Už při výběru byste měli mít jasno, že dřevo jako tradiční materiál není příliš vhodný například pro okna střešní nebo koupelnová. V podstatě všude tam, kde se dá předpokládat zvýšená vlhkost. Z dřevěných oken jsou dnes nejužívanějšími tzv. eurookna. Dnešní moderní dřevěná okna, která mají speciální zasklívací systémy a těsnění, a také kvalitní povrchovou úpravu a kování, mohou sloužit po mnoho let.
Okno tvořící součást vnější stěny dotváří charakter stavby a výrazně také snižuje tepelné ztráty. Dřevěná okna jsou vyráběná z kvalitně zpracovaného dřeva, které zaručuje vysokou stabilitu rámů oken a tím také jejich životnost. Všechny dřevěné části jsou už ve výrobě impregnovány proti hnilobě a plísním, dřevokazným houbám a hmyzu.
Při stavebních pracích by okna v žádném případě neměla přijít do přímého styku s vápnem, louhy, ropnými produkty, organickými ředidly, kyselinami nebo mědí. Po novém zabudování dřevěných oken je nutné postarat se o dobré odvětrání stavební vlhkosti. Je to důležité proto, aby se zabránilo poškození nátěru a nabobtnání dřeva, což by mohlo poškodit funkci kování. Nedostatečné větrání poznáte jednoznačně podle rosení skel.
Foto: MS Okna s.r.o.
Bez údržby to nepůjde
Dřevěné okenní konstrukce bývají většinou natřeny vodou ředitelným lakem nebo barvou s příměsí polyuretanu, které jsou snadno omyvatelné. Během používání je však nezbytně nutné tato okna průběžně ošetřovat speciálními přípravky na dřevo. Právě takto chráněná dřevěná okna vydrží při správné údržbě až 100 let.
Konzervace dřeva ve výrobě poskytuje dřevu jen časově omezenou ochranu. Aby byla zachována dlouhodobě povrchová úprava rámů a křídel dřevěných oken, je důležité provádět pravidelnou údržbu minimálně 2x ročně (vždy na jaře a na podzim) pomocí speciálních přípravků. Takzvané udržovací sety pořídíte přímo u výrobce či firmy, která montovala vaše dřevěná okna. Skládají se zpravidla z čističe a ochranného vosku, případně regeneračního mléka.
Před použitím těchto speciálních přípravků je třeba rámy a křídla oken umýt mýdlovou vodou a pak nechat uschnout. Na pravidelné omytí dřevěných prvků lze použít slabý roztok běžného saponátu. Ten postačí i k omytí okapnic a těsnění. Na čištění rámů a křídel dřevěných oken nikdy nepoužívejte ani zdánlivě jemné čistící písky, nejrůznější rozpouštědla, kyseliny, alkalické čističe a jiné agresivní materiály. Zabráníte tak neopravitelnému poškození lazury. Při mytí dřevěných oken také bedlivě sledujte a kontrolujte stav lazury, jestli není mechanicky poškozena a zda nedochází k matování povrchu.
Aby se zabránilo mechanickému a biologickému poškození je třeba ochranný nátěr obnovovat přibližně každých 5 až 6 let v závislosti na povětrnostních vlivech. Pokud tak neučiníte, můžete se dočkat nepříjemných komplikací v podobě poškozeného kování a závěsů oken, na některých místech se začne odlupovat sklenářský tmel apod.
Dřevěné prvky nejdříve omyjte saponátovým roztokem a nechejte dobře oschnout. Vnější stranu oken můžete lehce ošetřit brusnou kostkou a pak otřete suchou látkou. Na takto upravený povrch nanášejte štětcem na akrylátové barvy slabou vrstvu lazury v barevném odstínu, který je totožný s původním. Při 20°C bude nátěr suchý asi za 4 hodiny.
Drobné rýhy a promáčkliny (například po krupobití) lehce ošetříte brusnou houbou a pak přetřete lazurou stejně, jako při provádění obnovovacího nátěru. Hlubší poškození až do hloubky dřeva je třeba ošetřit základním lakem a po jeho zaschnutí přetřít i vrchní lazurou.
Kdo maže – ten jede
Kování u dřevěných oken je výrobci doporučováno minimálně 1x ročně namazat několika kapkami oleje (závěsy a uzávěry). Ošetřit místa kování můžete samozřejmě dle vlastního uvážení i častěji. Dbejte však na to, aby olej nestékal po vnějších plochách kování a neznečišťoval povrch výrobku. Suchým hadrem setřete přebytečné mazivo. Vyhýbejte se tukům kyselým nebo obsahujícím pryskyřici. Používejte zásadně čisticí a ošetřovací prostředky, které nenaruší ochranu proti korozi.
Co se starými dřevěnými okny
Při pravidelné údržbě jde o dokonalé umytí původního nátěru, odstranění odlupujících se částí a opravení poškozených míst. Povrch rámu okna je třeba zdrsnit a přetřít emailovou barvou. Tmel na vyspravení povrchu oken příliš nepoužívejte, protože tato místa pak hůře odolávají povětrnostním vlivům. Větší plochy původního nátěru odstraníte pomocí horkovzdušné pistole, nebo chemického odstraňovače. Pak je třeba okno přebrousit brusným papírem a omýt ředidlem. Připravený povrch je třeba nejdřív napustit zředěnou základní barvou na dřevo nebo rozpouštědlem. Pak přidejte 1 až 2 vrstvy základní barvy na dřevo.
Jednoduchá dřevěná okna lze vylepšit dodatečným zasklením, například skleněnou izolační vložkou, případně dalším sklem – přidanou vnitřní tabulí nebo také osazením druhých křídel z vnitřní strany okna. Docílíte tak výrazného zvýšení izolačních vlastností. Pokud už máte zdvojená okna, můžete jejich kvalitu zvýšit zabudováním třetího skla pomocí přídavného rámečku. Můžete také původní sklo vyjmout a místo něho vložit na míru vyrobené izolační dvojsklo.
Dřevěná okna jsou okna s tradicí a téměř stoletou životností. Působí hřejivým dojmem a díky použití přírodních materiálů jsou ekologicky přijatelná. Ale to vy už dobře víte, protože jste si je vybrali. Teď už ke spokojenosti zbývá jen pravidelná péče a ochrana.
Autor: Alexandra Rohanová