Velikost akvária

Velikost akvária se zpravidla odvíjí od vašich finančních i prostorových možností. Obecně však platí, že čím větší nádrž zvolíte, tím snažší je péče o něj. Voda si lépe udržuje svou teplotu a vytváří tak vyrovnanější vnitřní biosystém. Patříte-li mezi začátečníky, doporučují odborníci zahájit akvaristickou kariéru alespoň se stolitrovým akváriem.  

Tvar nádrže

Vedle estetických a cenových možností vybírejte tvar akvária především s ohledem na jeho praktičnost. Nádrž musí být při čištění i krmení snadno dostupná a měla by zároveň zabránit zbytečnému usazování nečistot. Z tohoto pohledu se jako nejpraktičtější jeví klasické kvádrové nádrže. Zajištění snadného přístupu platí i pro umístění akvária. To by mělo stát na světlém místě, avšak v dostatečné vzdálenosti od topení a dopadajících slunečních paprsků, aby nedocházelo k přehřátí vody v nádrži. Z estetických, ale i praktických důvodů se doporučuje umístit akvárium ke stěně.

Technické vybavení

Nádrže můžete pořídit samostatně, ale k dostání jsou i celé komplety s potřebným technickým vybavením. Jeho nedílnou součástí jsou filtry, osvětlovací tělesa s dostatečným výkonem, topná tělesa (ideálně s termostatem) a teploměr. Dále budete potřebovat síťku k odstraňování nečistot, odkalovač k čištění dna a různé přípravky k úpravě vody. Pravidelně byste měli s ledovat i tvrdost vody a pH.

Druhy rybiček

Ačkoliv je v zásadě možné kombinovat různé druhy, začátečníkům doporučujeme začít u jednoho a svůj chov postupně rozšiřovat. Ideální je tak zvolit běžné a méně náročné druhy, jako jsou hejnovité parmičky a neonky, které se vysazují minimálně po deseti kusech, živorodky nebo kardinálky. Ještě než si rybičky pořídíte, zjistěte si o vámi vybraném druhu maximum informací a zajistěte jim vhodné podmínky, které budou splňovat veškeré nároky na chov.    

Dekorace a doplňky

Rybičky však nejsou všechno. K vnitřnímu vybavení akvária patří především substrát (nejlépe hrubozrnný říční písek), dekorace a rostliny, které udržují čistotu vody a zároveň plní i estetickou funkci. Nejčastěji se pěstují mokřatce, šípatky nebo anubisy, jejich výběr však záleží na druhu ryb, které akvárium obývají. Jako dekoraci pak můžete zvolit oblé kameny, okrasné hliněné nádoby či kořeny, jež zároveň rybičkám poskytují vhodný úkryt. Ať už vaše akvárium vybavíte jakýmkoliv doplňkem, musí být pořízen v akvaristice. V žádném případě do něj nevkládejte nic z nedalekého rybníka či potoka.  

S výběrem vhodného akvária i jeho vybavením vám poradí v akvaristice. Nezapomeňte se také zásobit odbornou literaturou.   

Autor: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: rybičky.net, akvárko.cz