Starý dobrý lak
Pokud nejsou dveře poškrábané a barva není popraskaná nebo poškrábaná, stačí ji jen obnovit. Před nátěrem je potřeba dveře řádně umýt, odmastit ohmataná místa a nejjemnějším smirkovým papírem přebrousit. Dveře natíráme vždy ve vodorovné poloze, aby barva nestékala a vytvořila souvislou vrstvu. K nanášení barvy se více hodí speciální váleček, který nezanechává stopy jako štětec. Natíráme co nejrychleji, aby barva nestačila zasychat – vznikly by totiž viditelné pruhy a šmouhy, které se již nedají odstranit ani nanesením další vrstvy barvy.
Nátěr dveří v horším stavu už musíme vzít zgruntu. Původní nátěr je třeba zcela odstranit pomocí opalovací lampy, elektrickou tepelnou pistolí nebo chemickou cestou. K tomu slouží tekutý odstraňovač, který se nechá působit tak dlouho, dokud barva nenabobtná. Teprve potom se původní nátěr seškrábe škrabkou, celý povrch dveří přebrousí jemným smirkem a rýhy vyrovnají tmelem na dřevo. Po zaschnutí se již můžeme pustit do vlastního natírání.
Výhodou lakovaných dveří je možnost v poměrně krátké době obměnit odstín, přizpůsobit dveře svému vkusu i interiéru, ale na druhé straně žádný lak neodolá do určité míry opotřebení. Ohmataná místa u klik nejsou žádnou okrasou a nejvíce se to projeví u neprůhledných odstínů. U těch transparentních není změna tak viditelná, což může dřevěným dveřím dodat vzhled patiny přirozeného opotřebení.
Plastový kabátek
Renovace dveří plastovými fóliemi je celkově levnější než pořízení nových, ale v domácích podmínkách nelze docílit potřebné kvality, a právě proto je na trhu dostatek firem, které se renovací dveří zabývají. Dveře vysadí, odvezou, zrenovují a druhý den je máte doma jako zbrusu nové.
Předností plastového povrchu dveří je jejich prodloužená životnost, barevná stálost, a navíc, dveře lépe odolávají nárazu, otěru i ohmatání a snadno se udržují v čistotě běžnými čisticími a mycími prostředky.
Lze si vybrat z mnoha variant a dekorů imitace dřeva, například dub, buk, ořech, jasan, borovice, palisandr, mahagon nebo jednobarevné provedení. Vzhled dveří lze zcela změnit prosklením, různými tvary ozdobných lišt, mřížek, a tomu přizpůsobit i kování. Potažení dveří původního povrchu plastem umožňuje dokonce instalovat zpevňovací výztuže k domovním či vchodovým dveřím, z nichž se rázem stanou dveře bezpečnostní. Stejným způsobem si můžete nechat obnovit i vzhled zašlých zárubní.
Jediné nebezpečí, které při renovaci plastovou fólií hrozí, je nevhodný výběr firmy. Méně solidní totiž používají nekvalitní fólie anebo úplně obyčejnou samolepící, která se svými vlastnostmi plastové nemůže rovnat. Výsledkem je pak zklamání, reklamace a spousta ztraceného času i peněz. Vybírat firmu s kladným doporučením dobře odvedené práce se může jen vyplatit.
Metoda “udělej si sám“
Na trhu je speciální samolepící renovační fólie v běžném rozměru dveří v šířce 90 cm a délce 210 cm, v barevnosti imitací různých dřev. Hodí se na renovaci dveří dřevěných i kovových, vnitřních i venkovních, včetně zárubní. Vynaložená námaha, trpělivost a přesnost je při práci s plastovou fólií nutností a vyplatí se zručným kutilům, kteří chtějí ušetřit za zakázkovou práci nebo počítají s důkladnější renovací dveří nebo uvažují o jejich výměně za nové až později.
Autor: Irena Forejtová