Vrzání dveří

Vrzání způsobují suché dveřní panty. Nepříjemný vrzot odstraníme, když panty natřeme kouskem tuhy z obyčejné měkké tužky. Tuhu si předem nastrouháme na papír a dveře jen nadzvedneme (podložením), abychom panty odkryli. Můžeme také mazat olejem nebo vazelínou.

Slunce škodí zrcadlu

Sluneční paprsky, které dopadají na zrcadlo, způsobují (podobně jako vysoká teplota), že zrcadlo ztrácí lesk. Zrcadlo proto věšíme tak, aby na ně sluneční paprsky přímo nedopadaly, respektive aby nebylo vystaveno vysoké teplotě, např. poblíž topného zdroje apod.

Zápach po malování

Zápach pomůže odstranit nádoba s vodou, kterou necháme stát přes noc v místnosti. Velmi účinné je vařit ve vymalované místnosti silný ocet.

Mycí houby

Déle vydrží, když je propereme občas ve vodě, do které přidáme trochu jedlé zažívací sody. V roztoku můžeme propírat houby přírodní i z umělého materiálu.

Zametání

Usnadní ho smeták, jehož násada je tak dlouhá, aby dosahovala ke špičce nosu. Mést se má před sebou. Účinněji mete smeták s koňskými žíněmi než s žíněmi z umělé hmoty.

Tuhnutí sádry

Tuhnutí urychlí trochu soli nebo kamence, které přidáme do sádry. Naopak líh nebo cukr tuhnutí sádry zpomalí. Sádrovou kaši běžně připravujeme tak, že do nádobky nasypeme jemnou bílou sádru (tzv. alabastrovou), přidáme potřebné množství vody, chvíli necháme odstát a sádrovou kaši pak důkladně pomalými pohyby promícháme.

Otupené pilníky

Naostříme je nejlépe tak, že je ponoříme do slabého roztoku kyseliny solné a necháme vysušit na vzduchu.

Skvrny od horkých nádob na leštěném stole

Odstranit je pomůže olejem napuštěný vlněný hadřík, kterým skvrny lehce potíráme. Lze také použít kuchyňskou sůl zvlhčenou olejem, nebo popel z doutníků, který se nechá působit několik hodin a pak se otře vlněným hadříkem. Někdy pomůže pouhé přegumování měkkou kreslířskou gumou.

Klávesnice klavíru

Klávesnice nabývají po delším čase zažloutle špinavého vzhledu. Zejména klavíru, na který často hrajeme, je třeba věnovat potřebnou pozornost, protože na klávesnice se přenáší při hraní mastnota z rukou. Odstraníme ji odmašťovacím roztokem vody s přídavkem tříprocentní sody. Klávesnici po odmaštění vybílíme roztokem, který se skládá z deseti dílů vody, deseti dílů kysličníku vodičitého a ze tří dílů čpavku. Roztok naneseme na klávesnici, necháme jej krátkou dobu působit a pak jej setřeme hadříkem, namočeným do vlažné vody a dobře vyždímaným. Klávesnici nakonec vytřeme dosucha. Méně znečištěnou klávesnici snadno vyčistíme bavlněným hadříkem navlhčeným zředěným lihem.

Skvrny na skle

Skvrny po malování odstraníme octem. Zaschlé skvrny od olejové barvy vyčistíme mincí, kterou přejíždíme po skle.

Text: efa

Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972