Než si akvárium pořídíme, měli bychom se zásobit dobrou akvaristickou literaturou.
Zdravá rybka
Je čilá, bystře proplouvá nádrží a má syté, nikoliv bledé vybarvení. Ploutve mají být průhledné, nepoškozené a neslepené, bříška rybek oblá a očka jasná. Nemocná rybka obvykle stojí nehybně v tmavém koutu nádrže nebo lapá křečovitě po vzduchu.
Teplota vody
Teplota vody v akváriu se studenomilnými rybkami nemá překročit 20 stupňů Celsia. U teplomilných rybek udržujeme teplotu vody na 22 stupňů. Teplota vody však nemá v žádném případě prudce a často kolísat - může způsobit uhynutí rybek i rostlin.
Intenzita umělého světla
Intenzita světla nad akváriem má odpovídat jeho velikosti. Obvykle počítáme s 1 wattem na 1 litr vody.
Krmení rybek
Zdraví rybek v akváriu závisí zejména na krmení, které ovlivňuje i čistotu v nádrži. Krmíme jednou až dvakrát denně, jen co stačí rybky spotřebovat. Jednou v týdnu jim potravu nepodáme. V zimě krmíme nejvýš třikrát týdně.
Praktické krmítko
Krmítko na suchou potravu pro akvarijní rybky si můžeme vyhotovit sami. Z kousku tenkého korku vyřízneme malý trojúhelníček a uděláme do něj otvor rovněž v podobě trojúhelníku. Vznikne malý trojúhelníkový rámeček, do jehož středu pak sypeme potravu. Takové krmítko zamezuje zbytečnému rozptýlení potravy po celé ploše hladiny akvária. Zbytky potravy padnou na jedno místo dna, odkud je snadno odstraníme násoskou nebo sběračem kalu.
Vzduchovací zařízení
Zabezpečuje pro akvárium dostatek životadárného kyslíku. Můžeme je nahradit zvýšeným množstvím rostlin, které produkují kyslík a napomáhají udržet biologickou rovnováhu v akváriu.
Údržba akvária
Denně kontrolujeme teplotu vody, technické zařízení a zdravotní stav rybek (nemocné nebo mrtvé hned odstraňujeme). Jednou týdně odstraňujeme přebujelé rostliny a odumřelé listy, čistíme stěny akvária a odstraňujeme kal, popřípadě doplňujeme vodu. Jedenkrát za měsíc obnovujeme asi třetinu vody, aby se v akváriu nehromadily škodlivé dusíkaté látky. Voda má být odleželá a musí mít stejnou teplotu jako voda v akváriu.
Písek v akváriu
Jednou měsíčně písek kypříme skleněnou tyčinkou (i pod kameny). Přibližně každým druhým rokem jej vyměňujeme. Nejvhodnější je křemičitý písek středního zrna, který umožňuje snadnější přístup kyslíku. (Čerstvý říční písek sterilizujeme vřelou vodou.) Jinak písek propíráme tak dlouho, až je voda čistá.
Stěny akvária
Čistíme je opatrně žiletkou, pískem nebo sépií tak, aby se nepoškodily. Můžeme použít také klůcku, který obalíme solí.
Hnědé sraženiny na stěnách akvária
Způsobuje je usazování hydroxidu železitého. Příčinou tohoto hnědého zabarvení je používání vody s příliš vysokým obsahem železa.
Výměna vody
Vodu v akváriu vyměňujeme jen ve velmi nutných případech, tj. když se úplně kazí, při zavlečení nakažlivé choroby atd. Jednou za rok (obvykle na jaře) však měníme asi polovinu vody, kterou nahrazujeme měkkou vodou stejné teploty.
Mastné povlaky
Povlaky z prachu, bakterií a z nálevníků tvoří na vodní hladině akvária často souvislou do duhových barev přecházející blanku. Snadno ji stáhneme pomocí novinového papíru.
Vylézání plžů
Pokud plži vylézají na okraj akvária, kde většinou uhynou zaschnutím, signalizuje to přítomnost drobných, okem neviditelných nálevníků ve vodě. Nálevníci napadají žábra rybek a je třeba rychlého zákroku. Pomůže roztok soli (2 g na 1 l vody), sůl napřed rozpustíme v nádobce s vodou a po troškách lijeme na hladinu na různých místech. Za několik hodin se vytvoří na dně vrstva uhynulých nálevníků.
Silné tvoření řas
Způsobuje ho příliš mnoho světla. Akvárium proto přemístíme na místo, kam nedopadají intenzivní sluneční paprsky, nebo zacloníme zeleným papírem.
Akvárium bez vzduchování
Mělo by v něm být jen úměrné množství rybek. Obvykle počítáme jednu rybku na dva až tři litry vody.
Sklo nad akváriem
Sklo nepraskne, pokud umístíme umělý zdroj světla 3-4 cm nad jeho povrchem.
Prosakující nádrž
Pokud je nádrž nová, tak se sama mnohdy za dva až tři dny dobře zatáhne. Když akvárium prosakuje i nadále, najdeme vadné místo, vyloupneme špičkou nože kousek tmelu, ucpeme místo vatou a přetřeme diakolovou mastí, kterou dostaneme v lékárně. Mast předem prsty uhněteme. Silně tekoucí nádrže je nutno vypustit, vyčistit, vysušit a vnitřní hrany vylít ševcovskou smolou nahřátou v plechové nádobce. Do smoly se doporučuje přidat trochu vosku.
Co rybkám vadí
Rybky otravuje voda v takovém akváriu, které je umístěno v kuchyni, kde se vaří na plynu. Také jedovaté výpary z acetonových barev, z benzínu, při chemickém čištění parket a šatů nebo výpary vzniklé při leštění nábytku pohlcuje voda, a stává se tak jedovatou. Škodí i příliš mnoho cigaretového kouře v nevětrané místnosti.
Akvárium o dovolené
Můžeme jej bezstarostně opustit, pokud nebudeme pryč déle než dva týdny. To je doba, po kterou dospělé rybky bez úhony předrží hladovku. Před odjezdem rybky nepřekrmujeme, protože v prvních dnech nespotřebovaná potrava může způsobit jedovaté zkalení vody. Při delší nepřítomnosti nebo u choulostivějších rybek svěříme péči o akvárium sousedům.
Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972
Foto: rybičky.net, akvárko.cz