Tmel se hodí mít v domácnosti vždy po ruce. Jde o úžasný materiál, který by se dal nazvat jakýmsi specialistou na první pomoc. V současné době jsou k dostání tmely, které po nanesení zůstávají trvale pružné. Proto se vám nestane, že by hmota zatvrdla a později z opravovaného předmětu vypadla, nebo se vydrolila, tak jako je tomu například u sádry. Tmely seženete hned v několika barevných variantách. Pokud se vám nepodaří sehnat přesnou barvu tmelu, jaký má spravovaný materiál, nemusíte propadat panice – určité tmely je možné přetřít jakoukoliv barvou.

Poradí si se vším

Je dobré mít doma ve výbavě univerzální tmel, který vám pomůže bleskově opravit téměř jakékoliv materiály. Hodí se na opravy povrchů materiálů z kovu, plastu, dřeva, keramiky a je možné jej nanášet i na mokré povrchy. Oproti specializovaným tmelům je sice o něco dražší, ale jeho výhodou je jeho multifunkčnost. Můžete jej tak využít při všemožných běžných opravách.

Pokud daná oprava až tak nespěchá, můžete si pro dokonalý výsledek pořídit některý ze speciálních tmelů. Ty se prodávají v plechovkách, kbelících, kartuších nebo v aplikačních stříkacích pistolích. Při tmelení malých prasklin můžete natírat za pomoci vlastního prstu nebo štětce, pokud je však třeba zatmelit větší spáry, je dobré tmel aplikovat pistolí nebo tvrdou špachtlí. Jestliže je daná spára až příliš hluboká, je nutné tmel nanášet v etapách.

Jaký tmel vybrat?

Akrylový tmel – jeho použití se hodí jak na exteriéry, tak i do interiérů, je možné jej přetřít barvou a k dostání je i v brousitelné podobě. Nejlépe se hodí k zatmelení spár mezi různými materiály. Zacelíte s ním například praskliny mezi rámy oken a stěnou, mezery mezi sádrokartonem a zdivem, otlučené zdi i malé prasklinky v omítce.

Silikonový tmel – nejčastěji bývá využíván v koupelnách, kde slouží hlavně k zatmelení spár mezi dlaždicemi a sanitou, k lepení zrcadel a využijete jej i na opravy gumových těsnění při protékání. Není možné jej přetřít barvou, proto se vyrábí také v transparentní, tedy průhledné podobě.

Střešní (plastický) tmel – používá se hlavně k opravám střech, protože je odolný vůči vnějším podmínkám. Můžete s ním však opravit i praskliny ve dřevě, v betonu, cihlách nebo kovových obkladech komínů. Dokáže zatmelit také atiky, parapety, okapy, šindele nebo světlíky.

Tepelně odolné tmely – jde o tmely, které jsou odolné vůči vysokým teplotám. Nejodolnější jsou kamnářské tmely, které vydrží teplotu až 1200 ˚C. Hojně se využívají zejména v interiérech na opravy okolí kamen nebo trouby, ale je možné je využít také v exteriérech na zacelení prasklin okolo krbů nebo k opravám grilů.

Tmely mají obecně široké možnosti použití, proto je možné je aplikovat v interiérech i exteriérech. K dostání jsou tmely pro lepení keramických a nasákavých obkladů i tmely pro lepení betonu nebo třeba desek z přírodního kamene. Stačí si jen vybrat, co konkrétně potřebujete. Tmely pro konkrétní povrchy mají vlastnosti přesně vyvinuté k úpravě daného materiálu. Využít tak můžete například tmel na dřevo, který obsahuje dřevní moučku. Výhodou je, že vytvoří povrch, který je nejvíce podobný tomu dřevěnému a zároveň splyne s organickým materiálem, čímž ho lépe vyztuží. Nebo třeba akrylátový štukový tmel zase svou strukturou výborně imituje omítku, protože obsahuje jemný písek. Vlastností těchto speciálních tmelů je tak dobré využívat a nespoléhat se pouze na univerzální tmel. Stačí jen navštívit některý z marketů pro kutily, kde vám s výběrem jistě dobře poradí.

- jap -

Námět a foto: OBI