Takže na vás skutečně zbývá jen si vybrat. A to právě může být docela oříšek. Pojďme se společně podívat, jaké máte možnosti.
Pod pojmem sporák mají výrobci na mysli samostatně stojící troubu s varnou deskou, který je k dostání v několika šířích a to 50, 55 a 60 cm, ale i 90 či 120 centimetrů. Oproti vestavěným spotřebičům nabízí svým uživatelům podstatně nižší pořizovací náklady i možnost manipulace s nimi v případě stěhování podle potřeby. Nevýhodou je mezera, která vzniká mezi linkou nebo zdí a sporákem, která je dostatečně velká na to, aby se vám do ní dostalo poměrně hodně nečistot, ale příliš malá na to, abyste jí snadno udržovali v čistotě. Před tím než se vydáte do obchodu, měli byste si ujasnit, jaké funkce od sporáku očekáváte, také byste měli mít dobře změřené místo, kam jej hodláte umístit a v neposlední řadě je důležitý i typ přívodu, ať už je to plyn nebo elektřina.
Plynové sporáky
Plynové sporáky vyžadují samozřejmě připojení domu na plyn. Pořídíte je, pravda, levněji, snadno je zapojíte i odpojíte, ale vyhovovat vám vždy úplně nemusí i přes podstatně nižší spotřebu oproti sporákům elektrickým. Vaření na plynu je rychlejší, výhodou je skvělá regulace přívodu tepla i okamžitá intenzita ohřevu. Při výběru dbejte na kvalitní mřížky, které musí být maximálně bezpečné, zajišťují totiž stabilitu hrnců a pánví. Některé jsou rozděleny na dvě části a jsou tak snadněji udržovatelné.
Rozhodnete-li se pro plynový sporák, vždy vybírejte takový, který disponuje bezpečnostní pojistkou, která jakmile se z jakýchkoliv důvodů uhasí plamen, vypne přívod plynu. Tradičním výrobcem plynových sporáků je společnost MORA, která na náš trh dodává celou řadu zajímavých kousků. Jedním z nich je například volně stojící plynový sporák Mora MGI 52160 GW v bílé barvě s mechanickým – knoflíkovým ovládáním. Spotřebič disponuje grilem i otočným grilem, bezpečnostní pojistkou a čtyřmi hořáky. Zapalování je elektrické a je tedy nutné také připojení k elektrické síti. Plynová trouba o objemu 46 litrů má vnitřní osvětlení a bezpečnostní systém dvířek Standard Door s dvojitým sklem a reflexní vrstvou. Sporák pořídíte za zhruba 7300 korun. Stejně jako budete spokojeni s plynovou varnou deskou, můžete být nespokojeni s plynovou troubou. Velmi špatně totiž u ní lze regulovat ohřev pokrmů, ty bývají ohřívány pouze zespodu, pečení není rovnoměrné a často se tak může stát, že jsou na povrchu pokrmy nedopečené a na dně již připečené. Mnohé kuchařky si také stěžují na přílišné vysušení pečených pokrmů a pomáhají si vkládáním hrnců s vodou přímo do trouby během pečení. Máte-li tedy k dispozici přívod elektřiny i plynu, rozhodně neprohloupíte, pokud investujte do kombinovaného sporáku s plynovou varnou deskou a elektrickou troubou.
Sporáky Mora
Kombinovaný sporák
Kombinované sporáky jsou v kuchyních českých hospodyněk využívány nejčastěji. Kuchařky oceňují snadné ovládání i nesporné výhody plynových plotýnek a kvalitu elektrických trub. U těch je snadné regulovat teplotu podle potřeby i v průběhu pečení od padesáti do dvěstěsedmdesáti stupňů. Kvalitní elektrické trouby nabízí výběr typu ohřevu, ať už spodní, horní nebo kombinace obojího s možností grilování či ventilace horkého vzduchu. Elektrické trouby jsou dnes vybaveny celou řadou funkcí, které vám mají usnadnit práci i přípravu jídla. Takovým šikovným pomocníkem může být například teleskopicky výsuvný plech, který po otevření dvířek automaticky vyjede a zabraňuje tak nechtěnému popálení. K dostání jsou trouby s funkcí předehřevu, rozmrazování, s funkcí ochlazování dvířek, kterou ocení především rodiny s malými dětmi. Chcete-li si ušetřit práci s údržbou, vyberte takovou, která už má v sobě funkci samočištění. Na trhu najdete i trouby s mikrovlnným ohřevem, trouby, které si samy zváží chystaný pokrm a podle zadaného programu zvolí vhodný způsob i délku přípravy, nebo trouby parní, které ocení všichni milovníci zdravého životního stylu. Trouby s funkcí KeepWarm udrží váš pokrm teplý, dokud se nesejdou u stolu všichni i poslední opozdilý člen rodiny, horkovzdušné trouby pak nabízí komfortní pečení za pomoci ventilátoru, jež rozhání horký vzduch rovnoměrně po celém vnitřním prostoru trouby a vy tak můžete použít k pečení více plechů najednou. Samozřejmostí by měla být dětská pojistka. Při výběru kombinovaného sporáku si zjistěte, zda připojení vyžaduje zapojení do sítě na 230 V nebo na 400 V i to, jestli toto připojení doma vůbec máte. Jedinou nevýhodou elektrické trouby oproti plynové je docela jistě vyšší spotřeba energie.
