Vánoční inspirace – jak si vyrobit adventní věnec

19.11.2021

Klasické adventní věnce odpočítávají svými svíčkami týdny do Štědrého dne a zdobí okna, dveře, ale i stoly. Dají se zavěsit do obývacího pokoje pod lustr, a být tak dekorativním prvkem stejným, jako měli naši předci.

Kořeny tradice adventního věnce sahají do první poloviny 19. století. Nejstarší písemná zpráva o adventním věnci pochází z roku 1838 z bohatého přístavního města Hamburku. Teolog Johann Heinrich Wichern tehdy nade dveře sirotčince, pověsil na počátku adventu velký věnec vyřezávaný ze dřeva a každý den na něj umístil jednu zapálenou svíci. Pod věncem stála pokladnička, do které mohli lidé dávat milodary pro opuštěné a osiřelé děti. Časem se zvyk ze severního Německa rozšířil l za hranice německy mluvících zemí. Adventní věnce se pak nejen vyřezávaly ze dřeva a barvily na zeleno, ale zhotovovaly se také ze zelených větviček jehličnanů. A symbolika věnce? Plamen svíček připomínal Krista jako světlo ozařující plamenem lásky každého člověka. Poněvadž adventní čas začíná čtvrtou nedělí před Vánocemi, ustálil se počet svící na adventním věnci na čtyřech. Každou adventní neděli se jedna z nich zapálí.

Vyrábíme adventní věnec

Vánoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanského světa a jejich příchod doprovází sváteční atmosféra prakticky po celý měsíc. Adventní období je mimo jiné také znamením, že můžeme začít s výzdobou bytu. Nabízíme vám jednoduchý návod, jak si takový adventní věneček vyrobit. Právě v duchu tradic jsme zvolili klasický styl v příjemných teplých barvách s voňavými a křupavými ozdůbkami, jako jsou oříšky a skořice …

Co budeme potřebovat
Než se pustíme do výroby, obstaráme si korpus - základ věnečku (může být slaměný či polystyrénový), pásku nebo krepový papír na omotání věnečku, větvičky z túje, jehličnanů nebo jiných stálezelených dřevin, vázací drát v zelené barvě, čtyři pěkné svíčky a bodce na upevnění svíček. K ruce si připravíme i nezbytné nářadí jako jsou zahradnické nůžky nebo kleště na drát, nožík na řezání větviček, lepicí pistole a nůžky na úpravu stužek či drobnějších dekorací.


Foto: darringgourmet.com

Základ věnce
Korpus věnečku omotáme páskou nebo krepovým papírem, konce připevníme drátem nebo přilepíme lepicí pistolí. Větvičky jehličnanů a túje nastříháme na délku cca 10-15 cm a ty připevníme k věnci drátem tak, aby se navzájem překrývaly a drát zakryly. Nejprve na korpus přiložíme začátek drátu a pak na něj položíme několik větviček, které si složíme do malého svazečku.
Prsty jedné ruky svazek přidržíme a druhou rukou upravíme tak, aby větvičky rovnoměrně pokrývaly vnitřní, vnější ale i vrchní stranu korpusu. Správné rozložené větvičky pak drátkem omotáme a přiložíme další svazek. Nejlepší postup je svazky pokládat trochu přes sebe, jako šupiny. Tak postupujeme po obvodu celého korpusu. Při ukládání posledního svazku musíme být obzvlášť pozorní, a drát dobře skrýt pod větvičky, aby nebyl mezi jehličím vidět.

Zdobení a dekorace
Než bodce na svíčky umístíte na věnec, nahřejte hrot a svíčku nasaďte. Při další manipulaci pak svíčky neprasknou a v bodci dobře drží. Do prostoru mezi svíčkami nalepíme tradiční skleněné či plastové vánoční ozdoby, ořechy, šišky, sušené květiny, trávy, kousky skořice, korálky, stužky či stříbrné nebo zlaté drátky. Vždy postupujeme od největších po nejmenší. Na dozdobení věnce použijeme andělské vlasy, jemný měděný drát, korálky navlečené na drátě, barevné tkaničky, případně stužky, mašle nebo lýko.

Přírodní charakter věnci dodají kousky sušeného ovoce - meruňky, ananas, banány, papája, rozinky, skořice, hřebíček a hvězdičky badyánu Vždy však pamatujeme na to, aby ozdůbky byly umístěny v bezpečné vzdálenosti od svíčky.

Pár nápadů nakonec

Při výzdobě bereme v úvahu, pro koho a do jakého prostředí je věnec určen. Zda bude viset na vstupních dveřích, viset pod lustrem či dekorovat sváteční stůl.
Například adventní věnec do dětského pokoje můžeme omotat celofánem a na ozdobu použít barevné "gumové" nebo "pěnové" bonbony, drobné hračky nebo popcorn - ty lze lepit i karamelem.


Foto: goodideasforyou.com

Pokud máme zájem o ozdobu vánočního stolu s živými květinami, není nic jednoduššího, než připravit věnec z břečťanu, barvínku a barevných květů, například minirůží a alstroemérií. Také se velmi dobře hodí chryzantémy, protože vydrží dlouhou dobu svěží. Základem takového věnce musí být pěnová hmota dostatečně namočená ve vodě. Vodu musíme pravidelně dolévat a doporučuje se přidat i výživu pro řezané květiny. Stejným postupem je možné vytvořit i svícen nebo ozdobné aranžmá.

 

Autor: Irena Forejtová

Foto: autorka a Holandská tisková kancelář