Natírání dřevěné chaty

Natíráme ji obvykle transparentními laky. Dřevěné plochy nejprve důkladně natřeme napouštěcí fermeží, po zaschnutí přebrousíme skelným papírem (č. 60) a ometeme smetáčkem. Pro další nátěr použijeme buď opět napouštěcí fermeže, nebo olejového venkovního laku. Fermežový nátěr je levnější, dlouho však zasychá a je měkký. Lakový nátěr je tvrdý a lesklý. Natíráme vždy ve slabé vrstvě (lakem i fermeží) a po zaschnutí nátěr opakujeme.

Při opravě starého nátěru omyjeme chatu vodou s přídavkem sody a opláchneme čistou vodou. Nátěr pak obrousíme hrubším skelným papírem (č. 60), všude odstraníme zčernalé dřevo a celou plochu ometeme smetáčkem. Natíráme lakem nebo fermeží.

Starý nátěr, který je více narušen, odstraňujeme opálením. Jako základního nového obvykle používáme nátěru krycího. Opalování starého nátěru totiž zanechává stopy a také dřevěný podklad bývá porušen.

Natírání střechy

Střechu z pozinkovaného plechu zbavíme před nátěrem ocelovým kartáčem nečistoty a rzi. Natíráme pak izokrytem (asfaltový nátěr), který se prodává v červené, v černohnědé a v zelené barvě. Obvykle stačí dva nátěry; doba schnutí jednoho nátěru se pohybuje mezi pěti až osmi hodinami. Nátěr izokrytem vydrží až čtyři roky. Izokryt může nahradit gumoasfalt nebo eonit.

Natírání okapových rour

Okapové roury před natíráním očistíme od nečistoty a od rzi ocelovým kartáčem a naneseme základní miniový nátěr. Na vnější stranu okapu používáme obvykle jako vrchního nátěru vhodné olejové barvy a na vnitřek žlabu izokrytu.

Oprava kamenných schodů

Poškozené kamenné schody opravujeme směsí cementového vápna (dva díly), s prosátým říčním pískem (jeden díl). Schody dobře omyjeme, necháme oschnout a na poškozená místa naneseme trochu draselného vodního skla. Potom nanášíme připravenou cementovou směs, kterou formujeme podle potřeby a podle tvaru schodů.

Příprava barevného betonu

Barevný beton připravíme z cementové malty, do které vmícháme místo říčního písku písek vápencový. Přidáme pak suřík nebo červenou hlinku (na červený beton), okr (na hnědý a žlutý odstín), či zelený a modrý ultramarin (na zelený a na modrý beton).

Oprava smetáků

Uvolněné násady smetáků opravíme nejlépe tak, že do nádoby vyřízneme uprostřed klínovou drážku, do které zhotovíme a zasadíme klínek ze dřeva. Klínek musí být o něco delší než drážka. Násadu pak narazíme do otvoru ve smetáku a zabezpečíme hřebíkem, který zatlučeme šikmo do smetáku, aby procházel násadou.

Rýžová košťata

Roztřepané rýžové koště opět dobře mete, když jeho rýžový spodek sevřeme gumovým kroužkem a pilkou zarovnáme jeho roztřepaný konec. V zimě nám usnadní tuto úpravu mráz: necháme konec koštěte zmrznout ve vodě a pak jej snadno pilou seřízneme.

Odstranění tmelu

Starý sklenářský tmel odstraníme směsí práškovité potaše a čerstvě hašeného páleného vápna (v poměru 1:1), kterou zředíme vodou na řídkou kaši. Směs nanášíme špachtlí nebo štětcem několikrát po sobě na zatvrdlý starý tmel a necháme působit tak dlouho, dokud tmel nezměkne. Starý tmel pak oloupeme nebo oškrábeme starším nožem. Lak či dřevo rámu se nepoškodí, je však nutno zabránit, aby se kašička nedostala na lak. Použitím mýdlové vody pro ředění směsi zpomalíme tuhnutí kaše.

Uložení gumových předmětů

Vodní kola, míče apod. ukládáme vždy suché. Před uložením do nich vetřeme nepatrnou trošku glycerínu, vazelíny nebo čistého oleje, popřípadě je přepudrujeme mastkem a srolujeme. Nikdy gumové předměty nepřekládáme, protože by mohly zpuchřet.

Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972