Díky jejich společnosti je nám dobře, podle odborníků dokonce minimalizujeme riziko vzniku infarktu nebo srdečních onemocnění, pokud máme zvířecího přítele, avšak zvířata vyžadují také maximální péči. A to i proto, že jsou velmi často původci nepříjemných onemocnění a chorob, mohou do našich příbytků zanést nepříjemné roztoče a bakterie, které nám život okamžitě znepříjemní.

Nebezpečí, jež nám hrozí

Asi nejdiskutovanější a nejznámější je riziko chovu koček u těhotných žen. Kočky, jak známo přenášejí velmi nebezpečné onemocnění – toxoplazmózu, která se u kočky rozvine, pokud se živí lovením myší, nebo sežere nakaženého ptáka. Ovšem nutno podotknout, že se tak stává pouze u koček, které nejsou ryze domácí, a pouštíte je pravidelně ven. Domácí kočky, které dostávají granule nebo kočičí konzervy nemají v podstatě jak se nakazit. Pokud chcete zabránit i tomu minimálnímu riziku nákazy, vždy používejte při čištění kočičího záchodku rukavice a dodržujte důsledně hygienu. Domácí zvířata přenášejí celou řadu těchto zoonóz. Dosud jich bylo identifikováno na dvě stě různých druhů. Jsou přenášeny ze zvířete na člověka při přímém kontaktu se stolicí nebo při pokousání či poškrábání. U člověka také většinou nákaza končí. Mezi lidmi jsou nepřenosné, s výjimkou možnosti přenosu z těhotné ženy na plod. Nakažení se přihlásí nejčastěji v podobě horečky, zvětšení lymfatických uzlin v blízkosti místa poranění - to především u tularémie přenášené kočkami. Leptospirózou vás mohou nakazit myši, krysy a potkani a poznáte jí podle urputné bolesti bolest hlavy, zvracení, ztuhlosti šíje, poruchy rovnováhy a světloplachosti vedoucí často k zánětu mozkových blan. Kampylobakterióza se projeví průjmem a zvracením a nejčastěji se jí nakazí děti při hře se štěňaty nebo koťátky. Ptáci přenášejí chlamydie, které mohou způsobit u člověka ornitózu nebo tularémii. Samostatnou kapitolou jsou alergie na srst nebo roztoče, kteří rádi přebývají v huňatých kožíšcích domácích mazlíčků.

Hygiena je nezbytnou nutností

Samozřejmě, že všechny problémy a rizika nákazy lze minimalizovat dodržováním důsledné hygieny i základních pravidel:

- Vždy důkladně čistěte kočičí záchodky i klece ptáků, či obydlí myší, křečků a potkanů. Při úklidu používejte rukavice a po něm si důkladně umyjte ruce.

- S parazity vám pomůže každý veterinář. Metody odčervování jsou velmi šetrné a cenově dostupné. Veterinář předepíše vašemu mazlíčkovi pilulky, které podle potřeby podáte buď jednou, nebo v několika dnech za sebou. Celou proceduru je možné v pravidelných intervalech opakovat. K dostání jsou také účinné spreje.

- Domácí zvířata vás mohou potrápit také plísněmi. Pokud se vám na kůži po kontaktu s domácím mazlíčkem objeví fleky, může jít právě o plísňové onemocnění, nikoli o alergii, jak se mnozí domnívají. Nejčastějším plísňovým onemocněním bývá dermatofytóza, kterou se velmi snadno nakazí malé děti, starší lidé a osoby s oslabeným imunitním systémem. Projevuje se velmi svědivými fleky, které bývají často zarudlé a zpravidla se vyskytují na rukou, obličeji nebo lýtkách. Léčba tohoto onemocnění je velmi náročná a vyžaduje dlouhý čas na rekonvalescenci. Je proto lepší se plísním u zvířat vyhnout. Pokud máte podezření na plísňové onemocnění domácího mazlíčka, rozhodně neváhejte a vydejte se k veterináři. Ten vám předepíše potřebná antimykotika, která mohou být jak ve formě mastí, u nichž ovšem hrozí, že si je zvíře slízne, nebo perorální roztok. Existuje také celá řada šamponů, sprejů a dokonce je možné proti některým plísním nechat zvíře očkovat. Po prodělání plísňového onemocnění zvyšte hygienu na maximální možnou mez. Je nezbytně nutné důkladné vyčištění celého příbytku, jak zvířecího, tak vašeho včetně desinfekce.

