Ne nadarmo jim designéři při svých návrzích věnují patřičnou pozornost. Zaměřte se na ně i vy. Ty tam jsou doby, kdy jsme na linkách měli jakési kulaté polozavřené vydlabané úchyty, za které jsme se snažili otevírat skříňky a přitom si neulomit nehet. Dnes je na trhu skutečně velké množství nejrůznějších úchytů, madel nebo klik v tom nejrozmanitějším barevném provedení, v různých tvarech, typech, materiálech i značkách.

Design jako od odborníka

Na výběr úchytů nemusíte hned zvát bytového architekta, aby vám příjemně doladily interiér. Postačí dodržet pár základních pravidel a vystačíte si úplně sami. Na trhu jsou běžně k dostání úchyty dřevěné, kovové i plastové. Než se vydáte do obchodu, zvažte i praktickou stránku věci. Pokud totiž máte doma malé děti a milujete nerez a leštěné kovy, které vypadají ve správné kombinaci skutečně úchvatně, měli byste se vyzbrojit i pořádnou zásobou hadrů a přípravků na leštění nerezu. Lesklé plochy těchto madel, klik a úchytů nevydrží lesklé dlouho, zvláště pak neodolají všudypřítomným dětským prstíčkům. Stejně tak byste měli ladit velikost madel k velikosti kuchyně. Máte-li kuchyň menších rozměrů nebo přímo miniaturní, na velká madla rovnou zapomeňte. Zbytečně by kuchyň opticky ještě zmenšila. Raději sáhněte po menších, která mají opačný efekt. Pamatujte také, že v jednoduchosti je krása a máte-li již hodně zdobenou samotnou kuchyňskou linku, pak k ní volte raději jednoduchá madla a úchyty. Velmi oblíbenými jsou v posledních letech úchyty zvané hrazdy, které jsou k dostání v povrchových úpravách chróm, satén nebo nikl a které díky své jednoduché a hladké linii dotvoří každý interiér.

Jaký vybrat materiál?

Nespornou výhodu máme ve skutečně širokém výběru materiálů, ze kterých se madla a úchyty vyrábějí. Asi nejběžnější a nejvyužívanější je v současnosti nerezavějící ocel, která je velmi odolná vůči mechanickému poškození, nicméně, jak již bylo zmíněno, je poměrně náročná na dokonalou údržbu. K dostání jsou i jiné materiály, od oceli, přes mosaz, která je velmi efektní, až po bronz, který je nejen velmi odolným materiálem a madla a úchyty z něj jsou téměř nezničitelné, ale také stárne s patinou, která dodá velmi luxusní a jedinečný vzhled. Ovšem v tomto případě musíte počítat s poněkud vyššími pořizovacími náklady. Jestliže vás tlačí finance, pak je pro vás výhodnější použití hliníkových slitin, které jsou také díky své tvrdosti velmi odolné a mají dlouhou životnost, ale finančně nejsou tak nákladné jako jiné kovy. Kovová madla a úchyty se hodí téměř ke každému povrchu, ať už jde o povrch v klasickém dřevěném provedení, nebo lesklém, s kovem se nikdy nezmýlíte. Nezastupitelné místo má stále nejen v kuchyni dřevo. Je cenově poměrně dostupné, jeho nevýhodou však je oproti kovům poměrně krátká životnost. Vybírat však můžete také z různých designů, tvarů i barev. Jejich využití není tak pestré a široké jako u kovových kolegů, pořídíte si je spíše zase ke dřevu, ke kovovým povrchům, ani k lesklým se příliš nehodí. Ovšem to už samozřejmě záleží jen a jen na vás a vašem vkusu.

Funkčnost především

Při výběru úchytek a madel mějte na paměti také jejich funkčnost. Nemají jen dokreslovat a ozdobovat celkový vzhled skříněk, ale také se s nimi musí skříňky dobře a snadno otevírat. Měli byste si proto vyzkoušet jejich velikost, jak vám padnou do ruky, zda jsou v dostatečné vzdálenosti od povrchu linky, abyste jimi pohodlně prostrčili prsty a nemuseli otevírat skříňku malíčkem. Neměli by být také příliš těžké, zbytečně by byl zatěžován nábytek, zvláště pokud jej nemáte z masivu, ale zvolili jste jen lamino. Možností je také zabudovat úchyty dovnitř desky, což se nepříliš často využívá, zvláště proto, že jste potom omezeni k nákupu stejných madel již po celou dobu, co dané skříňky máte.

Pokud renovujete starou kuchyň a chcete vyměnit úchyty, pak než se vydáte do obchodu, vždy byste měli znát jejich rozteč. Což je v podstatě délka mezi šrouby, kterými je úchytka přichycena. Změříte jí od středu jednoho šroubu ke středu druhého šroubu. U popisu úchytek od výrobce se pak většinou setkáte se třemi čísly, přičemž zpravidla první označuje průměr úchytky, druhé zmíněnou rozteč a třetí pak celkovou délku. Pořídíte je v každém obchodě pro kutily a zahrádkáře, dále pak v prodejnách nábytku, nebo v kuchyňských studiích. Dřevěné jsou k dostání velmi často také přímo u truhlářů. Za dřevěné madlo zaplatíte od dvaceti korun podle tvaru a velikosti. Jednoduchý dřevěný knop pak stojí asi dvanáct korun, zatímco kovový od 30 korun. Hrazda v provedení chrom, satén nebo nikl vás vyjde na zhruba 59 korun, běžná madla v různých tvarech v kovovém provedení pořídíte od 30 korun za kus. Dodávány jsou v samostatných ochranných sáčcích po jednom či dvou kusech spolu s připevňovacími šroubky. Maminky malých dětí ocení jistě na dětské šatní skříně nebo šuplíky úchytky s nejrůznějšími zvířátky, auty, mořskými plody, které jsou na našem trhu také k dostání. Pořídíte je podle velikosti, barevnosti i propracovanosti od zhruba 130 korun za kus. Zadlabávací úchyty vás vyjdou na 135 korun. Pořídit si můžete také úchytky na hranu, které jsou velmi jednoduché na připevnění a nemusíte přitom ničit povrch dvířek. Seženete je za 35 korun, ovšem za úchytky na hranu, které se připevňují za pomocí drážek, si připlatíte, vyjdou vás asi na 460 korun.

Připravila: Petra Martišková

Foto: archiv firmy Hettich