1. Udělejte si svůj vlastní výzkum.
Ještě před tím, než se setkáte se stavebníkem nebo architektem, vytvořte si svůj vlastní plán. Z internetu nebo časopisů si vystříhejte obrázky vaší ideální kuchyně, v úvahu vezměte rozvržení, barvu, spotřebiče, funkčnost, ale i drobné detaily v podobě doplňků. Obrázky si rozdělte do tří skupin: „musím mít“, „bylo by hezké“ a „jednou možná“.

2. Vezměte v úvahu účel prostoru.
Je kuchyně pro vás hlavním setkávacím místem celé vaší rodiny? Pořádáte často večírky a potřebujete místo na ubytování hostů? Jste mistrnou kuchařkou či kuchařem, který potřebuje ty nejšpičkovější spotřebiče a pomůcky? Tyto detaily architektovi pomohou navrhnout ten nejlepší design za účelem maximální funkčnosti. Rovněž vezměte v úvahu stupeň aktivity ve vaší kuchyni. Aktivní čtyřčlenná rodina znamená větší zátěž než u svobodného mládence. Pro to zvolte takovou podlahu, která patřičnou zátěž snese.


Foto: Alin - moderní byt

3. Nezapomeňte na základní technické záležitosti.
Když si budete vizualizovat svou vysněnou kuchyni, určete si nejlepší umístění pro dřez, kde potřebujete zásuvky a pokud dům stavíte, tak kde budou okna nebo dveře. Až budete mít jasno v těchto bodech, můžete se pustit do samotného návrhu kuchyně.

4. Maximalizujte prostor.
Využijte každého volného čtverečního centimetru ve vaší kuchyni. Pokud nebudujete přístavek, stále můžete získat prostor během renovace stávajících skříněk až do stropu. Využijte i volného rohu, který vám může sloužit k přípravě pokrmů.

5. Plánovací fázi neuspěchejte.
Vaše instinkty vás budou hnát dopředu a budete mít touhu konečně přiložit ruku k dílu, dejte si ale na čas. Znovu a znovu si představujte, jak váš návrh bude vypadat v reálu. Představujte si, jak kuchyni používáte, jak v ní provádíte jednotlivé úkony. Každá změna během samotné renovace vás bude stát peníze a čas, proto si vše důkladně promyslete ještě před započetím prací.

6. Připravte si rozpočet.
Pracujte úzce se svým architektem nebo stavitelem a stanovte si reálný rozpočet, pro jistotu o 10 procent vyšší, což pokraje vedlejší výdaje na pokrytí nečekaných změn a přídavků, které se během renovačního procesu mohou objevit.

7. Nepřehlédněte detaily.
Pokud si najímáte stavební firmu, nechte si všechny detaily renovačního procesu napsat a to ještě před tím, než podepíšete smlouvu. A neplaťte, dokud všechny práce nebudou hotovy.

8. Schovávejte si všechny účtenky.
Mělo by to být samozřejmé, ale pro jistotu to připomínáme - všechny účtenky si uchovejte ve speciálních deskách pro pozdější možné reklamace.

Autor: Jana Tržilová