Zdeněk Filipský, majitel firmy FILKO, koupil pilu v Lesonicích od restituentů v roce 2007 a od té doby ji neustále modernizuje. Díky modernizacím i opatřením v oblasti úspor energie jede i v dnešní době, kdy mnoho pil výrobu omezuje, pila na 100 %. Což oceňují nejen zákazníci, ale také zaměstnanci, kteří cítí, že nejsou jen výrobním prostředkem, ale jsou součástí stabilního týmu a takříkajíc patří do rodiny FILKO.
O aktuální situaci na trhu i novinkách ve firmě jsme si povídali s majitelem Zdeňkem Filipským a jeho synem Jakubem, který firmu již několik let vede spolu se svým tatínkem.
Nejprve Covid, pak válka na Ukrajině a s tím spojené vysoké ceny energií a vysoká inflace. Aktuální složitá ekonomická situace se dotýká také stavebnictví. Jak to ovlivňuje vaši firmu?
Zdeněk: Odpověď má dvě roviny. Nejprve přišel Covid, kdy celý pilařský segment zažil bezprecedentní vlnu poptávky a všem se dařilo víceméně samo. V současné době je situace jiná. Máme zprávy z konkurenčních firem, že většina pil krátí směny, popřípadě dokonce propouštějí. Nám se i nyní daří nad očekávání dobře. Výpadek ve velkoobchodu jsme nahradili maloobchodními zakázkami. Aktuálně se potýkáme spíše s tím, že spousta malých zakázek vytváří větší nápor na firmu a zejména na některé zaměstnance. Je totiž velký rozdíl, jestli připravujeme jednu velkou zakázku, nebo deset malých. Příprava i administrativa je daleko větší. Díky modernizaci, která se netýká jen strojního vybavení, ale právě také automatizace a organizace práce, se nám to daří v klidu zvládat. Chce to sice jiný přístup, ale stojí to za to a zákazníci nám to dokazují tím, že se vracejí.
Víte, proč zákazníci chodí právě k vám a nevyberou si nějakou jinou pilu nebo dřevoprodej?
Jakub: Pravděpodobně proto, že jim jdeme naproti. Když jsem v roce 2019 přišel do firmy, podporu maloobchodního prodeje jsme si stanovili jako jednu z priorit. Během covidu to sice moc nedávalo smysl, ale čas ukázal, že to bylo dobré rozhodnutí, ze kterého nyní těžíme. Kromě toho jsme během covidu nezdražovali na tržní ceny jako ostatní pily, ale nadále jsme určovali ceny nákladově. Tím jsme si udrželi všechny dosavadní velkoodběratele a získali jsme ještě řadu nových.
Můžete nám přiblížit, jak konkrétně jdete zákazníkům naproti?
Jakub: Např. prodej některého řeziva funguje samoobslužně, a tak si palubky nebo trámy zákazníci vyberou v klidu sami jeden kus po druhém, což je důležité zejména u palubek. Zákazníci většinou přijíždějí s nějakou představou, jak má stěna nebo podlaha vypadat. U nás si prohlédnou každé jednotlivé prkno, naloží a zaplatí. Nekupují balík zalisovaný do igelitu, kde nevidí dovnitř. Všechno řezivo je přehledně roztříděné na regálech, takže jste jako v obchodě.
Máme samozřejmě také e-shop, kde si můžete vybírat a nakupovat v klidu doma nebo v kanceláři firmy.
Investovali jsme také do úsporných opatření na straně energií a zhodnocení dřevního odpadu. To nám teď velmi pomáhá držet ceny rozumně nízko. Zpracujeme nebo prodáme ke zpracování vše a nevyhodíme ani třísku.
Z čeho jste modernizaci financovali?
Jakub: Původně jsme chtěli využít dotace z Evropské unie na průmysl 4.0, které byly avizované již v roce 2019. Pak přišel Covid a hned poté válka na Ukrajině a z dotací sešlo. Když vloni konečně byly vyhlášeny dotační výzvy na pořízení nové technologie dřevozpracujících podniků, věděli jsme, že období nákupu nových technologií, a tím i rozšiřování výroby, již pominulo a přišlo období úspor. Již před válkou jsme měli rozjednanou stavbu fotovoltaické elektrárny na střechách areálu pily, na kterou čerpáme dotaci z Evropské Unie. Pak jsme dali dohromady několik dalších úsporných opatření, na které se dotace nevztahovaly, a ty jsme financovali z vlastních zdrojů.