Plynový sporák Mora MG51102GBR, kombinovaný sporák Gorenje K 779 E
Velmi zajímavým designovým kouskem je například elektroplynový sporák Gorenje K 779 E v nerezovém provedení s elektronickým ovládáním a elektrickým zapalováním. Multifunkční trouba o objemu 53 litrů nabízí klasický ohřev, infra gril, rozmrazování, horký vzduch, disponuje samočisticí funkcí, i teleskopickým výsuvem plechu. Jako příjemný doplněk pak jistě oceníte možnost úplného odejmutí dvířek pro jejich snadné vyčištění. Sporák patří do energické třídy A a pořídíte jej za zhruba 10 500 korun.
Kombinovaný sporák Candy TRIO 9501 X - nabízí plynovou varnou desku, elektrickou troubu a myčku nádobí v jednom, ušetří nejen místo ale i váš čas… 29 900 Kč
Elektrický sporák Amica C 6444 Di / 602CE3.434 TsKDOqSR - katalytické samočistící desky absorbují mastnoty a zabraňují tím usazování a vzniku nečistot v troubě. Dále má sporák otočný rožeň, horký vzduch a gril, sklokeramickou deska s Hi-light zónami, a to jak oválnou, tak dvojitou. 13 109 Kč
Elektrický sporák
Poslední možností, kterou máte na výběr je sporák elektrický. Počítat musíte s tím, že náklady na jeho pořízení jsou vyšší stejně tak jako náklady na spotřebu elektrické energie. Elektrická trouba je doplněna elektrickou varnou deskou. Ta může být s litinovými plotýnkami, sklokeramická, nebo indukční. Litinové plotýnky se dnes již tolik nevyužívají, ač je jejich pořizovací cena nejnižší. Jejich nevýhodou je dlouhé rozehřívání na provozní teplotu, s čímž jsou spojeny také vysoké náklady na provoz, a stejně tak je nepříjemné a hlavně v rodinách s dětmi i nebezpečné dlouhé chladnutí. Mnohem oblíbenější je sklokeramická deska. Plotýnky se zahřívají podstatně rychleji, a pokud investujete do vícezónových plotýnek, které se přizpůsobují velikosti použitého nádobí, pak nebude docházet ani k tepelným ztrátám.
Ovládání je možné jak mechanicky tak dotykem, ovšem u obou variant byste měli volit ty, které disponují dětskou pojistkou, neboť zapnutí je skutečně snadné. Sklokeramické desky se poměrně dobře udržují, některé jsou vybaveny funkcí rychlého rozehřátí. Vyzkoušejte třeba sklokeramický sporák Bosch HCE 744350 R s varnými zónami HighSpeed i ukazateli zbytkového tepla. Trouba nabízí osm druhů ohřevu včetně cirkulačního grilu, rozmrazování, 3D horko vzduchu nebo speciální program na pečení pizzy. Svým uživatelům nabízí také velkoplošnou zásuvku na nádobí, dětskou pojistku, elektronické hodiny a chlazení dvířek na maximální teplotu 50 stupňů. Sporák pořídíte za necelých 14 000 korun.
Další variantou je sporák se sklokeramickou deskou s indukčním ohřevem, která se poměrně rychle rozehřívá, díky speciálnímu způsobu ohřevu nedochází k úniku tepla a snadno se udržuje. Nevýhodou je nutnost použití speciálního nádobí, které musí být vodivé i vyšší pořizovací náklady. Nezapomeňte, že při koupi elektrického sporáku vás bude vždy zajímat energetická náročnost, která je uváděna na všech výrobcích. Na štítku byste měli najít údaj o spotřebě energie, o účinnosti i do které z energetických tříd je výrobek zařazen, přičemž třída A je nejúspornější.
Připravila: Petra Martišková