řadě i příjemný vzhled za to dozajista stojí. Jako další plus je určitě jejich snadná údržba.

Stejně jako běžné typy žaluzií je snadno vyčistíte prachovkou, eventuelně speciálními prachovkami přímo určenými k čištění žaluzií. Vzhledem k tomu, že bambusové žaluzie nepřijímají vlhkost, nehrozí u nich tedy zkroucení, ani když je otřete vlhkým hadrem nebo parním čističem. Samozřejmě, že vám je vyčistí i kterákoliv úklidová firma.

Autor: Petra Martišková

Foto: archiv firem