Jak se vám daří vzdorovat konkurenci? Nejste v oboru jediní a navíc řezivo nabízí i velké obchodní řetězce pro kutily a řemeslníky?
Zdeněk: Při prodeji řeziva se jedná o poměrně objemné produkty, u kterých nedává smysl přeprava na dlouhé vzdálenosti a svojí povahou jsou tedy dost regionální. Většinu našeho řeziva prodáme velkoobchodně – tesařům a ostatním dřevozpracujícím podnikům, které mají naše výrobky jako vstupní polotovar. Pro ně se snažíme být zajímaví zejména kvalitou a spolehlivostí dodávek. Pila už v době, kdy jsme ji kupovali, měla věhlas dobré kvality a my se velmi snažíme tuto reputaci udržet.
Druhou skupinou našich odběratelů jsou koncoví zákazníci, u kterých si svým způsobem konkurujeme s hobbymarkety. U nás se zákazníkům jednoznačně dostane lepší kvality produktů za nesrovnatelně nižší cenu. Rádi bychom byli pro lidi z regionu, kteří si třeba staví pergolu, králíkárnu nebo dřevěný plot, první volbou.
Řezivo se tedy nevyplatí vozit na delší vzdálenosti?
Zdeněk: Ano, do značné míry je tomu tak. Ale týká se to pouze stavebního řeziva – hranolů, střešních latí, prken. Jiná situace je u palubek, které mají vyšší přidanou hodnotu. Tam se cena (individuální) dopravy dokáže ztratit i při delších vzdálenostech. Naše palubky mají po okolí věhlas, protože je vyrábíme trochu jinak, než ostatní.
V čem jsou vaše palubky jiné?
Zdeněk: Vyrábíme je z horních částí stromů, kde je hodně větví a palubky mají velmi hezkou kresbu. Naopak když jsou palubky vyrobené ze spodních částí stromů, což mnoho firem dělá, tak vypadají jako z plastu, tedy kresba na nich není skoro žádná. Pak oproti ostatním výrobcům v místech vypadaných suků děláme truhlářské vysprávky - díru po suku v palubce odvrtáme a dáme tam zátku z větve. Z větší vzdálenosti si toho ani nevšimnete, vypadá to přirozeně a zákazník dostane prvotřídní produkt.
U palubek z hobbymarketu budete muset značnou část vyřadit - kvůli ceně se dostávají s kvalitou až na hranu toho, co povoluje norma.
Řada zákazníků v tom možná tápe, jak se vlastně správně měří plocha palubek? Započítává se do celkové plochy i ta část, která do sebe zapadne a vlastně zmizí, tedy péro a drážka?
Zdeněk: Na naší pile cenu za metr čtverečný udáváme bez pera, zatímco v branži je běžné udávat ji i s perem. Nám to přijde jako nesmysl, protože zákazník, který potřebuje 10 m2 palubek, musí zaplatit vlastně 11 m2. Přicházíme tím sice o cca 8% tržeb z palubek, což je dost, ale nechceme zákazníky klamat. Prioritní je pro nás jejich spokojenost a dobrá zkušenost.
Jak to vypadá v současné době se zdroji dřeva? Do fungujícího trhu zásadně zasáhl kůrovec. Bude dost dřeva?
Jakub: Musíme jej dovážet z větších vzdáleností, zpravidla směrem od nás na Šumavu. Dřevo je často v horši kvalitě, protože je zakázána zelená těžba. My nabízíme řezivo ze smrku a modřínu, občas máme v nabídce i borovici douglasku. Ta je pro mnohé zatím nezvyklá a exotická. Douglaska má hutnější dřevo než smrk, který by mohla jednou nahradit. Je zajímavá i tmavší barvou a kresbou. Vzhledem k době, za jakou lze využít dřevo z nově zasazených stromů, je toto ale otázka vzdálené budoucnosti. Jaká bude ta blízká, očekáváme s napětím. Ale děláme vše pro to, abychom byli připraveni.
Přečtete si také články o rekontrukcích střech a střešní krytině FILKO
Jak postupovat při rekonstrukci střechy?
Kompletní realizace střech včetně výroby vlastní betonové krytiny
Krytina FILKO-SUPERLAK – dokonale hladký povrch se samočisticí schopností
Střecha na klíč – kompletní realizace od nařezání krovu, výroby střešních tašek až po pokládku s instalací klempířiny a hromosvodu
- PR článek -