- Hygiena by měla být prvořadá nejen v podobě úklidu, ale také coby návyků zvířat. Naučte je co nejrychleji vykonávat potřebu na k tomu určené místo, které udržujte v maximální čistotě. Pro kočky pořiďte kvalitní stelivo, stejně tak i křečkům, potkanům, myším a ptákům, které pravidelně vyměňujte, jinak vás začne omezovat nepříjemný zápach,

Proti zápachu můžete bojovat nejrůznějšími přípravky, takový Likvidátor zápachu Subio lze použít na jakékoliv materiály, které přišly do styku s kočičími nebo psími výkaly. Použít se dá i na kočičí záchodky, kde odstraňuje nepříjemný zápach a zároveň prodlužuje dobu výměny náplně. Přípravek je netoxický, neškodí ani vám ani zvířatům, pořídíte jej za devadesát korun. Od stejné společnosti pořídíte i Likvidátor zápachů z křečků a morčat, který efektivně odstraní, nikoliv překryje zápach nejen z výkalů, ale také z rozkládající se potravy. Pořídíte jej za šedesát korun. Oba přípravky jsou čistě ekologické.

Účinně se dá bojovat i proti roztočům, kteří rádi přebývají v huňatých kožešinách domácích zvířat. Na trhu jsou k dostání přípravky v podobě insekticidních šamponů nebo sprejů, které je nutné pravidelně na zvíře aplikovat. Roztoči totiž mohou způsobovat velmi nepříjemné potíže nejen nám lidem, ale také samotným zvířatům. Často jim způsobují problémy v podobě zánětu zvukovodů, vzniku bolestivých puchýřů, bakteriální nebo plísňové infekce. Proti úporným roztočům může veterinář nasadit také kortikoidní masti. U člověka jde nejčastěji o alergické projevy typu slzení, kýchání, kašle nebo záchvatů dušnosti.

Problém zvaný alergie

Alergie se stávají nedílnou součástí našich životů. Ať už se odborníci shodují či nikoliv, jedno je jisté. S alergiemi se potýká stále větší množství lidí, včetně našich nejmenších. A valná většina alergií je v přímé souvislosti s chovem zvířat, ať už jde o alergii na roztoče nebo na chlupy či srst domácích mazlíčků. Ale neznamená to, že se musíte hned zvířete vzdát a dát jej pryč. Ač od každého lékaře uslyšíte, že je nutné zamezit jakémukoliv kontaktu se zvířetem, nemusíte zvířátka odložit, ale je nezbytné dodržovat základní pravidla. Jedním z nejdůležitějších je zamezit zvířeti v přístupu do místností, kde spíte vy, nebo vaše děti. Stejně tak zabraňte tomu, aby zvířata odpočívala na sedací soupravě nebo židlích. Měli byste investovat do skutečně kvalitních vysavačů, vhodné jsou ty s několika filtry a možným vysáváním do vody. Nahraďte v bytě koberce raději linem nebo plovoucí podlahou a vytírejte každý den. Naučte se také pravidelně zvíře koupat, ideálně jednou až dvakrát týdně. Pokud ještě zvíře nemáte, je vhodné si před jeho pořízením nechat udělat testy na alergii, zamezíte tak zbytečným nepříjemnostem v podobě zbavování se malého štěněte nebo kočky, ke kterému jste si již vy i vaše děti vypěstovali vztah. Pokud už zvíře máte a alergie se projevila natolik velkou silou, že jej musíte dát pryč, musíte po něm důkladně vyčistit byt. Alergie se může projevovat ještě dlouho potom, co s vámi zvíře nebydlí, neboť v bytě mohou být stále přítomné chlupy nebo roztoči. Stejně tak si ale můžete přinést alergeny z obyčejné procházky venku parkem.

Připravila: Petra Martišková